X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲۳
اسفند ۱۳۹۵
 • ​ . پروژه های ایرانی ., مسکونی, ویلا
 • بدون دیدگاه
ایمیل به دیگران

name

ویلای لواسان / دفتر معماری حریری و حریری

ویلای لواسان دریک زمین پر از تپه های شیبدار در منطقه مرفه نشین لواسان واقع شده و در فاصله ۳۰ کیلومتری تهران قرار گرفته است. یکی از ویژگیهای بارز سایت پروژه دید ومنظر به رودخانه جاجرود است. این رودخانه یکی از منابع اصلی تامین آب کلان شهر تهران است. این رودخانه در بخش جنوبی رشته […]

 • نام پروژه ویلای لواسان
 • طراح دفتر معماری حریری و حریری
 • مهندس معمار گیسو و مژگان حریری
 • مکان پروژه تهران - لواسان
 • مساحت 900 مترمربع
 • سال ساخت 1394
 • کاربری مسکونی
 • وب سایت www.architizer.com

ویلای لواسان دریک زمین پر از تپه های شیبدار در منطقه مرفه نشین لواسان واقع شده و در فاصله ۳۰ کیلومتری تهران قرار گرفته است. یکی از ویژگیهای بارز سایت پروژه دید ومنظر به رودخانه جاجرود است. این رودخانه یکی از منابع اصلی تامین آب کلان شهر تهران است.

این رودخانه در بخش جنوبی رشته کوه البرز مرکزی واقع شده است.ویلای لواسان به واسطه قرارگیری در میان کوهها و رودخانه و طبیعت بکر منطقه لواسان به مکانی جادویی و به یادماندنی تبدیل شده است.یکی از راه های دسترسی به سایت در پایین تپه شیبدار قرار دارد. یک دیوار حایل سنگی محدوده زمین پروژه با ویلای مجاور را مشخص می کند.

چالش اصلی این پروژه طراحی ویلایی بود که در یک توپوگرافی با چشم اندازی عالی قرار داشت بدیهی است جهت استفاده هر چه بهتر از این پتانسیل حجم بنا نیازمند بازشوهای وسیع بود. ازطرفی درخواست کارفرما حفظ حریم خصوصی و کاهش دید از بیرون به درون سایت بود.

برنامه فیزیکی ساختمان اصلی ویلا شامل یک اتاق خواب والدین، دو اتاق خواب برای فرزندان، یک فضای خانوادگی جهت تماشای تلویزیون، ناهارخوری،اتاق بازی، تراس با فضای باز و سرپوشیده و استخر شنا است. همچنین یک سوییت مستقل برای میهمان شامل یک اتاق خواب، نشیمن وناهارخوری و آشپزخانه  طراحی شده است.

همچنین درکنار این فضاها یک اتاق سرایداری و پارکینگ با ۵ عدد جای پارک ماشین اضافی برای استفاده میهمانان درنظر گرفته شده. درکنارفضای سبز ویلا یک آلاچیق برای خوردن چای نیز پیش بینی شده است.به منظور استفاده حداکثری از دیدو منظر فضاهای اصلی ویلا درقسمتهای مرتفع سایت و در طبقه سوم وچهارم قرارگرفته است که بوسیله یک پلکان زیبا و یک دستگاه آسانسور به طبقات پایین تر مرتبط می شود.

حجم ساختمان ویلا کانسپتی تندیس گونه دارد و مانند مجسمه ای است که در بالای تپه قرارگرفته است. حجم ساختمان سرایداری و سوییت مهمان در زیر حجم اصلی قرارگرفته و به موازات دامنه کوه کشیده شده است.حجم اصلی که در پایین ترین سطح قرارگرفته پارکینگ، ورودی ایوان، پله بیرونی، آسانسور و ممانخانه دوبلکس را در خود جای داده است.در بالای قسمت مهمانخانه سکویی قرارگرفته که استخر و قسمتهایی از ویلای اصلی را شامل می شود. جهت گیری ساختمان در این قسمت به گونه ای است که قسمت کمی از آن از خیابان قابل دیدن است.

یک راه پله طویل درسمت راست ورودی قرار گرفته است که همکف را به قسمتهای مختلف ساختمان متصل می کند. پشت این پله ها فضای پارکینگ و ساختمان سرایداری قراردارد.ساختمان اصلی ویلا به صورت ال شکل ساخته شده که در مرکز آن استخر قرار گرفته و بازتاب ساختمان و ایوانهای نیمه باز آن در آب تصویری از باغ ایرانی را تداعی می کند.

ورودی اصلی ویلا از این ایوان می گذرد و نزدیک ورودی نشیمن وناهارخوری با سقف وپنجره های بلند خود نمایی میکند.درکنار ناهارخوری آشپزخانه با ویو به باغ قرارگرفته است که درصورت تمایل میتوان فضای آشپزخانه را بوسیله یک درب کشویی از سایر فضاها جدا کرد.

ارتباط بین اتاق خوابها در طبقه بالا و همچنین اتاق بازی و اتاق تلویزیون در زیرزمین با طبقه همکف به وسیله یک پلکان معلق تامین شده است.ارتباط بین حجم های ساختمان بوسیله یک پل تعریف شده است.درنهایت اضغال فضاهای بین تپه های سرسبز با حجمهای ساختمانی که بوسیله پله ها و پلهای فرو رفته در دل طبیعت به یکدیگر متصل شده اند، این ویلا را خاص و به یادماندنی کرده است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها