X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲۳
آذر ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

فروشگاه ماهر(رتبه دوم جایزه طراحی داخلی ) – همدان / معمار علی حمیدی مقدم

فروشگاه ماهر درهمدان بیش از ۶۰ سال است که در زمینه عرضه پوشاک زنانه فعالیت میکند. طراحی داخلی و بازسازی یکی از شعب این فروشگاه که در یک ساختمان ۴۰ ساله قرارگرفته موضوع این پروژه است. ساختمان پروژه در کنار میدان نزدیک به مقبره ابو علی سینا فیلسوف وطبیب مشهور ایرانی قرارگرفته است. این منطقه […]

 • نام پروژه فروشگاه ماهر
 • طراح دفتر روند هماهنگ
 • مهندس معمار علی حمیدی مقدم
 • مکان پروژه همدان،میدان آرامگاه بوعلی سینا
 • مساحت 110 مترمربع
 • سال ساخت 1394
 • همکاران طرح محمدسجادقادری،یسناایزدی، کامراننوایی، حسن اسناوندی،ایرساخالقی
 • عکاس حامد بادامی
 • وب سایت www.archdaily.com
 • توضیحات رتبه دوم جایزه طراحی داخلی ایران

فروشگاه ماهر درهمدان بیش از ۶۰ سال است که در زمینه عرضه پوشاک زنانه فعالیت میکند. طراحی داخلی و بازسازی یکی از شعب این فروشگاه که در یک ساختمان ۴۰ ساله قرارگرفته موضوع این پروژه است. ساختمان پروژه در کنار میدان نزدیک به مقبره ابو علی سینا فیلسوف وطبیب مشهور ایرانی قرارگرفته است. این منطقه از شهر بواسطه جاذبه توریستی مقبره ای که ذکرشد منطقه شلوغ وپر رفت و آمدی محسوب می شود. دقیقا همین نکته ایده اصلی طراحی فروشگاه را شکل داده است.

mehr-store-archreport-01

معماران اعتقاد داشتند که طراحی داخلی فروشگاه باید نشئت گرفته از معماری شهر همدان باشد به گونه ای که مخاطب با ورود به فضا حس کند این فضا نیز در امتداد و هماهنگ با همان معماری خاص شهر همدان است.

به عبارت دیگر اگر کاربری تجاری را از فروشگاه حذف کنیم، باز هم فضا برای مردمی که برای بازدید از مناطق دیدنی شهر آمده اند وقصد خرید هم ندارند با دیدن طراحی خاص این پروژه متعجب شده و ترغیب شوند که از فضای داخلی فروشگاه بازدید کنند.تجربه وتصویر ذهنی که اغلب مردم از یک فضای تجاری دارند خرید کردن و گذراندن اوقات فراغت وسرگرم شدن است.

mehr-store-archreport-08

یک بالکن در داخل ساختمان، وجود داشت که در طول بازسازی به دلیل مشکلات ساختاری تخریب شد. این کار باعث شد که فضای فروشگاه بازتر شده و ارتفاع سقف به ۵٫۵ متر افزایش یابد. همچنین راه پله در فضا به عنوان یک شیء مستقل قرار گرفت.این راه پله فضاهای مختلف در ترازهای متفاوتی را به هم متصل می کند. به طوریکه کاربران در حین بالا رفتن از پله ها از ویترین های مختلف فروشگاه درارتفاع های متفاوت بازدید کنند.

معمولا در فروشگاه های لباس مانکن هایی در ویترین قرار میگیرد که مشتری پس از مشاهده آنها ترغیب می شود که از داخل فروشگاه نیز بازدید کند اما در فروشگاه ماهر اینگونه نیست، مانکنها به جای قرارگیری در ویترین در قسمتهای مختلف فروشگاه قرار گرفته اند و مشتری با قدم زدن در فروشگاه از مانکنهای موجود بازدید می کند.

mehr-store-archreport-07

و مشتری می تواند در ویترینهای موجود راه بروند ویا بایستند. در واقع ارتباط بصری در این فروشگاه برخلاف سایر فضاهای تجاری یک ارتباط یک طرفه نیست و مردمی که بیرون فروشگاه هستند به داخل نگاه کرده و کسانی که داخل فضا هستند می توانند از ویترینها ی خالی به بیرون نگاه کنند.

در فروشگاه ماهر، بالا و پایین رفتن مشتریان از پله ها از ویترینها ی فروشگاه قابل مشاهده است. و این رفت وآمد به همراه ویترینهای خالی از مانکن برای مردم جذاب به نظر می رسد. در واقع در فروشگاه ماهر این قابلیت به وجود آمده است که محل قرارگرفتن مانکن ها به داخل ویترین محدود نمی شود و درهمه جای فروشگاه می توانند حضور داشته باشند. طراحی این پروژه یک  موضوع اجتماعی (مانکن گرایی) را در قالب فضای معماری بیان می کند.

mehr-store-archreport-10

در طبقه‌ی همکف فروشگاه ماهر یک جعبه الحاقی به اتاق پرو  و سرویس در فضای مابین پوسته الحاقی و دیوار اصلی بنا  اختصاص یافته است. اتاق پرو دیگری در بالاترین سطح این پله عظیم‌الجثه و در پاگرد بزرگ بالائی آن بعنوان یک جعبه الحاقی با قاعده مثلثی قرار گرفته است.

mehr-store-archreport-14

هندریل‌های پله‌ها و پاگردها و بالکن ( که پاگرد بزرگ پله عظیم الجثه می باشد ) در امتدادشان به رگال‌ها و مکان آویزان کردن لباس‌ها تبدیل می‌شوند که در مجموع یک ساختار مستقل ، پیوسته ، ممتد و یکپارچه را در کل فضا به‌وجود آورده‌اند . به طوریکه آن‌ها هم به عنوان عناصر مجزا، ساختار و سازماندهی خاص خود را دارند . چه در بالاترین قسمت و چه در همکف همه آن‌ها (لوله‌هایی) ممتد و یکپارچه و به هم پیوسته می‌باشند که از خالی  ۵۰ سانتی متری مابین حجم پله عظیم الجثه و جداره اصلی عبور می کنند  تا رگالهای طبقه بالکن و رگالهای طبقه همکف یکپارچگی و به هم پیوستگی شان حفظ شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها