X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۵
آبان ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

حجم سبز / گروه معماری Vo Trong Nghia

هر کسی تجربه زندگی در کلان شهر های پر جمعیت و شلوغ را داشته باشد به تجربه در خواهد یافت که در این شهر ها لذت بخش ترین صحنه در بین انبوه ساختمانهای مسکونی وجود گلدان در نمای ساختمان ها و بالکن هاست و این که این سر سبزی هر چند جزیی در جای جای […]

  • نام پروژه حجم سبز
  • طراح گروه معماری Vo Trong Nghia
  • مهندس معمار Vo Trong Nghia, Daisuke Sanuki, Shunri Nishizawa
  • مکان پروژه Saigon, Vietnam
  • عکاس Hiroyuki Oki

هر کسی تجربه زندگی در کلان شهر های پر جمعیت و شلوغ را داشته باشد به تجربه در خواهد یافت که در این شهر ها لذت بخش ترین صحنه در بین انبوه ساختمانهای مسکونی وجود گلدان در نمای ساختمان ها و بالکن هاست و این که این سر سبزی هر چند جزیی در جای جای این انبوه ساختمانها دیده میشود. این تصور فضایی به خصوص در نماهای ساختمان های شهر Saigon در  کشور ویتنام به چشم میخورد و گروه معماری Vo Trong Nghia از این امر به عنوان کانسپت اولیه طرح استفاده کرده است.

stringio-20

این پروژه یک ساختمان مسکونی برای یک زن شوهد ۳۰ ساله و مادرشان است. ساختمانی سبز که در فضایی به عرض ۴ متر ساخته شده است. این ساختمان ۲۰ متر عمق دارد و نمای جلو و عقب آن به طور کامل از لایه های بتن معلق از دو دیوار جانبی تشکیل شده است.

stringio-4

فاصله بین طبقات محل کاشت گیاهان که در نمای ساختمان وجود دارد با توجه به نوع گیاهی که گلدان برای آن برنامه ریزی شده است بین ۲۵ تا ۴۰ سانتی متر متغییر است. جهت آبیاری این گیاهان لوله های آبیاری قطره ای در گلدان های آنها قرار داده شده است. گلدانهای محل نگهداری گیاهان نیز به تعمیر و نگهداری گیاه کمک شایانی میکنند. به این صورت این گیاهان با نگهداری آسان و نیاز کم به مراقبت مستقیم انسانی همیشه سبز خواهند بود. این سر سبزی و حیات در نمای ساختمان باعث شد تا این ساختمان را “حجم سبز” بنامیم.

stringio-1

ساختار این ساختمان مانند اکثر ساختمانها در ویتنام بتن مسلح است. دیوار های جدا کننده در این ساختمان برای بیشتر جلوه دادن تاثیر رنگ سبز گیاهان به رنگ خاکستری طراحی شده اند. در طول روز نور از جهات مختلف وارد فضای ساختمان میشود. در هنگام ظهر نور از قسمت بالای ساختمان وارد فضای داخلی شده و در صبح و عصر نور از بین گیاهانی که در نمای ساختمان وجود دارند وارد فضا میشود و تاثیر سایه هایی بسیار دیدنی را بر روی دیوار های مجموعه ایجاد مینماید.

stringio-3

نمای سبز ساختمان و بام سبز آن باعث ممانعت از ورود آلودگی و سر و صدا به داخل خانه میشود. علاوه بر این این گیاهان با توجه به تصویه هوای محیط توسط گیاهان و همینطور ایجاد رطوبت در فضا تقریبا نیاز این منزل مسکونی به تهویه مطبوع را از بین برده اند. این نوع از تهویه و ایجاد رطوبت در فضا برای منطقه ای با آب و هوای خشن مانند Saigon  امری حیاتی است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها