جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱۷
اسفند ۱۳۹۳
ایمیل به دیگران

کلیسای سانتا ماریا دل فیوره

کلیسای سانتا ماریا دل فیوره که برخی آنرا ملهم از معماری مسجد سلطانیه می‌دانند، بزرگترین نماد شهر فلورانس و گنبد قرمز آن بزرگترین گنبد آجری دنیا است. ساخت آن حدود ۱۷۰ سال به درازا کشیده است.طرح برونلسکی (Brunelleschi) با الهام از پانتئون رم در سال ۱۴۱۹ برنده مسابقه طراحی گنبد گشت. طرح او در حین […]

کلیسای سانتا ماریا دل فیوره که برخی آنرا ملهم از معماری مسجد سلطانیه می‌دانند، بزرگترین نماد شهر فلورانس و گنبد قرمز آن بزرگترین گنبد آجری دنیا است. ساخت آن حدود ۱۷۰ سال به درازا کشیده است.طرح برونلسکی (Brunelleschi) با الهام از پانتئون رم در سال ۱۴۱۹ برنده مسابقه طراحی گنبد گشت.

طرح او در حین کار تغییرات بسیاری نمود. گنبد نهایی هشت وجهی با ۴۲ متر قطر و ۳۲ متر ارتفاع دو لایه است. سازه گنبد به صورتی است که به صورت خود ایستا نیرو را منتقل می‌کند. بنابراین پیش از کامل شده گنبد، سازه قدرت تحمل بار خود را نداشته و با قالب و شمع مهار شده بود. گنبد داخلی ۹ دایره در هم است که به زیبایی با تابلوی آخر الزمان (Last Judgment) توسط جرجو واساری و فردیریکو زوکاری منقوش شده است.فضای باسیلیکایی داخل کلیسا همچون سایر کلیساهای گوتیک ساده و با شیشه‌های نقاشی شده تزیین شده است. تزیینات دیگر به مرور زمان از بین رفته و یا به موزه‌ها منتقل شده است. ناو(nave) اصلی و دو راهروی جانبی با قوس‌های بزرگ از هم جدا شده اند. کف سالن ۱۵۳ در ۳۸ متری با سنگ‌های مرمر رنگی مفروش شده است.۶۰۰ سال پس از ساخت کلیسا در زمان جشن شکل گیری ایتالیایی متحد نمای کلیسا با سنگ سفید، قرمز و سبز توسط جوتو (Giotto) پوشیده و تزیین شد.

کلیسا

 

del2

برج ناقوس در مربعی به ضلع حدود ۱۵ متر و ارتفاع ۸۷ متر توسط جوتو (Giotto) به کلیسا اضافه گشته است. ۴۱۴ پله برج تصویری ناب از گنبد کلیسا و کل شهر به بیننده می‌دهد.ساختمان هشت وجهی تعمیدگاه روبروی درب اصلی کلیسا واقع شده است. دو درب برنزی ورودی از شاهکارهای ساختمان است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • ??????????
  • ????? ??????
  • ???????? ????? ??????

سایر پروژه ها

ورود به گزارش معمار

رمز عبور را فراموش کرده ام | ثبت نام در سایت