X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱۰
تیر ۱۳۹۴
  • ​ . پروژه های ایرانی ., المان شهری, جذابیت های معماری
  • بدون دیدگاه
ایمیل به دیگران

name

آرامگاه خیام

خیام، فیلسوف، ستاره شناس، ریاضی دان، رباعی سرای عاشق ایران و ایرانی، در هفتاد سال حیاتش، زندگی ساده و مملو از علم و دانشی را همراه با گوشه گیری برای خود بر گزیده بود. از زمان فوت خیام در سال ۵۱۰ خورشیدی تا سال ۱۳۳۵، بنای آرامگاه او خرابه مانندی بیش نبود، تا آنکه مهندس هوشنگ سیحون که در آن زمان ناظر ساخت و سازهای انجمن آثار ملی به همراهی حسین جودت بود، آرامگاه را از مکان قبلی (چسبیده به امامزاده محروق) به مکان فعلی انتقال داد و پروسه طراحی و ساخت این بنا تا سال ۱۳۴۱ ادامه یافت. در ادامه به معرفی بیشتر این بنا می پردازیم.

  • نام پروژه آرامگاه حکیم عمر خیام
  • طراح مهندس هوشنگ سیحون
  • مهندس معمار مهندس هوشنگ سیحون
  • مکان پروژه ایران،نیشابور
  • سال ساخت 1337

طرح مقبره خیام قبل از بنای فعلی نیز به شکل دیگری وجود داشت. که مسئولین وقت آن بنا را مناسب ومعرف شخصیت خیام نمی دانستند.بنابراین تصمیم به ساخت بنایی دیگر می گیرند.طراحی مقبره جدید درسال ۱۳۳۷ به مسابقه گذاشته می شود وطرح اولیه وجانمایی مقبره توسط هوشنگ سیحون انجام شده بود.مورد تایید انجمن آثار ملی قرار گرفت.
محسن فروغی ریاست وقت دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران درگزارشی به انجمن آثار ملی طرح سیحون را اینگونه توصیف می کند:
طرحی که توسط آقای مهندس سیحون استاد این دانشگاه برای آرامگاه حکیم عمر خیام تهیه شده است وماکتهای مربوط به آن مورد دقت قرارگرفت. واز سبک معماری ایرانی حداکثر استفاده به عمل آمده است.این نقشه چه از لحاظ اصول وفن معماری وچه از نظر سبک، برای آرامگاه حکیم بزرگ ایران کاملا مناسب است.
بعد از گزارش فروغی به انجمن آثار ملی سیحون متعهد شد، نقشه های قطعی ونقشه های اجزای کار را شامل مقبره اصلی، سکوبندی اطراف وآبنماها وبناهای تابعه آن وهمچنین، نظارت کاررا هر چه زودتربرای ساخت مقبره به انجمن آثار ملی تحویل دهد.او مشخصات فنی بنا را چنین توصیف می کند:
استخوان بندی بنا فلزی ودارای روکش آلومنیوم خواهد بود،قسمت سقف با نوعی شیشه های ضخیم وقسمت بدنه با کاشی پشت ورو تزئین خواهد شد.

archreport.analiz

مقبره خیام از لحاظ معماری وساخت یکی از مهمترین ساختمانهای ساخته شده در زمان خود است. ارتفاع مقبره ۲۲متر واستخوان بندی اصلی آن فلزی، محاط در پوشش بتنی است. شکل بنا در پایین تقسیم بندیهای دهگانه دارد وفاصله پایه ها ۵متر است.اضلاع بنا مستقیم به سمت بالا ادامه می یابند وبه صورت اشکال هندسی منظم تو رفتگی پیدا می کنند. وبعد به صورت تقریبا مخروطی شکل به هم می رسند وشبه گنبدی را در بالا به وجود می آورند.که قسمت عمده آن مشبک و توخالی است.

هوشنگ-سیحون-digiato

سیحون در مورد ایده اصلی طرح می نویسد:
خیام در واقع سه شخصیت دارد: ریاضی دان است، منجم وشاعر که باید هر سه شخصیت در بنا نشان داده می شد. دایره کف به ده قسمت تقسیم شد به طوری که برج یادبود بر ده پایه مستقر باشد.عدد ده اولین عدد دو رقمی در ریاضی و پایه اصلی بسیاری از اعداد است. از هر یک از پایه ها، دو تیغ مورب به طرف بالا حرکت می کند.به ترتیبی که با تقاطع این تیغه ها،حجم کلی برج در فضا ساخته می شود وچون تیغه ها مورب اند،خطوط افقی آنها باید ناظر به محور عمودی برج باشد.سپس تیغه ها به صورت مارپیچ به طرف بالا حرکت می کنند تا با هم تلاقی کنند واز طرف دیگر سر در بیاورند که خود یک شکل پیچیده ریاضی وهندسی است.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید

سایر پروژه ها