X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲۹
دی ۱۳۹۴
ایمیل به دیگران

name

کاهش آلودگی هوا با معماری مدرن

افزایش آلودگی هوا در شهرهای شلوغ و صنعتی پژوهشگران را بر آن داشته تا با ابداع شیوه های نوینی ضمن کاهش مصرف انرژی، مانع از آلودگی بیشتر هوا شوند. ابتکارات زیست محیطی دانش پژوهان در این زمینه ، ساخت توربین های بادی، استفاده از پانل های خورشیدی، ساخت خودروهای برقی را به ذهن متبادر می […]


افزایش آلودگی هوا در شهرهای شلوغ و صنعتی پژوهشگران را بر آن داشته تا با ابداع شیوه های نوینی ضمن کاهش مصرف انرژی، مانع از آلودگی بیشتر هوا شوند.
ابتکارات زیست محیطی دانش پژوهان در این زمینه ، ساخت توربین های بادی، استفاده از پانل های خورشیدی، ساخت خودروهای برقی را به ذهن متبادر می کند اما این روزها مبتکران و مهندسان معماری پا را از این نیز فراتر گذاشته و سعی کرده اند با طراحی ساختمانهای نوین و عجیب گام متفاوت تری را در پاکسازی هوای شهرهای آلوده بردارند.

* برج درختی در هند

در جدیدترین این طراحی ها می توان به طرح یک شرکت معماری دانمارکی به نام 3XN اشاره کرد که قصد دارد با ساخت دو برج چند منظوره مسکونی پایدار به مبارزه با آلودگی هوا در بمبئی هند برود.

این طرح که “برج های درختی” نام دارد، از نظر ظاهری شبیه درختان در هم تنیده است و به لطف باغ های عمودی که اندازه شان قابل تغییر است و می توانند هوای محلی را پاکسازی کنند واقعا مانند درخت عمل می کند.

در طبقات پایین برج های درختی فضای تجاری تعبیه می شود و سپس برج قد کشیده و برای شکل دادن آپارتمانهای مسکونی، نازک شود.

در این برج ها 273 آپارتمان در نظر گرفته شده و هر کدام دستکم دو منظره مختلف را خواهند داشت که عمدتا یکی رو به شما و دیگری رو به غرب است.

هر برج 136 متر طول دارد و در کل یک زیر بنای 77 هزار متر مربعی را در 38 طبقه شکل می دهد.

از جمله مزایای این پروژه که از طبیعت الهام گرفته است یک نمای جدید است که گفته می شود گرمای ناشی از تابش مستقیم خورشید را می گیرد و تهویه طبیعی را به بالاترین سطح می رساند.

علاوه بر این، در بخش های پایینی برج ها، محلی برای ایجاد دو هزار و 500 متر مربع باغ عمودی در نظر گفته شده که می تواند میزان دی اکسید کربن محلی را در کاهش داده و هوای اطراف برج را پاکسازی کند.

این پروژه که کلنگ احداث آن زده شده است قرار است در سال 2017 به پایان برسد

* تنفس هوای پاک در حباب های سبز

یکی دیگر از این طراحی های ابتکاری حباب های سبز است که می تواند در شهرهای آلوده هوای پاک تولید کند.

شرکت معماری انگلیسی Orproject ساخت یک سایبان مهر و موم شده را برای شهر پکن پیشنهاد کرده است که با هوای پاک پر می شود.

در این طرح حباب هایی بر روی باغ و پارک ها ایجاد شده و واحه های می سازد که دما و رطوبت آنها کنترل شده و سلامت است.

Orproject می گوید علاوه بر فراهم آوری محیط هایی سبز و پاک، ساختمانهای اطراف همچنین می توانند به این سیستم هوای کنترل شده حبابی متصل شوند.

آپارتمانها، ادارات، فضاهای خرده فروشی و بویژه تاسیسات پزشکی درمانی می توانند از این ایده وقتی که ایجاد شود سود ببرند.
هندسه این سیستم ساختاری سبک وزن با استفاده از الگوریتمی که ساخت رگها را در برگ و بال پروانه شبیه سازی می کند طراحی شده است.

گرمایش و سرمایش هوای این حباب ها از طریق یک سیستم تبادل گرمایی زمینی انجام می شود. برق مورد نیاز این پروژه نیز از طریق سلول های خورشیدی تلفیق شده در سطح سایبان تولید می شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها