X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۵
بهمن ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

مجتمع مسکونی نمک‌آبرود / استودیو معماری سرا

 در طراحی مجتمع مسکونی نمک‌آبرود، ایجاد محیطی جذاب و در عین حال صمیمی که بتواند به نحوی، مقیاس بزرگ مجموعه را در نظر ساکنین خرد و تعریف کند، از اهداف اولیه طراحی بوده است. در این بستر، با توجه به معماری گذشته منطقه که با تمهیدات ویژه اقلیمی، از حیاط میانی استفاده می‌شد، فرم حیاط […]

 • نام پروژه مجتمع مسکونی نمک‌آبرود
 • طراح استودیو معماری سرا
 • ارائه کامپیوتری عماد کشفی
 • مکان پروژه نمک‌آبرود
 • کارفرما شرکت شیوا اطلس
 • مساحت 100،000 مترمربع
 • سال ساخت 1392
 • همکاران طرح علی قربانی، علی کشفی، عماد کشفی، پویا قلی‌زاده، احسان مسعود
 • وب سایت www.mihanbana.com
 • توضیحات طرح پیشنهادی مسابقه / طرح برگزیده

 در طراحی مجتمع مسکونی نمک‌آبرود، ایجاد محیطی جذاب و در عین حال صمیمی که بتواند به نحوی، مقیاس بزرگ مجموعه را در نظر ساکنین خرد و تعریف کند، از اهداف اولیه طراحی بوده است. در این بستر، با توجه به معماری گذشته منطقه که با تمهیدات ویژه اقلیمی، از حیاط میانی استفاده می‌شد، فرم حیاط مرکزی تجربه شد، با این هدف که بتواند فضایی مطلوب به وجود آورد و مسائل مربوط به بستر، چون نور مناسب، رطوبت زیاد، دیدها، مقیاس فضاها و کج‌باران‌های غربی را حل کند. برای آنکه بتوان نور واحدهای مختلف را کنترل کرد و از شدت نور غرب در فضاها کم کرد، این حیاط با شکلی منحنی ایجاد شد تا سطح نورگیر کمتری در غرب داشته باشد. این مهم با دو هدف انجام شد: یکی پرهیز از نور غرب و دیگری جلوگیری از کج‌باران‌های غربی که شاخصه اقلیمی این منطقه به شمار می‌رود.

namak abrood - archreport 03

اولین مساله چنین حیاطی، حل کردن مسائل اقلیمی است. برای حل کردن این مساله، محل برخورد حجم به وسیله قوس‌هایی بتنی از زمین بلند شد. این خالی شدن، جریان هوا را به راحتی وارد حیاط و از بالا و یا طاق‌های بتنی دیگر خارج می‌کند. ویژگی دیگر این برش حجمی، سبک شدن بصری حجم است. به تعبیری، برج با لبه‌هایی شبیه اعضای حلزون، به نرمی به سمت ساحل حرکت می‌کند. به همین جهت، نام حلزون برای این فرم انتخاب شد. برای ایجاد دید مناسب به دریا و کوه و همچنین رسیدن به تناسبات مناسب در حیاط میانی، برشی دیگر در بام مجموعه به وجود آمد. این برش، دید مناسبی برای واحدهای داخل حیاط، به سمت دریا به وجود می‌آورد. روی بام نیز حیاط‌هایی با فضای سبز، برای واحدهای طبقات فوقانی شکل می‌گیرد.

namak abrood - archreport 04

در مجتمع مسکونی نمک‌آبرود، دسترسی عمودی واحدهای مسکونی در سه نقطه مجموعه جانمایی شده است. این سه نقطه بلندترین نقاط فرم نیز هستند تا بتوانند تا طبقه انتهایی بالا بیایند. ورودی مجموعه از زیر طاق‌های بتنی است که در پلان طبقه همکف مشخص است.

namak abrood - archreport 10

طاق بلند ضلع جنوب غربی ورودی اصلی مجموعه را تعریف می‌کند. راهرو ها در این بخش، در جداره بیرونی قرار گرفته‌اند تا در برابر تابش آفتاب غرب و کج‌ باران‌های غربی از واحدهای مسکونی محافظت کنند. دسترسی واحدها در طبقات نیز از راهرویی است که سه دسترسی عمده عمودی را به هم مرتبط می‌سازد. سازه ساختمان ترکیبی از ستون‌ها و صفحات بتنی است که در طبقه همکف، به وسیله طاق‌های عظیم بتنی، بار خود را به سه باکس بتنی منتقل می‌کنند.

namak abrood - archreport 12

به علت تمرکز کل بار ساختمان در سه نقطه محدود، تدابیر سازه‌ای خاص برای فونداسیون، در نظر گرفته شده است چون فونداسیون عمیق و یا شمع زدن ناگزیر است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها