X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۹
اسفند ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

ساختمان بندر آنتورپ _ بلژیک / زاها حدید

ساختمان بندر آنتورپ یک حجم شیشه ای بزرگی است که توسط زاها حدید طراحی شده است و در بازه زمانی ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۶ اجرا شده است. زاها حدید با افزودن یک حجه طراحی شده شیشه ای به یک ایستگاه آتش نشانی متروکه در اسکله آنتورپ آنرا تبدیل به یک بندر خانه فعال نموده است. طرح […]

 • نام پروژه ساختمان بندر آنتورپ
 • طراح زاها حدید - پاتریک شوماخر
 • مهندس معمار زاها حدید
 • مهندس سازه Studieburo Mouton Bvba
 • سرپرست پروژه Jinmi Lee
 • مکان پروژه آنتورپ _ بلژیک
 • مساحت 12800 متر مربع در 6600 متر مربع
 • سال ساخت 2016
 • همکاران طرح Florian Goscheff, Monica Noguero, Kristof Crolla, Naomi Fritz, Sandra Riess, Muriel Boselli, Susanne Lettau

ساختمان بندر آنتورپ یک حجم شیشه ای بزرگی است که توسط زاها حدید طراحی شده است و در بازه زمانی ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۶ اجرا شده است. زاها حدید با افزودن یک حجه طراحی شده شیشه ای به یک ایستگاه آتش نشانی متروکه در اسکله آنتورپ آنرا تبدیل به یک بندر خانه فعال نموده است. طرح این کار در سال ۲۰۰۹ پرده برداری شد. این طرح یکی از بلندپروازانه ترین طرح هایی است که توسط زاها حدید معماری بریتانیایی – عراقی پیشنهاد شده و در آخرین سال طندگی وی اجرا شده است. از جمله اقدامات منحصر به فرد در  پروژه ساختمان بندر آنتورپ حجم عظیم آن است که تقریبا با ایستگاه آتش نشانی که در زیر ان قرار دارد می تواند پذیرای ۵۰۰ پرسنل مشغول به کار در بندر، باشد.
حجم شیشه ای ساختمان بندر انتورپ طولی بیش از ۱۰۰ متر دارد که ساختمان اتش نشانی قدیمی در زیر آن قرار گرفته است. این افزونه شیشه ای در سطوح مختلف با شیشه های مات و شفاف که به طور مرتب کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در انتهای جنوبی آن یک سطح صاف و در انتهای شمالی بافت ناهمواری وجود دارد که انعکاس انها در آب بسیار زیبا می نماید.

این سایت شامل 190 منطقه برای پارکینگ دوچرخه و 25 فضای پارکینگ اتومبیل برقی است.

ساختمان بندر آنتورپ_ بلژیک_ زاها حدید_ ۲۰۱۶

خصوصیات طرح ساختمان بندر آنتورپ

همان گونه که ذکر شد پنل های شیشه ای در ساختمان بندر آنتورپ به صورت متناوب شفاف و مات هستند که از نظر بصری مقیاس بزرگ ساختار را می شکنند. آنها در روز و نیمروز سایه کافی و دیدگاه مناسب را از سمت رودخانه، شهرستان و بندر را برای کارگران فراهم می کند. ایستگاه اتش نشانی قدیمی که به عنوان میراث تاریخی حفظ شده است به جهت حفاظت بیشتر در زیر این نمای شیشه ای مستتر شده است.

ساختمان بندرآنتورپ _ بلژیک_ زاها حدید_ 2016

ساختمان بندرآنتورپ _ بلژیک_ زاها حدید_ ۲۰۱۶

فرمت طراحی شده در پروژه  ساختمان بندر انتورپ به گونه ای است که با تغییر نور روز ظاهر ان نیز تغییر می کند و به نظر می رسد که این ساختمان در بندر و در سطح آب و امواج شناور است. این درک مناسب از حجم شفاف و برش درخشان زاها حدید از این طرح سبب شده که این ساختمان در شهر آنتورپ به نام الماس شناخته شود.

کل ساختمان دارای یک پلان تخت به ابعاد ۱۲۸۰۰ متر مربع در ۶۶۰۰ متر مربع در کنار ایستگاه آتش نشانی با ۶۲۰۰ متر مربع می باشد. این مجموعه شامل رستوران، اتاق جلسه، سالنی با ۹۰ صندلی، دفاتر مرکزی و اداری و ساختمان هایی که در سطح پایین تر قرار دارند. این سایت شامل ۱۹۰ منطقه برای پارکینگ دوچرخه و ۲۵ فضای پارکینگ اتومبیل برقی است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها