X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۴
دی ۱۳۹۵
 • ​ . پروژه های ایرانی ., جایزه معمار, مسکونی
 • بدون دیدگاه
ایمیل به دیگران

name

خانه آجری – تهران / علیرضا مشهدی میرزا

خانه آجری که در سایت های خارجی به Brick Pattern House معروف است ، اثر علیرضا مشهدی میرزا می باشد که برنده جایزه معمار نیز شده است.این بنا در سال ۱۳۹۰ و در یک محله از لحاظ در آمدی پایین تهران ساخته شد. ( منطقه جیحون ) خانه آجری در محله ای واقع است که به زحمت […]

 • نام پروژه خانه آجری
 • مهندس معمار علیرضا مشهدی میرزا
 • مکان پروژه تهران
 • سال ساخت 1390
 • کاربری مسکونی
 • وب سایت www.archdaily.com

خانه آجری که در سایت های خارجی به Brick Pattern House معروف است ، اثر علیرضا مشهدی میرزا می باشد که برنده جایزه معمار نیز شده است.این بنا در سال ۱۳۹۰ و در یک محله از لحاظ در آمدی پایین تهران ساخته شد. ( منطقه جیحون )

خانه آجری در محله ای واقع است که به زحمت می توان خانه ای در آن یافت که از استانداردهای معماری برخوردار باشد ، از این رو معمار دغدغه های بسیار زیادی را پیش رو دارد که شاید مهم ترین آن مقرون به صرف بودن آن و مشکلات مالی خریداران باشد.

معمار آن ، این پروژه را یک چالش برای خود می داند. او اظهار می دارد که می داند از این پروژه درآمد آنچنانی برایش حاصل نمی شود ولی علاقه مند به این است که نشان دهد یک معمار حتی در شرایط وخیم اقتصادی و با حداقل هزینه می تواند یک بنای فاخر و متفاوت ایجاد کند. در طرح نما این نکته جالب است که نقشه فاز ۲ ای وجود نداشت ! و دیتیل ها به ساده ترین شکل ممکن خلق شدند. در منطقه جیحون کمتر کسی توانایی پرداخت هزینه های پیمانکاران مختلف را داشت و این مسئله مهمی بود.

معمار این بنا مجبور بود با عده ای کارگر ساده که فهم سازه ای و خلاقیت نداشتند کار را پیش ببرد ، این در حالی بود که معمار بنا به مقاومت در برابر زلزله ، مسائل اقلیمی ، بهینه بودن از لحاظ ذخیره انرژی ، مسئله ضد حریق بودن و … فکر می کرد.

معمار توجه خاص خود را روی نما مبذول کرده و فضاهای داخلی را در حد برآورد کردن عملکردها رها کرده و اذعان می کند که کانسپت کاری او بازگشت به معماری سنتی ایرانی است.

علیرضا مشهدی میرزا می گوید : ما طراحی سنتی آجری انجام دادیم که همچنین دارای ارزش فرهنگی نیز هست ، در کشور ایران مردم برای محرمیت و حریم شخصی ارزش خاصی قائلند ، از این رو با پرده پنجره های خود را می پوشانند که این کار view بیرون را از ایشان می گیرد ، از این رو با ایجاد شبکه نیمه شفافی از آجر کاری کردم که به پرده ای نیاز نبوده و در عین حال نمای بیرون نیز از داخل از دست نمی رود. ”

او نام این روش برای ساخت نما را که از متد های فرش بافی الهام گرفته است  روش ۲۳ نامیده است زیرا همه چیز در آن با عدد ۲۳ مرتبط است ، همانند ۲۳ ردیف آجر ، ۲۳ آجر بریده شده ، ۲۳ ستون حمایت کننده آجرها و …
این روش همانند کنار هم چیدن قطعات یک پازل است. کل طرح آن چه لازم بود اجرا شود در تنها یک برگ A4 در اختیار کارگران قرار گرفت. ۲۳ جعبه که هریک انواعی از آجر از لحاظ اندازه را دارا بود به همراه نقشه ترتیب نصب در اختیار کارگران ساده قرار گرفت.
به نظر منتقدین  مهم ترین خصیصه خانه آجری توجه به معیارهای فرهنگی و احترام به سنت ها چه در فرم چه در متریال ، با کمترین هزینه ممکن است ، طرح نما شلوغ نیست و فضاهای پر و خالی آن چشم نوازند و حرکت چشم روی نما را به نحوی غیر ارادی و بدون خستگی اجباراً فراهم می کند.

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها