X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۳
بهمن ۱۳۹۵
 • ​ . پروژه های ایرانی ., ورزشی و استادیوم
 • بدون دیدگاه
ایمیل به دیگران

name

سالن بدنسازی دشت نور – مازندران / معمار نرگس نصیری طوسی

سالن بدنسازی دشت نور یکی از مراکز عمومی مجموعه اقامتی «دشت نور» در مازندران، در شمال ایران است که تجهیزات بدنسازی را برای اقامت‌کنندگان فراهم می‌کند. اهداف اصلی در طراحی این بنا، داشتن دو سالن مجزا و انطباق با سایر قسمت‌های مجموعه در کنار یک طراحی منحصر به فرد بوده‌اند. در نتیجه، مفهوم طراحی به […]

 • نام پروژه سالن بدنسازی دشت نور
 • مهندس معمار نرگس نصیری طوسی
 • مکان پروژه دشت نور مازندران
 • مساحت ۲۳۵ مترمربع
 • کاربری ورزشی
 • وب سایت www.mihanbana.com

سالن بدنسازی دشت نور یکی از مراکز عمومی مجموعه اقامتی «دشت نور» در مازندران، در شمال ایران است که تجهیزات بدنسازی را برای اقامت‌کنندگان فراهم می‌کند. اهداف اصلی در طراحی این بنا، داشتن دو سالن مجزا و انطباق با سایر قسمت‌های مجموعه در کنار یک طراحی منحصر به فرد بوده‌اند. در نتیجه، مفهوم طراحی به سمت یک حجم دینامیک و تابعی از منظره پیرامونی حرکت کرده است.

dasht noor - archreport 02

چشم‌انداز اصلی منطقه، جنگل، تپه‌های سرسبز و آسمان آبی هستند. بنابراین، ساختمان نیز می‌بایست به همین اندازه نمایی شاداب و سرزنده داشته باشد. در نتیجه، توده سازه آرام‌آرام از سطح زمین فاصله گرفته و به سمت آسمان به پرواز درآمده است؛ حسی از رهایی و سرشار از انرژی که پیوندی بین آسمان و زمین ایجاد کرده است.

ایده استفاده از پنجره‌ای که تمام عرض دیوار را می‌پوشاند و در همین حال، رو به آسمان طراحی شده، انعکاسی از طرح کلی بنا و جهت‌گیری نسبت به استفاده از روشنایی خورشید است. استفاده از پوسته‌ای که طرحی دینامیک بر روی حجم ساختمان دارد و همچنین انتخاب چوب به عنوان مصالح اصلی برای نماکاری، سازه را بیش از هر چیز به طبیعت پیرامونش نزدیک کرده است.

dasht noor - archreport 01

سالن بدنسازی دشت نور بر روی محوطه‌ای بنا شده که در حدود ۷۴۵ مترمربع مساحت دارد. طبقه همکف همراه با یک لابی، سالن بدنسازی، سرویس بهداشتی و حمام، رختکن و همین‌طور یک کافه در مجموع مساحتی به اندازه ۲۳۵ مترمربع دارد. مساحت طبقه اول ۱۷۰ مترمربع است و در آن یک سالن بدنسازی دیگر، سرویس‌های بهداشتی، رختکن، کافه و همین‌طور محلی برای نشستن و استراحت نیز تدارک دیده شده است.

مفهوم اصلی به کار رفته در طراحی داخلی، فضایی با انعکاس بالا و ایجاد حس کلی از فرم کلی بنا در هنگام انجام تمرینات و ورزش در سالن بوده است.

dasht noor - archreport 04

بخش سازه‌ای با استفاده از دو دیوار در غرب و شرق به صورت دو ستون منحنی بزرگ، یک تیر طره‌ای ۹ متری را در ورودی ساختمان تحمل می‌کند. دو دیوار منحنی در ورودی و در زیر تیر طره‌ای امکان اجرای ایده فاصله گرفتن سازه از زمین و رفتنش به سمت آسمان را فراهم می‌کنند. شیب بام نیز به سه سطح مختلف تقسیم شده تا حرکتی آرام و آهسته در چشم‌انداز ساختمان ایجاد شود.

چشم‌انداز و سطحی که ساختمان بر روی آن ایستاده، به گونه‌ای طراحی شده که ساختمان و ورودی آن را باز تعریف می‌کند. با انتخاب همان مصالح پوشاننده کف لابی برای بیرون از ورودی، هیچ مرزی بین خارج و داخل ایجاد نشده است. طراحی چهار ستون چوبی در یک طرف ساختمان باعث ایجاد فضایی برای نشستن و دور هم جمع شدن شده و آسایش و راحتی را برای عابران پس از تمام شدن طول ساختمان ایجاد می‌کند.

dasht noor - archreport 08

به گفته نرگس نصیری طوسی، معمار این سازه، تجربه شرایط از دست دادن انرژی منفی در هنگام تمرینات و احساس رهایی و سرزندگی بعد از آن، باعث شکل‌گیری ایده طراحی زیبا و کاربردی این ساختمان بدنسازی بوده است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها