X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲۲
آبان ۱۳۹۴
ایمیل به دیگران

name

ساختمان تجاری اداری ولیعهدی

مجتمع تجاری ولیعهدی در یک بلوار سواره – پیاده در قلب یکی از شلوغ ترین نواحی کرج واقع شده است. با در نظر گرفتن حجم بالای افراد پیاده در این ناحیه، ایجاد یک نمای خارجی چند بعدی که برای دید ناظر از زوایای مختلف احترام قائل است و هم چنین ایجاد ارتباطی نزدیک میان ساختمان […]

 • نام پروژه ساختمان تجاری اداری ولیعهد
 • طراح گروه معماری هوبا
 • مهندس معمار هومن بالازاده
 • مهندس سازه مهندس اعلایی
 • مکان پروژه ایران -کرج
 • مساحت 5500 مترمربع
 • همکاران طرح میثم احسانیان، محسن طهماسبی، پریما جهانگرد
 • عکاس پرهام تقی اف، پویه نوریان، بابک طوسی پور، عباس هواشمی، استودیو دید

مجتمع تجاری ولیعهدی در یک بلوار سواره – پیاده در قلب یکی از شلوغ ترین نواحی کرج واقع شده است. با در نظر گرفتن حجم بالای افراد پیاده در این ناحیه، ایجاد یک نمای خارجی چند بعدی که برای دید ناظر از زوایای مختلف احترام قائل است و هم چنین ایجاد ارتباطی نزدیک میان ساختمان و شهر، برای تیم طراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

archreport.valiahdi15

تحت تأثیر شبکه ی خیابانی و بستر شهری موجود، یک شبکه ی هندسی طراحی شد که بعد از آن برای ایجاد بهترین زوایای دید تغییر یافت. این هندسه به تدریج از حجم های منفی به مثبت در بالا و پایین تغییر شکل می دهد که منجر به ایجاد دو وید اصلی در این بخش ها می شود. این وید ها ورودی اصلی و بالکن هایی در بالای دو طبقه را شکل می دهند. این هندسه ی جدید بیشتر به این دلیل شکل گرفت تا واحدهایی تکرارشونده ایجاد کند که تعریف کننده ی نمای خارجی و فضاهای داخلی باشند. این واحد ها هم چنین به عنوان میان پرده هایی برای کنترل نور جنوب عمل می کنند.

archreport.valiahdi16

چند بعدی بودن نمای خارجی هم چنین ارتباطی بصری بین ساختمان، شهر و ناظر ایجاد می کند. بنابراین ادراک ناظر هنگام حرکت در جهت ساختمان یا خلاف جهت آن تغییر می کند. این ادراک هم چنین تحت تأثیر تغییرات نور می باشد که منجر به خلق یک الگوی پویای نور و سایه بر روی نمای خارجی در طول روز می شود.

شیشه ی رنگی تحت تأثیر ارسی از معماری سنتی ایران مورد استفاده قرار گرفت تا ایده ی حضور پویای نور و سایه را توسعه داده و کیفیت فضای داخلی را ارتقا دهد. ضمن اینکه این شیوه با جذب گرما به کنترل گرمای ناشی از نور شدید آفتاب از سمت جنوب کمک کرد. نقوش ویترای روی جبهه های داخلی دو لایه ی پوشش شیشه ای، این سیستم را در مقابل تأثیرات خارجی به شدت مقاوم می سازد.

archreport.valiahdi18

دو رنگ نمادین در معماری سنتی ایران، آجری و فیروزه ای است. بازار سنتی کاشان نمونه ی فوق العاده ای از تغییر تدریجی آجری در بخش های پایین تر (نمایانگر زمین) به فیروزه ای در طاق ها (نمایانگر آسمان) است. در این پروژه تغییر میان دو رنگ بر اساس نوسانات روی نمای خارجی ایجاد شد. تمرکز رنگ آجری بیشتر در بخش های تو رفته و رنگ فیروزه ای بیشتر در بخش های بیرون زده می باشد.
در برخی از بخش های سطوح داخلی، شیشه های شفاف و نیمه شفاف موازی با پوشش شیشه ای نمای خارجی استفاده شده اند. این کار به بیشتر فضاهای میانی امکان برخورداری از نور طبیعی در طول روز می دهد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها