X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۶
دی ۱۳۹۵
 • ​ . پروژه های ایرانی ., اداری, تجاری
 • بدون دیدگاه
ایمیل به دیگران

name

برج چیتگر – تهران / شرکت مهندسین مشاور Archen

سایت پروژه برج چیتگر در نزدیکی یکی از مناطقِ در حال رشد در شمال تهران واقع شده است. این مکان یک منطقه استراتژیک است که در فاصله‌ی بین خانه‌های پراکنده‌ی این محدوده و شهر قرار گرفته است. هدف از این پروژه برقراری ارتباط بین این بنا و ساختمان‌های این منطقه است. رشته کوه‌های البرز هم یک […]

 • نام پروژه برج چیتگر
 • طراح شرکت مهندسین مشاور Archen
 • مهندس معمار نسرین فقیه
 • مکان پروژه تهران
 • سال ساخت 1389
 • کاربری تجاری - اداری

سایت پروژه برج چیتگر در نزدیکی یکی از مناطقِ در حال رشد در شمال تهران واقع شده است. این مکان یک منطقه استراتژیک است که در فاصله‌ی بین خانه‌های پراکنده‌ی این محدوده و شهر قرار گرفته است. هدف از این پروژه برقراری ارتباط بین این بنا و ساختمان‌های این منطقه است. رشته کوه‌های البرز هم یک مرز طبیعی کاملا مشخص در بخش شمالی این منطقه تشکیل داده است که در آینده پارک و مجتمع‌های فرهنگی زیادی در آنجا احداث خواهد شد.

chitgar-tower-archreport-09

هدف اصلی ما در برج چیتگر برقراری ارتباط در بین فرم و شکل این ساختمان با محیط اطرافش بود. رویکرد این پروژه بر مبنای چند معیار مختلف بوده تا بتواند با مناظر منحصر به فرد، شرایط اقلیمی منطقه، برنامه اجرایی ساخت و ساز و عملکرد مصالح در برابر مکان پروژه پاسخگو باشد. چشم انداز ما این بود که اهداف تحقیقاتی خود در زمینه سیستم‌های معماری پاسخگو و سازگار با محیط را با معیارهایی که قبلا به آن اشاره کردیم، در یک جا جمع شوند.chitgar-tower-archreport-01
L شکل بودن برج چیتگر باعث شده که منظره و منظر شمالی، جنوبی و شرقی فوق العاده‌ای داشته باشد. باریک بودن فرم ساختمان باعث شده که نور طبیعی بیشتری به کل فضاهای داخلی نفوذ پیدا کند. این باریک بودن شکل بنا به نفع فضاهای اداری نیز بوده و از مناظر دوطرفه شمالی و جنوبی بهره‌مند شده‌اند. برای بهینه کردن و افزایش دادن منظره بیرون از داخل ساختمان، یک پوسته‌ی منحنی و شفاف در نظر گرفته شده است. برای حفاظت در برابر تابش مستقیم آفتاب به درون ساختمان لازم بود که نمای منحنی این بنا با یک جداره‌ی اقلیمی دوم مجهز شود. این جداره‌ی دوم شامل یک سیستم بادی است که مثل یه ماژول انفعالی برای فضای داخل ساختمان عمل می کند. استفاده از مصالح پلیمری ETFE (ای‌تی‌اف‌ای) که وزن سبکی دارند باعث کاهش ۷۵ درصدی وزن کل سازه می شود. این کاهش وزن در مقایسه با وزن سازه‌ای است که با مصالح ساختمانی رایج و معمولی ساخته شده باشد. مصرف انرژی ساختمان طی مراحل ساخت و پس از آن به طرز چشمگیری کاهش یافته و این هم به نوبه‌ی خود به دلیل انتخاب مصالح و تکنیک‌های ساخت و ساز در این پروژه است.

chitgar-tower-archreport-07
جداره‌ی دوم دوباره به سمت عقب و بر روی خود تاب برداشته است تا سایبانی بسازد و سایه‌اش بر روی محوطه‌ی عمومی ساختمان که به سمت ورودی اصلی آن هدایت می شود، بیفتد. محوطه‌ی عمومی که در جلوی بنای اصلی قرار گرقته، به یک هایپرمارکت و بخش‌هایی دیگر از این دست که در درون ساختمان جای گرفته، دسترسی دارد. دسترسی راحت و فضای طبیعی و باز این محوطه باعث شده که یک فضای بیرونی مهمی ایجاد شود که در تهران می تواند گره از مشکلات شهری را تا حد زیادی برطرف نماید.

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها