X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱
اردیبهشت ۱۳۹۶
 • ​ . پروژه های ایرانی ., طراحی داخلی, مسکونی
 • بدون دیدگاه
ایمیل به دیگران

name

مهرخانه(مدال نقره ی جایزه ی A Design Award) – اوکراین / معمار نیما کیوانی

این پروژه واقع در یک بلوک آپارتمانی می باشد و در طراحی داخلی آن ۲ عامل مهم در نظر گرفته شده است:۱- استفاده از تمدن، فرهنگ و ارزشهای ایرانی(استعاره ار میترائیسم و خورشید)۲- استفاده از هنر این طرح موفق شد مدال نقره ی جایزه ی A Design Award را به انتخاب هیات داوران کسب کند. نیما کیوانی معمار […]

 • نام پروژه مهرخانه
 • مهندس معمار نیما کیوانی
 • مکان پروژه کیف - اوکراین
 • سال ساخت 1395
 • کاربری مسکونی
 • وب سایت www.architizer.com
 • توضیحات مدال نقره ی جایزه ی A Design Award

این پروژه واقع در یک بلوک آپارتمانی می باشد و در طراحی داخلی آن ۲ عامل مهم در نظر گرفته شده است:۱- استفاده از تمدن، فرهنگ و ارزشهای ایرانی(استعاره ار میترائیسم و خورشید)۲- استفاده از هنر این طرح موفق شد مدال نقره ی جایزه ی A Design Award را به انتخاب هیات داوران کسب کند.

نیما کیوانی معمار جوانی که حالا با «مهرخانه» باردیگر توجه محافل معماری جهان را به سمت معماری ایرانی جلب کرده است، در گفتگو با مهر درباره این پروژه گفت: مهرخانه پروژه‌ای که کاملا مدرن است با رویکردی متفاوت به فرهنگ و فضای معماری ایرانی ساخته شده است. ما در ساخت «مهرخانه» از نمادهایی که در ایران باستان و در آیین مهرپرستی به کار می‌رفته و به ویژه از خورشید، به عنوان یک نماد مهم بهره برده‌ایم.

به گفته این معمار ایرانی برای نخستین بار است که یک ساختمان در اروپا ساخته می‌شود که طراحی، ساخت و چیدمان داخلی آن را یک ایرانی برعهده داشته و از نمادهایی ایرانی استفاده کرده است.

کیوانی با اشاره به این‌که با توجه به محدودیت بودجه، سعی شده تا فضاهایی مینیمال در طراحی شکل بگیرد گفت: ما ناچار به خلق فضاهایی مینیمال و ارزان و در عین حال هنری و ایرانی بودیم که برگرفته از آیین میتراییسم باشد. به همین خاطر، سبک معماری لافت برای طراحی انتخاب شد و ما با استفاده از بتن اکسپوز و میلگرد و آهن اکسید شده به طراحی این فضا پرداختیم و سعی کردیم با استفاده از متریال‌هایی همچون آجر و چوب و نور به فضا، حس مطلوب و گرمای لازم را به این فضای مسکونی بدهیم.

این معمار ایرانی در ادامه به جزییات دیگر پروژه مهرخانه اشاره و بیان کرد: در طراحی فضا از قدیمی‌ترین طرح حجاری سنگی خورشید به صورت تابلوی نورانی استفاده شده است. همچنین در طراحی مبلمان منزل، بتن و میلگرد همسو با کانسپت طراحی به کار رفته و این در تمام صندلی‌ها و میز و سایر مبلمان‌ها هم دیده می‌شود. در فضای آشپزخانه نیز همان کانسپت بتن حتی در طراحی کابینت دیده می‌شود ولی در کنار آن با استفاده از کاشی شیشه‌ای فیروزه‌ای با الهام از معماری سنتی ایران، حس مکان سنتی ایرانی داده شده است.

 

کیوانی با اشاره به نقش مهم گیاه در معماری ایرانی گفت: با توجه به نقش گیاه در معماری سنتی ایران در بخش‌های مختلف به گیاه پرداخته شده است. حتی به‌صورت آویز از سقف مقابل آشپزخانه. در فضای روبه‌روی آشپزخانه هم در کنار پنجره یک گوشه دنج با متریال چوب و گیاه طراحی شد که منظر زیبایی در هنگام غروب خورشید دارد.

روژه مهرخانه در بخش خارج از مسابقه نهمین جایزه معماری داخلی ایران به عنوان اثر اجرا شده از سوی معماران ایرانی در خارج از کشور مورد تقدیر قرار گرفته است. سولماز فولادی و سینا کیوانی، نیما کیوانی را در طراحی و اجرای این پروژه همراهی کرده‌اند.

نیما کیوانی پیش از این نیز با طراحی و اجرای پروژه معماری «ارسی خانه» در تهران توانسته بود جایزه «آ دیزاین (A’ Design Award)» به عنوان بزرگترین و مطرح‌ترین جایزه بین‌المللی طراحی دنیا را از آن خود کند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها