X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱۳
آبان ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

مرکز فرهنگی Jean-Marie Tjibaou – جزیره کالِدونیا / معمار Renzo Piano

پروژه ژان ماری در جزیره Caledonia، در اقیانوس آرام جنوبی، به گونه ای با طبیعت مانوس شده و رنزو پیانو با الهام از کلبه های روستای کاناک، قدردان فرهنگ این روستا بوده است. همچنین این مجموعه به عنوان سنبل استقلال قوم کاناک نیز محسوب می شود. به طورکلی کار با معماری سنتی دشوار تر از […]

  • نام پروژه مرکز فرهنگی Jean-Marie Tjibaou - جزیره کالِدونیا / معمار Renzo Piano
  • طراح Renzo Piano
  • مکان پروژه Rue des accords de Mantignon
  • مساحت 8550 متر مربع
  • سال ساخت 1998
  • عکاس Flickr user Fourrure, Flickr user xyotiogyo, Flickr user Eustaquio, Flickr user saturnino, Flickr user bectrynes, Flickr user tim-waters

پروژه ژان ماری در جزیره Caledonia، در اقیانوس آرام جنوبی، به گونه ای با طبیعت مانوس شده و رنزو پیانو با الهام از کلبه های روستای کاناک، قدردان فرهنگ این روستا بوده است. همچنین این مجموعه به عنوان سنبل استقلال قوم کاناک نیز محسوب می شود. به طورکلی کار با معماری سنتی دشوار تر از کار با معماری تاریخی است و طبیعتا رجوع به سنت بومی پیش نیاز مهمی از این پروژه بوده است. معماری قوم کاناک به کلبه های چوبی- پوشالی منحصر می شود و این خود محدودیتی بزرگ از نظر انتخاب الگوی کاناک بوده است. لذا نتیجه طراحی پیانو،۱۰ سازه سبدی شکل و نامتقارن، در نوار باریکی شد که توسط اقیانوس و درختان متعددی احاطه شد که هر یک دارای ارتفاعی بین ۹ تا ۲۴ متر می باشند و از تم خاص و عملکرد متفاوتی برخوردارند.
لازم به ذکر است که این ۱۰ سازه در سه حوزه مختلف تقسیم بندی می شوند؛ که دو حوزه دارای ۳ برج و حوزه دیگر از ۴ برج تشکیل شده است. سازه برج ها ترکیبی است از عناصر عمودی از جنس چوب درخت صنوبر و بادبندهای خمیده فولادی، این ترکیب خاصیتی ارتجاعی به بنا می دهد که با توجه به اقلیم منطقه و طوفان های شدید از نکات مثبت در طراحی سازه به شمار می آید.

Parte-1 --foto-03

drawing_file_876_fr12

 

saturnino

برخی از این سالن ها حاوی استودیو برای فعالیت های سنتی، موسیقی، رقص، نقاشی و مجسمه سازی هستند و برخی دارای فضاهایی چون آمفی تئاتر، بخش اداری، زمینه های تحقیقاتی، اتاق کنفرانس و کتابخانه می باشند.

002

eustaquio1

bectrynes

003

004

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

منبع: http://www.arel.ir

لینک خبر: http://www.arel.ir/fa/News-View-5302.html

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید