X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱۵
آذر ۱۳۹۵
 • ​ . پروژه های ایرانی ., جایزه معمار, مسکونی
 • بدون دیدگاه
ایمیل به دیگران

name

دو خانه برای دو دوست (رتبه اول جایزه معمار ۸۰) – گنبد کاووس / معمار فیروز فیروز

از موفق ترین و مهم ترین پرو‍ژه های فیروز فیروز که باعث تثبیت موقعیت او به عنوان یه معمار خلاق شد پروژه خانه گنبد کاووس یا دو خانه برای دو دوست است. این اثر در سال ۱۳۷۴ در شهر گنبد کاووس ساخته شده است. این طرح از دو خانه مستقل در دو زمین مجاور هم […]

 • نام پروژه دوخانه برای دو دوست
 • مهندس معمار فیروز فیروز
 • مکان پروژه استان گلستان - گنبد کاووس
 • مساحت 800 متر مربع
 • سال ساخت شمسی 1380
 • کاربری مسکونی
 • وب سایت معماری معاصر ایران به آدرس www.caoi.ir
 • توضیحات رتبه نخست جایزه معمار سال 1380

از موفق ترین و مهم ترین پرو‍ژه های فیروز فیروز که باعث تثبیت موقعیت او به عنوان یه معمار خلاق شد پروژه خانه گنبد کاووس یا دو خانه برای دو دوست است.
این اثر در سال ۱۳۷۴ در شهر گنبد کاووس ساخته شده است.
این طرح از دو خانه مستقل در دو زمین مجاور هم تشکیل شده که دیوار جداکننده مالکیت در بین دو سایت وجود ندارد.خانه ای مورد نظر بنا به درخواست کارفرما مشابه طراحی شده اند که حجم کلی هر دو مکعب مستطیل است.

memar-reward-82

 پروژه دو خانه برای دو دوست در مقوله ارتباط بنا با معبر عمومی بحث خاصی را مطرح می کند هدف ، دستیابی به راه حلی جدید در قالب مقررات عمومی ( ۶۰% زمین ساختمان و دو طبقه ارتفاع مجاز ) است . در قطعات تفکیکی کوچک ، بنا عموماً پس ازرعایت ۴۰% فضای آزاد برای محوطه سازی در یک طرف زمین قرار گرفته و تمامی عرض زمین را در ضلع مجاور معبرعمومی اشغال می کند . در این روش متداول ساختمان سازی ، به دلیل بسته بودن دیوارهای دو طرف ، ضرورت ایجادپنجره در نمای رو به معبر عمومی با نیاز به حفظ حریم خصوصی در تضاد قرار گرفته و به استفاده دایم از پرده و کرکره میانجامد و از طرف دیگر افق عرضی خیابان هم بسته می شود.

memar-reward-81

در این پروژه با افزایش فضای باز نسبت به مقدار مجاز ، از محدوده کناری زمین نیز به مقدار ۲ متر و ۳ متر عقب نشینیشده است . حذف دیوار حایل بین دو ملک به تقاضای کارفرما فاصله یی معادل ۶ متر را بین دو بلوک ایجاد کرده است ، ازاین طریق امکان ایجاد نورگیر در چهار طرف بنا حاصل شده است . این نکته نیاز به تمرکز پنجره ها را در دو نمای شمالی  (رو به خیابان ) و جنوبی ( رو به حیاط ) کاهش داده است . بنابراین تناسب بین دیوار پر و سطوح شیشه یی در چهار طرف بنا به طور موزون و نزدیک به فرهنگ معماری ایرانی حفظ شده است. در نمای رو به معبر عمومی ، برای حفظ حریم زندگی خصوصی ، پنجره ها به طور غیر مستقیم با فضای بیرون مربوط شده اند .

در ضلع جنوبی ، ایوان های ستون دار پاسخی آگاهانه به شرایط اقلیمی و فرهنگی ایران هستند .در طبقه همکف به دلیل عدم امکان ساخت زیرزمین در شهر گنبد کاووس کلیه کاربری های فنی ، نظیر پارکینگ و تاَسیسات با پذیرایی و ناهارخوری و آشپزخانه گرد هم آمده و نوعی پلان آزاد را با حداقل تعداد در تشکیل داده اند . در طبقه بالا اتاقهای خواب حول یک فضای باز که بر طبقه پایین مشرف است ، در کمال سادگی طراحی شده اند.    

 برای تاکید بر سادگی و خلوص ، مصالح ساختمان به سیمان و آجر تقلیل یافته اند و تمایز بین سازه و نازک کاری محو شدهاست . دیوارهای بیرونی هر دو جنبه سازه یی و نماسازی را دارا می باشند . لوله های تاسیساتی و ناودان ها ، گرچه از روی نما عبور کرده اند ولی به دلیل طرح ساده و منطقی پلان و همچنین به علت رعایت مسیرهای مشخص به هیچ وجه زیبایی نماهای اصلی را مخدوش نمی کنند.

منبع: وبسایت معماری معاصر ایران

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید