X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۶
بهمن ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

مرکز خلاقیت و نوآوری Sauflon – لهستان / گروه معماری Foldes

مرکز خلاقیت و نوآوری Sauflon که در مجارستان پرده برداری شده است نمایانگر الهامات چند جانبه ی علم ، تکنولوزی و هنر است . یک منظره ی بیست و چهار متری احاطه شده با انعکاس انعکاس ها . گروه معماری Foldes یک پیکره ی شیشه ای را ابداع کرده اند که با تاثیرات و هم […]

  • نام پروژه مرکز خلاقیت و نوآوری Sauflon
  • طراح گروه معماری Foldes
  • مکان پروژه Gyál, Hungary
  • مساحت 730 متر مربع
  • سال ساخت 2013
  • همکاران طرح Johanna Csuri, Tamas Holics
  • عکاس Tamas Bujnovszky

مرکز خلاقیت و نوآوری Sauflon که در مجارستان پرده برداری شده است نمایانگر الهامات چند جانبه ی علم ، تکنولوزی و هنر است . یک منظره ی بیست و چهار متری احاطه شده با انعکاس انعکاس ها . گروه معماری Foldes یک پیکره ی شیشه ای را ابداع کرده اند که با تاثیرات و هم انگیز  تمام حس بصری تماشاگران را درگیر میکند . پروژه مرکز خلاقیت و نوآوری Sauflon ، حاصل تصمیمی بود که مورد حمایت اعضای فرعی شرکت در سال ۲۰۰۵ قرار گرفت . آغاز امکانات تولیدی مجارستان رشد سالانه ی سی و پنج درصدی را تضمین میکرد بنابراین در مارس ۲۰۱۲ شرکت مادر انگلیسی تصمیم به ایجاد یک مرکز نو آوری در مجارستان برای ارایه ی جدیدترین تکنولوژ یهای روز دنیا در تجارت و مجموعه آموزش های فضاهای الهام بخش بالینی ،گرفت . وپنج معمار برتر محلی برای همکاری در پروژه دعوت شدند .

لزلو فولد سرپرست طراحی شرکت معماری فولد در مورد مفهوم اصلی ارائه ی این شرکت سخن میگوید :

این کار در واقع خلق همزمان یک پیکره ی زیبا و یک مرکز کاربردی نوآوری است که مشخصا به منظور ارایه ی تکنولوژی های برتر نور پردازی و روش های تولیدی ابداعی قابل استفاده در آخرین نسل تولیدات با کیفیت است . ۷۰۰ نفر در چهار شیفت کاری مشغول کار در این زمینه هستند . با این وجود تولیدات عدسی شکل نمیتوانند با متوسط کارکرد کارخانه ها در فضای صنعتی آمریکا مقایسه شوند . چگونگی ایجاد یک پدیده ی مخصوص برای خوش آمدگویی به مهمانان و ایجاد یک فضای زیبای منحصر به فرد دغدغه ی اصلی ما بوده است .

مفهوم اصلی این بنا از لغت عدسی ، و الهاماتی از تکنولوژیهای برتر صنعت عدسی نشات گرفته شده است و بنابراین ظرافت ، هوش و راه حل های جامع به اندازه ی انعکاس ها ، فضاهای شیشه ای و شفافیت آنها مهم هستند و دست یابی به این موارد با استفاده از اشکوب های لاکی ، پل های شیشه ای ، حجم های باز و حرکت های شگرف نوردر سقف و نمای شیشه ای امکان پذیر است. ”

در بیست کیلومتری جنوب پایتخت یعنی بوداپست و در قلب پارک صنعتی مدرن این زیبایی منحصر به فرد پذیرای تماشاگران سرزمین های دیگر نیز هست . ابزارهای فیزیکی تولیدی نیز در همین ساختمان قرار دارند و تنها توسط یک در از فضای مرکز نوآوری جدا شده اند.

در نمای ساختمان از یک سطح شیشه ای بزرگ برای  بیشتر کردن میزان درخشش نور استفاده شده است . بعد از ورود ، یک حجم بزرک ده متری باز ویک راهروی بیست و چهار متری با سطوح شیشه ای پذیرای بازدیدکنندگان است . در سمت راست هسته های کارکردی ویژه قرار گرفته اند : در ابتدا یک دیوار شیشه ای بیست و چهار متری که نهاد بصری شرکت را  نشان میدهد و سپس یک رخت کن مخفی شده توسط درهای شیشه ای متحرک و نهایتا یک شیشه ی صورتی رنگ زیبا که فضای آشپزخانه و اتاق های مکانیکی پشت آن را میپوشاند وجود دارد . در بالای آن یک جعبه ی چوبی به صورت تیر قرار گرفته است . یک خانه در یک خانه ی دیگر که یک سالن با ۳۲ صندلی و یک اتاق مخصوص کنفرانس را تشکیل داده اند . از طبقه ی دوم محل مهمان ها و ا ز بین دو پل شیشه ای سبز رنگ  میتوان وارد جعبه شد . و پل بعدی راه ارتباطی اتاق پرو است . از طریق همین پل به یک اتاق جلسات با ظرفیت دوازده صندلی نیز میتوان دست یافت.

در طبقه ی ابتدایی یک در سفید رنگ ، تمام رموز شرکت نوآوری سافلن را برای بازدیدکنندگان افشا میکند . با استفاده از این در آنها میتوانند به فضای تولیدی شرکت وارد شوند و این شاید تنها شانس آنها برای دیدن تکنولوژیهای برتر استفاده شده در طول سالها باشد . یک متن تراش خورده شده ورود بازدیدکنندگان را تبریک میگوید : “نوآوری قلب تمام کارهایی است که ما انجام میدهیم”

Andras Bojti که در ساخت مجسمه ای شیشه ای همکاری کرده است میگوید : “هدف ما خلق و ارائه ی تمام جزییات در کنار یکدیگر بود به صورتی که بازدیدکنندگان بتوانند اتحاد لایه ها و سطوح را به خوبی مشاهده کنند . به لطف همکاری با لزلو فولد و تیم فوق العاده اش ، نتیجه ی به دست آمده دغدغه های دیداری ، انگیزشی و معنوی زیادی را در روح و جان بازدیدکنندگان ایجاد کرد . این پروژه به نوعی ترکیبی از تفکرات یک معمار حساس و یک هنرمند مستقل است . تاثیرات درمانی نیز یکی از هسته های اصلی این پروژه است : خلق یک فضای آرام و پر از تجربه های لذت بخش منحصر به فرد.

Laszlo Moholy-Nagy ،هنرمند قرن بیست توجه همگان را به اهمیت و معنای بصری موجود در کارهای هنری ، تیوری ها و کتابها ی خود که در مورد کیفیت های اساسی بشری و نیازهای روحی و احساسات آن و سلامتی روانی و فیزیکی است ، جلب کرده است . او می گوید تمام این جنبه های بشری را میتوان در این پروژه ی شگفت انگیز مشاهده کرد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید