X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱۷
اسفند ۱۳۹۳
ایمیل به دیگران

name

باغ شاهزاده ماهان

باغ شازده (شاهزاده) یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود ۴ کیلومتری شهر ماهان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه می‌باشد. شهر ماهان در ۳۵ کیلومتری کرمان قرار دارد.     این باغ که باغ شاهزاده نیز نامیده می شود. در دامنه کوه […]

باغ شازده

باغ شازده (شاهزاده) یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود ۴ کیلومتری شهر ماهان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه می‌باشد. شهر ماهان در ۳۵ کیلومتری کرمان قرار دارد.

06

 

 

این باغ که باغ شاهزاده نیز نامیده می شود. در دامنه کوه های بلند هزار بنیان نهاده شده است.باغ شاهزاده در زمان فرمانروای وقت کرمان عبدالحمید میرزا فرمانفرما ناصرالدوله شاهزاده قاجار و به خواست وی ساخته شده است. زمان ساخت این باغ سال ۱۲۹۷ هجری قمری و در سالهای پایانی دوران قاجار است و بیش از یک سده از پایه گذاری آن می گذرد.

 

در این باغ دو بنای ممتاز ساخته شده است. سر در ورودی باغ که بنایی دو اشکوبه و زیباست و ساختمان شاه نشین که در بالای باغ ساخته شده و آن هم دو اشکوبه است. حمام کوچک و اتاق هایی در دو سوی این بناها نیز ساخته شده است. جلوه ویژه این باغ گردش آب در باغ است که از چشمه پرآبی سرچشمه گرفته و باریزش آب در حوض های پلکانی در فاصله ساختمان شاه نشین تا سر در ورودی چشم انداز بسیار زیبایی می آفریند و در دو سوی این حوض ها و در فضای باغ. درختان تنومند و سایه گستری روییده است که بر زیبایی این باغ می افزاید. گفته اند که ماموران ناصر الدوله برای به دست آوردن بهترین نهال ها وگونه های درختی و کاشتن آنها در این باغ، به روستای پاریز سیرجان رفته و با الاغ هایی که به زور از اهالی روستا می گرفتند، نهال ها را به این باغ می فرستادند. و ازاین رو برخی از روستاییان برای حفظ الاغ های خود، آنها را در اتاق های مسکونی خود پنهان می کردند. همچنین گفته اند هنگامی که خبر مرگ ناصرالدوله به ماهان رسید. بنای این باغ که در حال آجرکاری سر در ورودی باغ بود، آجرها و مصالح خود را از روی داربست پایین انداخت و فرار کرد و هنوز جای خالی چند آجر و کاشی بر سردر ورودی باغ دیده می شود . باغ شازده در سال ۱۳۷۰ بازسازی شد و امروز پذیرای گردشگران است. این باغ در فاصله ۶ کیلومتری ماهان قرار گرفته است.

 03

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها