X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲۰
دی ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

name

ایده های نورپردازی در رستوران

نورپردازی در فضاهای داخلی از اولویت بالایی برخوردار است . این نورپردازی باعث ایجاد تمرکز ، آرامش ، هیجان ، جذابیت در فضای داخلی خواهد شد . نورپردازی گاها میتواند حتی ارزش بخشی از فضا و کاربری آن را تغییر دهد و باعث اهمیت و عدم اهمیت آن شود . اهمیت نورپردازی در فضای داخلی […]

نورپردازی در فضاهای داخلی از اولویت بالایی برخوردار است . این نورپردازی باعث ایجاد تمرکز ، آرامش ، هیجان ، جذابیت در فضای داخلی خواهد شد . نورپردازی گاها میتواند حتی ارزش بخشی از فضا و کاربری آن را تغییر دهد و باعث اهمیت و عدم اهمیت آن شود . اهمیت نورپردازی در فضای داخلی زمانی بیشتر خواهد شد که این امکان در فضای تجاری مورد استفاده قرار گیرد . ارزش نورپردازی در فضای تجاری کاملا ملموس و اثر بخش است و نتیجه آن مستقیما بر روی فروش و جذب مشتری تاثیر دارد ، برای اینکه این ارزش را درک کنید کافیست تصویر یک طلا فروشی را با نورپردازی ضعیف در ذهن خود تجسم کنید ، به صورتی که هیچ نور متمرکزی روی جواهرات وجود نداشته باشد و خبری از درخشش و تلالو جواهرات نباشد.

نورپردازی به همان اندازه که در مثال طلا فروشی به آن اشاره کردیم در دیگر فضاهای تجاری از جمله رستوران و کافی شاپ دارای اهمیت می باشد . کافی شاپی را در نظر بگیرید که نور پردازی بسیار روشن دارد و در این فضا هیچ ارتباط حسی برقرار نشده و فضا را از حالت دنج خارج کرده است و در مقابل رستورانی را در نظر بگیرید که نور کافی در فضای روی میز وجود نداشته و رنگ و تزیین غذا ها مشخص نیست. با این تفاسیر ارزش نورپردازی در رستوران و کافی شاپ کاملا مشخص خواهد شد.

در ادامه به بررسی و نمایش چند نمونه از نورپردازی در رستوران میپردازیم ، امید که باعث بهره بردن معماران عزیز و خلق فضاهای بی بدیل در رستورانها گردد:


در این نمونه نورپردازی به صورت فانتزی انجام شده و فرای موضوع نوردهی ، شمایی از انتشار نور را ایجاد کرده که بسیار بدیع و جذاب به نظر می رسد.

restaurant-lighting-ideas-archreport-4

restaurant-lighting-ideas-archreport-28


استفاده از نورپردازی همیشه به صورت نور مخفی و یا کم اثر کردن منبع نور تا جایی که منبع نور از دید مخاطب مخفی بماند ، همیشه مطلوب نیست. گاهی طراح باید با جرات تمام منبع نور را به عنوان یک المان در چشم مخاطب به نمایش گذارد.

restaurant-lighting-ideas-archreport-26


 در برخی موارد نورپردازی در رستوران طراح از نمادهای معمول و پر مصرف در این فضا برای نورپردازی استفاده میکند . این استفاده از عناصر غیر معمول اما پر کاربرد باعث ایجاد حس خرق عادت و جذابیت دو چندان فضا میشود .

restaurant-lighting-ideas-archreport-11

restaurant-lighting-ideas-archreport-17


همیشه محدودیت باعث ایجاد خلاقیت و برانگیختن قوه ابتکار در افراد می گردد. تصور کنید هنگام نورپردازی در رستوران پس از اتمام مرحله نازک کاری با مشکل سیم کشی مواجه شده و سیم کشی مجدد و نورپردازی مناسب برای فضا برای شما هزینه بردار باشد ، در این شرایط میتوانید از ایده های زیر بهره بگیرید . با استفاده از ایده هایی نظیر نمونه های ذیل ، علاوه بر نورپردازی ، طراحی داخلی فضا را هم تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داده اید.


گاهی هم این نورپردازی در رستوران میتواند بسیار ساده و با ریتم و تکرار معنا یابد . همیشه قرار نیست طراحی و نورپردازی در یک فضا شگفتی در بیننده ایجاد کند . گاهی سادگی و تکرار لذت بخش ، تاثیری به مراتب جذاب تر بر روی مخاطب ایجاد مینماید


و در نهایت ایده های خلاقانه ای که نورپردازی در رستوران را با مفاهیمی جدید و ایده های نو در آمیخته و نتیجه هایی جالب را رقم زده اند.


در انتهای نمونه ای از نورپردازی برای موضوعی خاص (شماره میز ) در رستوران را ارائه میدهیم تا به این بهانه محدودیت را از ذهنیت طراحان در استفاده از نور فقط به منظور روشنایی برداریم

restaurant-lighting-ideas-archreport-2

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید

سایر ایده های طراحی