X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۴
بهمن ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

بازار Sintra – پرتقال / گروه معماری ARX

قرارداد پروژه ی طراحی بازار Sintra درمحل  تداخل  یک پاساژ خرید قدیمی و  سوپرمارکت در خیابان نوزدهم ، بسته شد . در ابتدا فضای اشغال شده توسط  مغازه ها و سینما ها برا باز کردن یک راه عبوری به سمت این منطقه خراب شد ، در حالی که سوپر مارکت تا آخرین لحظه ی ادغام به […]

 • نام پروژه بازار Sintra
 • طراح گروه معماری ARX
 • مهندس معمار ChapmanTaylor España - Arquitectura y Urbanismo, ARX PORTUGAL, Arquitectos Lda., José Mateus, Nuno Mateus
 • مهندس فضای سبز Jardins do Paço – Landscape architecture
 • پیمانکار Consortium MotaEngil / Opway
 • مکان پروژه IC19, Portugal
 • مساحت 23000 متر مربع
 • سال ساخت 2011
 • همکاران طرح Sofia Raposo, Ricardo Guerreiro, Emanuel Rebelo, Fábio Cortês, Diana Afonso, Miguel Torres, Filipe Cardoso, Marc Anguille, Bruno Martins, Joana Pedro, Décio Cardoso
 • تاسیسات الکتریکی Har Hollands Lichtarchitect
 • عکاس Fernando Guerra | FG+SG

قرارداد پروژه ی طراحی بازار Sintra درمحل  تداخل  یک پاساژ خرید قدیمی و  سوپرمارکت در خیابان نوزدهم ، بسته شد . در ابتدا فضای اشغال شده توسط  مغازه ها و سینما ها برا باز کردن یک راه عبوری به سمت این منطقه خراب شد ، در حالی که سوپر مارکت تا آخرین لحظه ی ادغام به کار خود ادامه میداد تا زمانی که در یک شکل متفاوت و با نام سوپر مارکت  پینگو دوس دوباره شروع به کار کند . ارتباط با خیابان نوزدهم تقریبا بدیهی است . چرا که این خیابان با رشته های کوههای Sintra و به دستور شاه فرناندو نام پنا پلیس بر آن نهاده شده است.

Forum Sintra ARX - Archreport (6)

طرح جدید معماری در این شرایط شروع شد . و در عصر معاصر ،در فضا و زمانی متفاوت ، با آرام ساختن فضای اطراف ، انجام شد.

ساختمان به صورت یک حجم مشخص در انتهای یک شاهراه و میدان موجود در سطح مشخص شده ، پدیدار گشت . این حجم عظیم به دو قسمت عمودی متضاد تقسیم میشود که یکی پایه ی سنگین سیاه بتنی که ساختمان را به زمین متصل کرده است و دیگری حجم سفید رنگ که اشاره ی واضحی است به فرهنگ و سنن پرتغال . این تضاد قوی در مواد و در بطن بنا از سویی نمایش دهنده ی یک ریشه ی معنوی است و از سوی دیگر زیبایی و فخر یک بنا را در عصر معاصر به تصویر میکشد . و این نقطه ی شروع ما برای ایجاد فضای تجاری بازار Sintra بوده است.

Forum Sintra ARX - Archreport (2)

این محل اصالتا به صورت میدانهایی در اندازه های متفاوت و دارای خیابانهای داخلی مستقیمی است که در محل این میدانها به هم میرسند . در این پروژه نیز طرح کلی به صورت مجموعه ای از بخش های مستقیم پاساژ است که هر یک نام و مفهوم مخصوص به خود رابه عنوان راهنمایی در توسعه ی این مکان دارا هستند.

به طور مثال ، تکنوتیک سنگین یک “پاساژبتنی” به طور کامل از بتن و یا “پاساژ شیک” از شیشه ها و سنگ های سیاه  و استیل های ضد زنگ و نورهای زیبا و با جزئیات بالا ساخته شده است . یک “پاساژسبز” خارق العاده نیز وجود دارد . یک فضای بینهایت زیبا با زیر ساختی طبیعی که یک جو آرام سبز رنگ را برای ما تداعی میکند . بخش بعدی نیز “پاساژ خانگی” نامیده میشود . که دارای ساختاری ورقه ورقه از چوب است . چوب ماده ی فوق العاده ای برای القای احساس یک خانه میباشد و توانایی ایجاد یک بعد لامسه ی خاص را داراست.

سپس به یک توقفگاه ناگهانی میرسیم که میعادگاه ملاقات ما و کوههای بی نظیر Sintra خواهد بود . کاراکترهای دیگری نیز وجود دارند که هر یک با خصوصیات خاص خود یا در ترکیب با یکدیگر یک تنوع قوی شهری را برای ما تداعی میکنند . درست انگار که در یک شهر ایستاده اید.

در محل تقاطع این پاساژها  میدان هایی  به عنوان محل همگرایی وجود دارند که با نور پردازی توسط شیشه ها ی رنگی نور طبیعی آسمان را بر روی سقف نمایان میسازند . در بیرون ، این نورها متضمن ویژگی های هندسی غیرمنتظره ایست . این چراغ های سخت ، یکی از جاذبه های این مرکز تجاری یعنی بازار Sintra هستند.

وجود صفحات فلزی عظیم تا شده به صورت گرافیک هایی که نام بازار را نشان میدهند ، این ساختمان را به  یکی ازشاخصه های خیابان نوزدهم تبدیل کرده است . این قسمت طبیعت معماری ساختمان را فارغ از تمام طراحی ها و جزییات شیک درونش ، نشان میدهد . و ما امیدواریم که برای مدت زمانی طولانی به عنوان یکی از پدیده های شهر قرار بگیرد.

Forum Sintra ARX - Archreport (8)

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها