X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۳
دی ۱۳۹۶
ایمیل به دیگران

name

طراحی رستوران با دیوارهای متحرک

پروژه رستوران Dominique Bouchet با دیوارهای متحرک طراحی شده است. این دیوارها با توجه به فضای کم محیط داخلی رستوران ، فضا سازی مناسبی را برای میزها و میهمانان فراهم می آورد.

  • نام پروژه رستوران Dominique Bouche
  • طراح NAO Taniyama و همکاران
  • مهندس معمار NAO Taniyama
  • سال ساخت 2017
  • عکاس Sato Shinichi / masahiro GODA
  • سبک پروژه پست مدرن
  • موضوع پروژه رستوران

طراحی رستوران چالشی جالب و جذاب در حوزه طراحی و طراحی داخلی برای مهندسین معمار به شمار می آید. این چالش با نگرش کارفرما و روش سرویس دهی به میهمانان شروع به تغییر و تحول مینماید. تغییرات کلی اعم از سرویس دهی غذا برای صرف در منزل ( بیرون بر ) و یا سرویس دهی برای سرو و صرف غذا در محیط رستوران حتی در میزان مساحت و متراژ پروژه نیز تاثیر مستقیم ایجاد خواهد نمود.

اصول کلی طراحی رستوران در اکثریت موارد نزدیک به هم بوده و از قواعدی کلی تبعیت میکند. به عنوان مثال استفاده از نور مناسب و رنگ های اشتها آور در تمامی فضاهایی که سرو غذا را شامل میشوند رعایت شده و مورد توجه طراح قرار میگیرد. اما در برخی موارد مهندس معمار فراتر رفته و اصولی جدید و نگرشی نو را در پروژه افزوده و جهت گیری پروژه را به فراخور موضوع مورد تاثیر قرار میدهد.

طراحی رستوران بعد از گذراندن اصول کلی مورد توجه طراحان، باید از لایه اصول حاکم بر جامعه استفاده کننده آن نیز عبود نماید. این اصول ، از شرایط جوی و آب و هوایی گرفته ، تا شرایط متفاوت اصول مذهبی و هنجارهای اجتماعی را شامل میشوند.

طراحی رستوران Dominique Bouchet ، نمونه ای جذاب از طراحی رستوران در کشوری قانون مند و سنت گراست که با رعایت اصول طراحی و زیبایی شناختی حاکم بر نفس طراحی ، اصولی از جمله حفظ حریم و سنت گرایی و صمیمیت را در پروژه داخل نموده و بر جذابیت های ذاتی رستوران افزوده است.

عنصر کلیدی در طراحی این رستوران و ایده اصلی در این پروژه ، استفاده از دیوارهای متحرک در فضای داخلی رستوارن است. فضای تجاری این رستوران در سالنی با مساحت نسبتا کم قرار دارد که این امر باعث کم شدن تعداد میزها شده و تاثیر مستقیم بر میزان سود آوری پروژه دارد. کارکرد دیوارهای متحرک در این پروژه در راستای حل این مشکل ، برآورده سازی فضای محصور و خصوصی سازی فضای میزهاست.

دیوارهای متحرک در شرایط مختلف مانند ، تولد و میهمانی های بزرگ و … به صورتی تغییر خواهد نمود که فضایی خاص را در میانه سالن محیا نموده و قابلیت تغییر اندازه فضای محصور را فراهم می آورد.

این نوع فضا سازی با توجه به ماهیت متحرک و انعطاف پذیر خود ، حتی در نوع سرویس دهی و سرو غذا نیز به کمک استفاده کنندگان از فضا می آید و در برخی شرایط ، قابلیت سرو انواع مختلف غذا و نوشیدنی را فراهم میسازد.

با توجه به اینکه مردم ژاپن مردمی اهل آداب و سنت گرا و آرام هستند و اصول اخلاقی به شدت در این جامعه رعایت میشود ، لذا طراح با اضافه نمودن این دیوارها به طرح ، باعث ایجاد حس آرامش در میهمانان این رستوران گردیده است. تصور کنید در فضای رستورانی حاضر شوید که میزی در مجاورت شما در اختیار میهمانانی قرار دارد که به هیچ وجه با شرایط روحی شما سازگار نبوده و به هر دلیلی از تعامل با آنها رنجیده شوید. با این شرایط ، نه تنها روز شما خراب شده ، بلکه باید در تایم غذا بیشترین فشار های عصبی را نیز متحمل شوید. اما با این روش طراحی و استفاده از این دیوارهای متحرک ، شما قادر خواهید بود محیط را چه برای خود و چه برای میهمانان دیگر میزها محدود نموده و مسیر دید مستقیم را ببندید.

طراحی این دیوارها با توجه به شرایط روحی جامعه ژاپن ، به دور از فضای مدرن و پلاستیکی روز و با احترام به سنت انجام شده است. این دیوارها با استفاده از متریالی گرم و صمیمی و با استفاده از رنگ خاکستری ، تاکید مناسبی بر خلوص و صمیمیت داشته و کمترین تاثیر و توجه را نسبت به موضوع و ماهیت دیوارها به خود جلب مینماید.

چیدمان این دیوارها نیز به گونه ای است که تنوع جذابی از فضا سازی ها را شکل میدهد. از فضاهایی با نور طبیعی گرفته ، تا فضایی برای هدایت میهمانان ، و همچنین فضاهایی برای قرار گیری میزهای بزرگ و کوچ ، که در نوع خود حس و حال متفاوتی را در هنگام سرو غذا ایجاد مینماید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها