X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۵
اسفند ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

دفتر مرکزی بی ای تی – تهران / دفتر معماری تداوم پویا

بنای موجود که در ضلع جنوب بلوار صبا در محل تقاطع خیابان جردن قرار گرفته ، مجموعه ای آپارتمانی  است که طبقه همکف این بنا تجاری، و پنج طبقه بالای همکف ، اداری و چهار طبقه زیر همکف، پارکینگ است. مجموعه اداری در اختیار چند شرکت بین المللی از جمله بی ای تی است. این شرکت […]

 • نام پروژه دفتر مرکزی بی ای تی
 • طراح دفتر معماری تداوم پویا
 • مهندس معمار رضا صیادیان، سارا کلانتری
 • طراحی سه بعدی شیما شرافتی
 • مکان پروژه تهران، آفریقا، نبش بلوار صبا
 • کارفرما شرکت بی آی تی پارس
 • مساحت 2500 مترمربع
 • سال ساخت 1394
 • همکاران طرح شیما شرافتی، ویدا جنوبی، آرین اسپریدونف، نفیس پروین
 • تاسیسات مکانیکی هوفر اسماعیلی
 • تاسیسات الکتریکی نینا عموشاهی، آرش افشاری
 • عکاس پرهام تقی اف ، حسین برازنده، آرش عاشوری
 • وب سایت www.caoi.ir

بنای موجود که در ضلع جنوب بلوار صبا در محل تقاطع خیابان جردن قرار گرفته ، مجموعه ای آپارتمانی  است که طبقه همکف این بنا تجاری، و پنج طبقه بالای همکف ، اداری و چهار طبقه زیر همکف، پارکینگ است. مجموعه اداری در اختیار چند شرکت بین المللی از جمله بی ای تی است. این شرکت در طی سه سال گذشته بطور غیر قابل پیش بینی گسترش پیدا کرده و واحدهای بیشتری از بنای مورد اشاره را در اختیار گرفته است. بطوریکه زیربنای آن از چهار صد متر مربع در طبقه اول به دوهزار و پانصد مترمربع در چهار طبقه افزایش پیدا کرده است.گسترش سریع شرکت در زمانی کوتاه باعث غفلت از موضوع فضا شده و مسائل و مشکلاتی را برای پرسنل آن و نحوه کار آنها به وجود آورده بود.

طبیعتا امکانات و فضای موجود نحوه فعالیت آنها را متاثر کرده بود، بنابراین برای درک درست روابط و ساماندهی فضاها احتیاج به مطالعه و آسیب شناسی داشتیم. در ابتدا شروع به مطالعه ، تحلیل نحوه کار و فعالیت ، چارت سازمانی و چگونگی روابط داخلی کردیم تا به شناخت درستی از وضع موجود دست یابیم . ساختار بی ای تی بصورت هسته ای اداره می شود که هر بخش، مدیریت خود را داشته و با مدیریت کل در ارتباط است. برای درک بهتر فعالیت شرکت بی ای تی پارس ، دیاگرامهای متعددی از نحوه رفتار و حضور کارکنان در طول روز گرفته تا نحوه ارسال گزارش و روابط درون سازمانی را طراحی کرده و سپس به باز نگری این روابط پرداختیم.

در مرحله بعد برای کارکنان بی ای تی پرسشنامه هایی تهیه کردیم و از آنها خواستیم علاوه بر مشکلات و مسائلی که بصورت روزمره با آن درگیرند ، خواسته‌ها و انتظاراتی که از فضای کار دارند را نیز ذکر کنند. با این کار دو هدف را دنبال می کردیم اول اینکه مشکلات را از زبان استفاده کنندگان بشنویم و تنها به برداشت های خود اکتفا نکنیم . و همچنین در طراحی فضاها سعی کنیم روحیه هر فرد را شناسایی کرده و در فضایی که برای او در نظر می گیریم آن را لحاظ کنیم.

پس از مطالعه ، تجربه وتحلیل و با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود از یک طرف و ساختار سازمانی بی ای تی از طرف دیگر به این نتیجه رسیدیم ؛ که فضا را بصورت کاملا سیال در نظر  بگیریم که هسته های مدیریتی  در درون آن شناور است . این هسته ها بصورت شفاف در نظر گرفته شدند تا در عین حال که گشودگی فضا را حفظ می کنند، حدود و حریم مورد نیاز مدیران را نیز تامین کنند. بدین ترتیب صمیمیت ، سیالیت و شفافیت به پارامترهای اصلی شکل دهنده فضا تبدیل شدند. در طراحی کل فضا نیز ایده اصلی براساس فضای بدون مرز و شفاف شکل گرفت تا ارتباط اعضا به حداکثر ممکن برسد.

در فضای دفاتر باز (open office) مهمترین عنصری که علاوه بر کاربردی بودن، نقش عناصر شکل دهنده فضا را نیز دارد، میز کار است. میز کار علاوه براینکه محدوده حضور کار هرشخص را تعیین می کند، در شکل دهی و سازماندهی فضا نیز نقش اساسی دارد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم به جای تهیه میزهای آماده ، از این فرصت استفاده کرده و علاوه بر طراحی میزها و ساخت آنها بتوانیم بخشی از نیازهای عملکردی را درهم ادغام کنیم. مجموعه ای که طراحی کردیم، علاوه بر میز، نقش جداکننده فضا، جمع کننده و نظم دهنده کابل ها و پریزها ( برق،تلفن،شبکه و …) و همینطور صفحه یادداشت ، گلدان و چراغ را هم دارد. در این پروژه کلیه تاسیسات برق،روشنائی،شبکه تلفن بصورت کامل بازسازی شده است. سیستم حرارتی و برودتی که چیلر بوده است حفظ شده و تنها بخش هوای تازه به آن افزوده شده است.تا کیفیت تنفس در فضا ارتقاء یابد. چندان که در گذشته نسبت به کمبود هوای تازه شکایت داشتند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

 

منبع: وبسایت معماری معاصر ایران

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید