X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۸
آذر ۱۳۹۵
 • ​ . پروژه های ایرانی ., اداری, کارخانه
 • بدون دیدگاه
ایمیل به دیگران

name

پروپوزال کارخانه پرشین استاندارد /دفتر طراحی هوبا

یکی از اهداف اصلی در برنده جایزه رتبه دوم برای پروپوزال کارخانه فارسی در ایران ورود به یک الگوی یکپاره فضایی است که پوشش هر دو بخش جدید از ساختار موجود طرح سایت کارخانه باشد. بررسی شرکت های موفقی که توانسته اند در صنعت خود پیشرو بوده و هرساله نوآوری های جدیدی را به بازار […]

 • نام پروژه پروپوزال کارخانه پرشین استاندارد
 • طراح گروه معماري هوبا
 • مهندس معمار هومن بالازاده
 • طراحی سه بعدی مونا رضوي
 • ارائه کامپیوتری امين سلطانپور، غفور صمدپور، نوشين عطروش
 • کارفرما شرکت پرشین استاندارد
 • مساحت 9000 متر مربع
 • سال ساخت 2012
 • همکاران طرح مينا رزمجو، الهام سيف آزاد، حميد عبديلو، بهناز كريمي
 • کاربری اداری
 • وب سایت www.archdaily.com و www.architects.ir

یکی از اهداف اصلی در برنده جایزه رتبه دوم برای پروپوزال کارخانه فارسی در ایران ورود به یک الگوی یکپاره فضایی است که پوشش هر دو بخش جدید از ساختار موجود طرح سایت کارخانه باشد.

بررسی شرکت های موفقی که توانسته اند در صنعت خود پیشرو بوده و هرساله نوآوری های جدیدی را به بازار عرضه کنند؛ نشان می دهد که علاوه بر نیروهای توانمند و تکنولوژی پیشرفته، توجه به معماری بنای کارخانه، فضای تولید و روانشناسی صنعتی، نیزسهم بسزایی در رسیدن به این مهم داشته است.
پرشین استاندارد نیز به عنوان یک شرکت پیشرو در ایران، سعی کرده است ضمن رعایت استانداردهای بین المللی تولید، و ارائه محصولاتی با بالاترین کیفیت در حوزه ساختمان، به بنای کارخانه که فضای تولید و اشتغال کارگران این مجموعه است اهمیت ویژه ای بدهد؛ چرا که این تغییر قطعا تاثیر شگرفی در کیفیت محصولات ساخته شده در این مجموعه خواهد داشت.

persian-factory-archreport-05
ایده مدیریت این مجموعه بر آن بوده است تا با به مسابقه گذاشتن طراحی این بنای ماندگار که در مجاورت با یکی از پرترددترین اتوبان های کشور و منطقه ییلاقی کردان قرار گرفته است؛ زیبایی و جلوه ای خاص برای مسافران این بزرگراه ایجاد کرده و در کنار تولید محصولاتی منحصر به فرد، توجه به زیباسازی شهری، احترام به حقوق شهروندان و انجام رسالت اجتماعی خویش در قبال این مرز و بوم را در دستور کار خود قرار دهد.”

persian-factory-archreport-04
این کار شرکت پرشین استاندارد بسیار عالی بوده و مطمئنا روی شرکتهای دیگر تاثیر گذاشته و باعث توجه آنها به این سمت خواهد شد. ولی نکته جالب این مسابقه برنده نشدن هیچکدام از طرح‌ها می‌باشد! به طوری که دو طرح مشترکا” دوم شده‌اند! طرح گروه معماری هوبا (مهندس هومن بالازاده) و ایروانیان (مهندس ایروانیان) مشترکا به عنوان رتبه دوم معرفی شدند.

persian-factory-archreport-08

توضیحاتی در خصوص طرح برنده :
برای دستیابی به یک سازمان یکپارچه، آن ها از یک الگوی فضایی استفاده نمودند که شبیه سازی داخل و خارج پروژه را تعریف می نمود. این دیاگرام تحت تأثیر سایت ساختمان بود و همچنین وضعیت موجود ساختمان و بخش های اضافی را تحت تأثیر قرار داده است.

persian-factory-archreport-09
آن ها می خواستند برای رسیدن به این کانسپت طراحی، تمام کامپوننت های کارخانه از جمله دیوار، ایمنی ساختمان، ساختمان اداری، بخش پرزنتیشن ، ساختمان تولیدی و چشم انداز این پروژه را شامل شود.یکی دیگر از اهداف راحتی پروژه، تعریف و شناسایی هویت ساختمان کارخانه ایرنی بود. بنابراین ما رنگ سازمانی را به کار برده و ایده ای طراحی نمودیم تا تفاوت تفکیک سفید و آبی از پرسپکتیو وسایل نقلیه عمومی که در بزرگراه مجاور حرکت می کنند داشته باشیم.
ما براي روشنايي از بلوك‌هاي بتني با شيشه فيروزه‌اي ( رنگ سازماني كارخانه ايراني ) به كاربرديم تا بين ديوارها كنتراست ايجاد كنيم. در حالي بتن محصولي اصلي است، بسيار مقرون به صرفه و اقتصادي است. در سازه موجود توجه به و كيفيت و كاهش قيمت موجب استفاده از ساده ترين مصالح در نما بود.

persian-factory-archreport-02
توجه به نماي خاك گون محيط، متريال‌هاي انتخابي طوري انتخاب شدند تا با گذشت زمان از كيفيت كار نكاهند. آبنماي طراخي شده در قسمت جلوي پروژه به عنوان يك عنصري است كه محصول كارخانه را معرفي مي كند و همچنين حركت آب در رفع نياز تحولات نما در حركت آب و رنگ نقش مهمي ايفا مي كند. كه به اين نكته توجه شده است كه از زوايا و قسمت مختلفي از بزرگراه قابل رؤيت باشد.
همچنين طبقه اول در عين اين كه به عنوان تابعي از فضاي كارخانه است، مكاني براي برگزاري سمينار، مراسم تشريفات و معرفي محصولات جديد كارخانه مي باشد. اين مكان گنجايش بالاي جمعيت را داشته و با يك شيب بسيار كم (6%) طراحي شده است. براي اين قسمت ورودي ديگري از خيابان در نظر گرفته شده است تا نيازي به عبور از كارخانه نباشد.

persian-factory-archreport-11
يك سقف متحرك پوششي در قسمت جلوي نما طراحي شده است كه براي نصب پنل هاي خورشيدي و استفاده از انرژي خوشيدي مي باشد.اين انرژي ذخيره شده براي تامين روشنايي اطراف و همچنين گرم كردن لوله هاي تعبيه شده در محيط اطراف ساختمان استفا ده مي شود كه ابزاري براي آب كردن برف در فضاي اطراف سايت مي باشد و در نهايت براي تأمين برق آبنماي جلوي ساختمان استفاده خواهد شد. ارتباط بين حجم كارخانه و فضاي دروني كارخانه بر اساس ايجاد يك محيط ديناميك در كنار حجم كارخانه است . بنابراين مانعي در كل فضاي كارخانه طراحي گرديد كه مسيرهاي حركتي در تمام كارخانه فراهم مي نمود. اين مسيرها، راهروهاي راحتي براي بازديدكنندگان كارخانه بدون نياز ورود به فضاي كاري كارخانه فراهم مي نمود. در برخي نقاط ديوارها از جنس شيشه طراحي شده اند كه بازديدكنندگان مي توانند فعاليت‌هاي كارخانه را به خوبي مشاهده نمايند.

persian-factory-archreport-13
اين مسيرها مردم را به گالري هايي براي نمايش محصولات كارخانه هدايت مي كنند. در برخي مناطق از راهرو روشنايي نيز در نظر گرفته شده است تانور مورد نياز مسير حركت را نيز تأمين نمايد.

persian-factory-archreport-17
كارخانه در سه بخش طراحي شده است. بخش اول بخش كاري است كه فعاليت هاي توليدي در آن اتفاق مي افتد. بخش بعدي قسمت مديريت، اداري و همچنين گالري است. در اين بخش بسيار مهم است مكه مديران بتوانند به راحتي به تمام بخش هاي كارخانه دسترسي داشته باشند.

persian-factory-archreport20
گالري به راحتي از طريق بخش اداري قابل دسترسي توسط پلكان و رمپ است. بخش مديريت نيز به راحتي به اين قسمت دسترسي دارد. آن ها همچنين مي توانند بخش توليد را به بازديد كنندگان از طريق مسير در نظر گرفته شده نشان دهند. ايده دسترسي به نقاط مختلف كارخانه از ورودي كاميون تا انتها، بسيار كامل و راحت بوده و به محيط اطراف مي رسد. بنابراين يك گذرگاه رو باز با ارتفاعي مطلوب در انتهاي فضاي كارخانه براي تسهيل حركت كاميون در نظر گرفته شده است.

 ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها