X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲۶
آذر ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

ویلا ساوا – فرانسه / معمار لوکوربوزیه

لوکوربوزیه بین سالهای ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۰ در پوآسی ویلایی ساخت به نام ویلا ساوا . این ویلا با وجود اینکه ۵ اصل مهم لوکوربوزیه را دارا بود اما برخلاف خانه های قبلی وی در محوطه وسیعی ساخته شد که از خانه های دیگر مستقل باشد . مکان این خانه در دره رود سن در خارج پاریس […]

  • نام پروژه ویلا ساوا
  • مهندس معمار لوکوربوزیه
  • مکان پروژه فرانسه - پوآسی
  • سال ساخت 1929
  • کاربری مسکونی
  • وب سایت www.archdaily.com

لوکوربوزیه بین سالهای ۱۹۲۸ تا ۱۹۳۰ در پوآسی ویلایی ساخت به نام ویلا ساوا . این ویلا با وجود اینکه ۵ اصل مهم لوکوربوزیه را دارا بود اما برخلاف خانه های قبلی وی در محوطه وسیعی ساخته شد که از خانه های دیگر مستقل باشد . مکان این خانه در دره رود سن در خارج پاریس بود که باوجود اینکه در میان طبیعت بود اما خارج از طبیعت ساخته شده بود و این خواسته کارفرما بود که دوست داشت خانه اش چشم انداز و دورنمایی وسیع داشته باشد و هیچ درخت یا پستی و بلندی زمین این دورنما را احاطه نکند . ویلا به شکل مکعبی است که روی چند ستون قرار گرفته اما مکعب کامل نیست بلکه در جانب جنوب شرقی و جنوب غربی قسمتی از آن برداشته شده تا نور آفتاب به داخل نفوذ یابد . درب اصلی خانه در قسمت شمال غربی است .

villa-savoye-archreport-09

اتاق نشیمن ۱۴*۵ متر است که در ۲ جانب پنجره های کشویی دارد که در جهت افقی می توان آن ها را حرکت داد و باز و بسته کرد و جانب سوم رو به تراس است و درهای شیشه ای دارد که نیمی از آنها با اهرمک ساده ای باز و بسته می شوند. یک نوار در دیوار تراس به شکلی تعبیه شده که مناظر بیرون به صورت قاب شده به چشم می خورند .در این ساختمان لوکوربوزیه از رمپ هم استفاده کرده و در ۲ قسمت ساخته شده اند . یکی در داخل بنا و دیگری در امتداد دیوار خارجی تا تراس ادامه می یابد . از یک پلکان مارپیچی هم برای ارتباط طبقات استفاره کرده است .

villa-savoye-archreport-03

ویلا ساوا در معنای واقعی نشان دهنده فضا – زمان است و مکعب کامل نیست بلکه از بیرون و درون آن قسمتی را برداشته اند و مقاطع آن بیانگر این مساله است که هر جزئی از آن در فضا نفوذ می کند .در این ویلا ایده دوگانه لوکوربوزیه (منطقی بودن و شاعرانه بودن ) به چشم می خورد . گرایش تندیس گرانه لوکوربوزیه در این ساختمان به صورت پله متجلی می شود .

villa-savoye-archreport-06

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید