X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲۹
آذر ۱۳۹۵
 • ​ . پروژه های ایرانی ., تاریخی, مسکونی
 • بدون دیدگاه
ایمیل به دیگران

name

ویلای نمازی – تهران / معمار جوپونتی

ویلای نمازی در ۲۲ آبان ۱۳۸۶ به شماره ۲۰۱۵۴ در خیابان نیاوران، خیابان عمار در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. این بنا در سال ۱۳۳۹ه.ش(۱۹۶۰م) به سفارش شفیع نمازی بازرگان ثروتمند و فرزند مهدی نمازی نماینده مجلس شورای ملی و مجلس سنا توسط جوپونتی معمار مشهور معاصر ایتالیایی ساخته شد. جوپونتی این ویلا را […]

 • نام پروژه ویلای نمازی
 • مهندس معمار جوپونتی
 • مکان پروژه تهران - نیاوران
 • کارفرما شفیع نمازی
 • سال ساخت 1339
 • سبک پروژه مدرن
 • کاربری مسکونی

ویلای نمازی در ۲۲ آبان ۱۳۸۶ به شماره ۲۰۱۵۴ در خیابان نیاوران، خیابان عمار در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. این بنا در سال ۱۳۳۹ه.ش(۱۹۶۰م) به سفارش شفیع نمازی بازرگان ثروتمند و فرزند مهدی نمازی نماینده مجلس شورای ملی و مجلس سنا توسط جوپونتی معمار مشهور معاصر ایتالیایی ساخته شد.

جوپونتی این ویلا را با مفهوم «شادی زندگی» خلق کرده است. او جزء به جزء مسائلی محیطی این قطعه زمین را در نیاوران مطالعه کرده است و نهایت استفاده را از تمامی امکانات محلی برده است. دیوارهای پاسیو ویلای نمازی با طرح‌های سرامیکی هنرمند معروف ایتالیایی “فائوستو ملوتی” تزئین شده که آثارش به شدت مدرن هستند.

villa-namazi-archreport-02

ویلای نمازی از این جهت حائز اهمیت است که به همراه ساختمانی در بغداد (ساختمان شورای برنامه‌ریزی و توسعه عراق)، تنها آثار جوپونتی در خاورمیانه است. اثر جوپونتی در بغداد در طول جنگ سال ۲۰۰۳م آسیب فراوان دید که اکنون توسط یونسکو در حال مرمت است و مرمت این بنا توسط یونسکو نشان از اهمیت کارهای این معمار در جهان از منظر سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحدد(یونسکو) دارد.

این بنا با متراژ بالغ بر هشت هزار متر یک باغ محسوب می‌شود که تخریب آن باعث تخریب یک شریان مهم زیست محیطی منطقه شمیران خواهد شد، از طرفی ویلای نمازی در حریم بلافصل خانه رهنما(زین العابدین رهنما) که به شماره ۱۳۸۲ در تاریخ ۷مرداد ۸۲ ثبت ملی شده است.

villa-namazi-archreport-03
پس از انتشار خبرهای اولیه درباره احتمال تخریب این اثر مهم معماری در تهران، کارزار فعالانه‌ای با حضور دوستداران میراث فرهنگی و هنری و همچنین معماران آغاز شد که تلاش می‌کند جلوی تخریب این اثر را بگیرد.
دامنه فعالیت کارزار به خارج از مرزهای ایران هم کشیده شد. آن‌گونه که در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود واکنش‌ها به این خبر بین معماران خارج از ایران هم زیاد بوده و افراد بسیاری به این کارزار پیوسته و متنی را برای جلوگیری از تخریب اثر امضا کرده‌اند. البته قابل ذکر است که پیرو این  اخبار روز گذشته معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران گفت: مجوز بلند مرتبه روی ویلای نمازی با ابلاغ طرح تفصیلی منتفی شده است.
آنچه در ادامه آمده است بخشی از واکنش‌ها به خبر احتمال تخریب این بناست. فردی به نام آندره شپلرن از کپنهاک دانمارک: ویلای نمازی بخش مهمی از تاریخ ایران است.فردی با نام سرایینو از کالیفرنیا: جیو پونتی یکی از استادان بزرگ معماری مدرن است و این ساختمان یکی از شاهکارهای اوست.
بارکو گونزالس از لندن: جیو پونتی از بهترین هنرمندان تاریخ معماری است و ما نیز آثار خود را با بهترین طراحی‌های او تزیین کرده‌ایم. تمام آنچه را که او طراحی کرده است دوست دارم.پانابچی از سانتامونیکا کالیفرنیا: این نامه را امضا می‌کنم چون بناهای تاریخی نیازمند حفاظت هستند نه تخریب.
لیبی کوپر از لس‌آنجلس: معماری جیو پونتی نقطه عطفی در تاریخ معماری است لطفا ویلای نمازی را تخریب نکنید.
بروک هوج از لس‌آنجلس: این ساختمان نمونه نادری از کارهای جیو پونتی در خارج از اروپا و بخش مهمی از تاریخ معماری است.
زته ایمونز از نیویورک: به عنوان کوچک‌ترین عضو معماری می‌دانم که ازبین‌بردن این اثر واقعا وحشتناک است؛ لطفا تخریبش نکنید.
تینا تیرل از بروکلین: من عاشق معماری و جیو پونتی هستم. میراث فرهنگی مهم است به آن احترام بگذارید.
جولیان ویلالبا از بوستون: ویلای نمازی شاهکار معماری جیو پونتی است و به عنوان یک میراث جهانی باید از آن حفاظت کرد.
ریتا پاسیفیکی از سوئیس: جیو پونتی گفته زندگی در این مکان لذت‌بخش است پس باید حفظ شود.
فیلیپ آرنولد از استرالیا: میراث فرهنگی ایران به قرن بیستم رسیده و باید از آنها محافظت شود و این بنا نیز یک اثر نمونه از یک معمار مهم در ایران است.
دانگ‌نگو از نیویورک: این خانه فقط شاهکار معماری مدرن نیست بلکه نمادی از تبادل فرهنگی جهان است.
پائولا لنزونی میلی از ایتالیا: شاهکارهای جیو پونتی غیرقابل لمس است و مردم باید برای دیدن آن پول بدهند. می‌توانید هتل را در کنارش بسازید بدون آنکه تخریبش کنید. این خانه ارزش زیادی به هتل می‌دهد و می‌تواند تبدیل به یک اقامتگاه بسیار گران‌قیمت در کنار آن هتل شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها