X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱۵
دی ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

فروشگاه آقا و خانوم سفید – پرتغال / گروه معماری Paulo Merlini

طراحی داخلی و معماری داخلی ، هر روزه با تحول و ارتقا رنگی تازه به خود میگیرد. هر روزه ایده های جدید و جذابی را در زمنه طراحی داخلی فضای تجاری مشاهده می نماییم که ارتباطی عمیق با مخاطب را رقم زده و باعث تهییج و ترقیب مخاطب برای خرید می شود . این ایده […]

  • نام پروژه فروشگاه آقا و خانوم سفید
  • طراح گروه معماری Paulo Merlini
  • مکان پروژه 4450 Leça da Palmeira, Portugal
  • مساحت 80 متر مربع
  • سال ساخت 2016
  • عکاس Fernando Guerra | FG+SG

طراحی داخلی و معماری داخلی ، هر روزه با تحول و ارتقا رنگی تازه به خود میگیرد. هر روزه ایده های جدید و جذابی را در زمنه طراحی داخلی فضای تجاری مشاهده می نماییم که ارتباطی عمیق با مخاطب را رقم زده و باعث تهییج و ترقیب مخاطب برای خرید می شود . این ایده ها مدتیست که به سمت ایده های مینیمال گرایش یافته و تکثر و تکرر المانها در آن به وفور به چشم میخورد . گاهی این مینیمال گرایی به انخاب یک ایده و یک طرح برای آرایش فضا می انجامد . پروژه طراحی داخلی ” فروشگاه آقا و خانوم سفید ” نیز یکی از این پروژه های تجاریست که از ایده و طرح مینیمال برای دیزاین داخلی فضا به گونه ای مناسب و درخور بهره برده است .

رنگ بندی : ابتدا در نوع رنگ بندی فضا باید گفت که ایده اولیه انتخاب رنگ برای فروشگاه آقا و خانوم سفید فرای برند تجاری این فروشگاه به منظور بهتر نمایش دادن لباسهای رنگا رنگ این مجموعه میباشد. رنگهای متنوع لباسهای این فروشگاه علاوه بر اینکه در رنگ سفید بهتر دیده میشوند ، انتخاب هر رنگ دیگری برای رنگ آمیزی فضا داخلی این فروشگاه با رنگ لباسها تداخل یاقته و از ارزش گروهی از آنها میکاهد. در عین حال انتخاب رنگ سفید برای بدنه فروشگاه باعث میشود که در رنگ آمیزی کف فروشگاه با محدودیت هایی مواجه شویم ، بدین معنی که انتخاب رنگ سفید باعث ایجاد این تصور خواهد شد که ( فروشگاه رنگ آمیزی نشده است ) و در عین حال رنگی با کنتراست زیاد و یا رنگ آمیزی شاد و مورد توجه برای کف هم مطلوب نیست ، زیرا این رنگ نیز باعث توجه بیش از حد به کف فروشگاه شده و از ارزش محصولات میکاهد.

چوب لباسی ها : ایده چوب لباسی ها هم دلایل خاص خود را داشتند. اولین گزینه استفاده از المانهایی برای تزیین سقف می باشد که علاوه بر عجیب و جذاب بودن باعث ایجاد خیره گی و جلب توجه زیاد نشود و پس از مدتی از ذهن مخاطب حذف شده و اجازه بررسی و دقت در محصولات فروشگاه را به آنها بدهد . با این اوصاف یک المان قابل تکرار برای این امر انتخاب شد که در عین تکرار بسیار پیش پا افتاده باشد . در نگاه اول چون ایت نعداد از چوب لباسی برای تمام افراد غیر منتظره است ، بسیار هیجان انگیز به نظر میرسد ولی پس از مدتی حضور چوب لباسی را از یاد برده و تعداد آنها دیگر جلب توجه نمی کند و فقط سقفی در بالای سر مخاطب به نظر می رسد. دومین دلیل انتخاب این چوب لباسی ها استفاده از المانی با تراکم کم برای نشان دادن ارتفاع سقف فروشگاه است . با انتخاب این المانها سقف فروشگاه ابهت خود را حفظ کرده و به نحوی هم در هنگام خرید از لباس حس صمیمیت ایجاد شده و مخاطب سقف را نزدیک به خود احساس میکند و هم در هنگاه توجه به بالای سر خود فروشگاه را با عظمت و سقف آن را مرتفع میبیند. در نهایت استفاده از این المان با توجه به رنگ آمیزی کاملا سفید فضا و تمیزی و براقی محیط از حس سردی و غریبگی فضا کاسته و آن را ملموس و قابل انتظار جلوه میدهد.

نورپردازی : در نهایت نورپردازی فروشگاه آقا و خانوم سفید کاملا به صورت غیر مستقیم و پر کننده میباشد تا تمامی فضا را بدون نقطه عطف بصری باقی گذارد . منتها این نور پردازی فقط در روی رگال های محل قرار گیری لباسها به صورت موضعی بوده و لباسها را در چشم مخاطب تقویت نموده و باعث جلب توجه به مت آنها میشود. این حس جلب توجه با استفاده از نور مخفی در زیر بخش رگال ها که این سکو ها را از زمین جدا میکند تقویت شده است. این امر باعث میشود که علاوه بر جلب توجه با بخش بندی سکوها با استفاده از نور مخفی فضا قابل درک شده و اصطلاحا سر و ته فضا در چشم مخاطب مشخص شود. این امر زمانی مهم و مورد توجه خواهد بود که در نظر داشته باشیم که قبلا بنا به دلایلی که گفته شد تمام فضای سقف را پر از المانهایی کرده ایم که به شدت باعث پراکندگی و اغتشاش دید مخاطب میشود.

در نهایت پروژه طراحی داخلی فروشگاه آقا و خانوم سفید یکی از نمونه های موفق و مناسب در طراحی های مینیمال داخلی می باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید