X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲۱
اسفند ۱۳۹۵
  • ​ . پروژه های ایرانی ., طراحی شهری و میادین
  • بدون دیدگاه
ایمیل به دیگران

name

ایوان انتظار – تهران

۲۰ اسفند با حضور شهردار تهران «ایوان انتظار میدان ولی‌عصر» افتتاح شد. به همین بهانه تحریریه گزارش معمار به معرفی و بررسی این پلازای شهری می پردازد. ایوان انتظار  یک مجموعه چند عملکردی است که در یکی از بهترین میدان‌های شهر تهران ایجاد شده ودر مرکز تقاطع دو خط شش و سه خط مترو تهران […]

  • نام پروژه ایوان انتظار
  • مکان پروژه تهران - میدان ولیعصر
  • کارفرما شهرداری تهران
  • مساحت 45000 مترمربع
  • سال ساخت 1395

۲۰ اسفند با حضور شهردار تهران «ایوان انتظار میدان ولی‌عصر» افتتاح شد. به همین بهانه تحریریه گزارش معمار به معرفی و بررسی این پلازای شهری می پردازد. ایوان انتظار  یک مجموعه چند عملکردی است که در یکی از بهترین میدان‌های شهر تهران ایجاد شده ودر مرکز تقاطع دو خط شش و سه خط مترو تهران است.خط سه مترو به عنوان طولانی‌ترین خط با مسیر شمالی و جنوبی از ایستگاه میدان ولیعصر عبور می‌کند و در کنار آن خط شش که از جنوب شرق به شمال غرب تهران می رود، در این میدان ایستگاه دارد.

میدان شهری ولیعصر عج با ۴۵ هزار متر مربع زیربنا در چندین طبقه احداث شده است. این میدان با افتتاح ایوان انتظار یک فرصت بزرگ اجتماعی و فرهنگی را در تهران فراهم می‌کند. به این ترتیب مترو از حالت صرف حمل و نقلی خارج و ایستگاه‌های آن مخصوصا ایوان انتظار میدان ولیعصر عج به یک مرکز اجتماعی و فرهنگی تبدیل می‌شود که این فضا می‌تواند محل برپایی نمایشگاه‌های و فعالیت‌های هنری باشد.

این پلازا (پلازا به میدانی که جهت تسهیل عبور و مرور و استفاده بهتر از محیط شهری ساخته شده، گفته می‌شود) با حدود ۴۳ هزار متر مربع زیربنا و بیش از ۳۰۰۰ متر مربع مساحت فرهنگی با ۳۶ ستون استوانه‌ای ساخته شده و قطر ایوان ۶۵ متر بوده و فضای باز آن دارای دو دهنه با ۵۰ متر قطر است.

معماری ایوان انتظار به گونه ای است که دعوت‌کننده مردم است و معماری آن سادگی، بی تکلفی و در عین حال خلوص و زیبایی را القاء می‌کند. که این ویژگی‌ها توسط طراح این سازه برای مفهوم انتظار و میدانی که با نام حضرت ولیعصر عج نامگذاری شده در نظر گرفته شده است. زیرا در زبان معماری هنر، خطاب‌ها باید همراه با استعاره و نه مستقیم باشد. این در حالی است که در این فضا رنگی به جز رنگ گرم طبیعت نمی‌بینیم و شکل آن نیز در هماهنگی کامل با مسجد آیت‌الله سیستانی که در مجاورت آن قرار گرفته، است.

ریشه معماری ایران دارای مفهوم «گودال باغچه» است، گفت: طراحی این ایوان انتظار نیز تداعی کننده همان گودال باغچه است و اینجا محلی خواهد بود که فقط برای گذر از عرض خیابان از آن استفاده نکنیم و در حین عبور هنر، فرهنگ و تاریخ‌مان را نیز ببینیم.

به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، با دستور شهردار تهران این ایوان به طور مستقیم به پیاده راه بلوار کشاورز نیز وصل خواهد شد. علاوه بر آن با خواست شهرداری منطقه این ایوان به ایستگاه بی‌ارتی جنوب خیابان ولیعصر نیز متصل و همچنین ورودی جنوبی غرب آن نیز افتتاح می‌شود که تمامی این سه ورودی تا سه ماه آینده در بهار ۱۳۹۶ به بهره‌برداری خواهد رسید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal 

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها