X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست

جایزه ساحتمان سال ایران

موضوع جایزه‌ی ساختمان سال ایران، ضمن پاسداشت و احترام به دیگر جوایز و نشان‌های فرهنگ محورِ معماری در این سرزمین، حرکتی است جهت افزایش و ترویج و تعمیق عقلانیت در معماری معاصر ایران. این جایزه به بهترین ساختمانی که در جهت توسعه‌ی لبه‌ی معماری همراه با حفظ منافع ملی در ایران اقدام کرده باشد تعلق […]

 • عنوان مسابقه:
  جایزه ساحتمان سال ایران
 • حوزه برگزاری:
  تهران
 • مهلت ارسال آثار:
  پایان وقت اداری(ساعت ۱۷) روز یکم اسفند ۱۳۹۵
 • داوران
  شیوا آراسته - سیروس باور - سیاوش تیموری - کوروش حاجی‌زاده - عبدالرضا ذکائی
 • میزبان
  aoa.ir
 • مهلت ثبت نام
  پایان وقت اداری(ساعت ۱۷) روز یکم اسفند ۱۳۹۵
 • تاریخ اعلام نتایج
  فصلنامه‌ی هنرمعماری، شماره‌ی ۴۴، اردیبهشت ۱۳۹۶
 • وبسایت رسمی

موضوع

جایزه‌ی ساختمان سال ایران، ضمن پاسداشت و احترام به دیگر جوایز و نشان‌های فرهنگ محورِ معماری در این سرزمین، حرکتی است جهت افزایش و ترویج و تعمیق عقلانیت در معماری معاصر ایران. این جایزه به بهترین ساختمانی که در جهت توسعه‌ی لبه‌ی معماری همراه با حفظ منافع ملی در ایران اقدام کرده باشد تعلق خواهد گرفت. این جایزه از حمایت کامل شرکت رویا طرح داخلی(تأمین‌کننده‌ی پوشش‌های کف و دیوار) برخوردار است.

فرآیندانتخاب

پس از ثبت‌نام کاندیداهای دریافت جایزه و تکمیل فرم‌ها و ارسال مدارک، هنرمعماری مسئولیت کنترل مدارک و رفع نواقص احتمالی را بر عهده خواهد داشت. در این مرحله صرفاً صدور رسید اسناد، بررسی خطاهای سهوی و مسائل مربوط به ناآشنایی شرکت کنندگان با قوانین جایزه با همکاری هنرمعماری مرتفع می­گردد. در گام بعد، فرآیندهای داوری آغاز می­گردند. این جایزه دو مرحله داوری دارد.

داوری نخست، بازدید حضوری کلیه­ی آثار شرکت­کننده در جایزه است که توسط گروهی متشکل از هیئت داوران اصلی و اعضای تحریریه­ی هنرمعماری انجام می­پذیرد. این گروه با بررسی دیسیپلیسن جایزه و معیارهای برگزارکننده، به نقد و تحلیل آثار در طی بازدید حضوری، فیلمبرداری(در صورت نیاز)، گفتگو و مصاحبه با معمار اثر و تعامل با افراد دخیل در پروژه پرداخته و در طی جلسات داخلی بعدی خود آثار را جرح و تعدیل نموده و در نهایت از بین آثار، یک لیست کوتاه فینالیست (shortlist) تهیه می‌نماید. لیست فینالیست­‌ها، در نهایت از طریق رسانه­ی رسمی جایزه(هنرمعماری) به اطلاع عموم و شرکت­کنندگان خواهد رسید.

داوری دوم، داوری نهایی و اصلی جایزه است. در مرحله‌ی دوم، هیئت داوری اصلی(Grand Jury) آثار و مدارک آنها را همراه با گزارش گروه داوری اولیه، بررسی نهایی کرده و ساختمان سال ایران را انتخاب خواهند نمود. در این مرحله نیز هر اثر بنا بر صلاحدید داوران و در صورت نیاز، حداقل توسط یکی از اعضای هیئت داوری مورد بازدید حضوری قرار خواهد گرفت و ایشان در جلسات آتی با سایر داوران اصلی به تعامل خواهند پرداخت.

داوران اصلی(Grand Jury)

 1. شیوا آراسته (دکترای معماری، منتقد و مدرس دانشگاه، مدیرعامل شرکت مهندسی پلسارپارت)
 2. سیروس باور(دکترای معماری، استاد دانشگاه، مؤلف کتب معماری از جمله “نگاهی به پیدایش معماری نو در ایران”)
 3. سیاوش تیموری(دکترا در معماری، استاد دانشگاه و مؤلف کتب معماری از جمله “تناسبات در معماری”)
 4. کوروش حاجی‌زاده (دکترای معماری، عضو هیئت علمی دانشگاه، معمار سال خاورمیانه در سال ۲۰۱۳)
 5. عبدالرضا ذکائی(کارشناس ارشد معماری، بنیانگذار مهندسین مشاور پل‌میر)

معیارهای داوری

 1. جریان‌ساز در سپهر معماری ایران
 2. دارای دیدگاه انتقادی و بینش معقول نسبت به شرایط کنونی
 3. توسعه‌ی لبه‌ی معماری و مفاهیم هنری
 4. الهام بخش بودن برای نسل کنونی و نماد معتبر برای آیندگان
 5. عدم تخریب پایداری زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی
 6. توجه سخاوتمندانه به عرصه‌ی عمومی یا محیط پیرامونی
 7. استفاده‌ی منطقی از مصالح و دقت در طراحی جزئیات
 8. ارتقای کیفیت معماری و اجرای آن

شرایط شرکت و مبلغ ورودیه به جایزه

 1. این جایزه تنها به ساختمان‌هایی تعلق می‌گیرد که در گستره‌ی سرزمینی ایران و توسط معماران ایرانی ساخته شده باشد. تشکیل تیم مشترک با دفاتر خارج از ایران بلامانع است.
 2. این جایزه تنها به ساختمان‌هایی تعلق می‌گیرد که ساخت آنها به اتمام رسیده باشد و کارهای در حد طراحی و یا نیمه‌تمام داوری نخواهند شد.
 3. هر دفتر یا شرکت معماری برای ورود هر اثر خود به جایزه ملزم به پرداخت هشت میلیون ریال(سه میلیون ریال بابت ورودیه‌ی جایزه + پنج میلیون ریال بابت معرفی اولین اثر) می‌باشد. برای ورود هر اثر اضافی به جایزه به غیر از اولین اثر نیز مبلغ پنج میلیون ریال اضافه باید پرداخت گردد.

 

نکته‌ی ۱: شرکت‌کنندگان محترم در صورت انصراف تا ۴۸ساعت پس از واریز وجوه خود،می‌توانند مبلغ واریزی خود را پس بگیرند. پس از ۴۸ساعت امکان بازپرداخت وجوه برای هنرمعماری امکان‌پذیر نیست.

نکته‌ی ۲: پرداخت‌ها تنها از طریق درگاه آنلاین ویژه‌ی پرداخت هزینه‌های جایزه در وبسایت هنرمعماری به آدرس www.AOA.ir می‌باشد. برای آغاز کار در اینجا کلیک نمائید!

 1. پرداخت وجه ورودی به هیچ عنوان ضامن راهیابی به مراحل بالاتر و یا موفقیت در جایزه نیست.
 2. شرکت آثاری که معمار تنها یک جزء آن را طراحی کرده باشد(مثلاً نما) در این جایزه مجاز نمی‌باشد.
 3. شرکت پروژه‌های صرفاً طراحی داخلی در جایزه مجاز نمی‌باشد.
 4. الزام و محدودیتی در معرفی، نشر و نقد پروژه‌ها پیش از این جایزه در دیگر نشریات و مسابقات معماری نیست.
 5. آثار ارسال شده باید در بازه‌ی زمانی بین اول فرورودین ۱۳۹۵ تا پایان اسفند ۱۳۹۵ فرایند اجرا را به پایان برده و در حال تحویل پروژه به کارفرما باشند یا شده باشند. ناگفته پیداست که آثاری که هنوز تا تحویل نهایی راه زیادی را در پیش داشته باشند، توسط کمیته‌ی انتخابی و پس از بازدید میدانی حذف خواهند شد. اتمام یک بخش یا تنها یک واحد از کل ساختمان، نمادی بر اتمام پروژه نیست و می‌بایست تحویل صد‌درصدی انجام شده باشد. زمان آغاز طراحی آثار ملاک نیست و تنها زمان اتمام آن در سال ۱۳۹۵ ملاک می‌باشد.
 6. امکان بازدید از تمام بخش‌ها و واحدهای بنا برای اعضای گروه و داوران می‌بایست مهیا باشد.
 7. آثاری که حاوی تصاویر غیراخلاقی، در استفاده از مدل­های انسانی یا خارج از معارف و چارچوب قوانین عرفی فرهنگ ایران باشند از دور داوری خارج خواهند شد. در صورت وجود زمان تا آخرین مهلت ارسال آثار، به این دست از آثار مهلت مجددی برای ارسال مدارک جدید زمان داده خواهد شد.

وظایف و مدارک ارسالی توسط شرکت‌کنندگان

 1. تهیه، پرینت و پر نمودن فرم ثبت‌نام در جایزه(قابل دانلود از AOA.ir) و تکمیل و امضاء نمودن آن
 2. واریز وجه ورودی جایزه از طریق درگاه آنلاین موجود در سایت هنرمعماری(AOA.ir)
 3. لوح فشرده‌ی معرفی اثر: برای هر اثر باید در یک لوح فشرده تهیه و شامل موارد زیر باشد:
 • مشخصات ابتدایی پروژه شامل: نام، آدرس، متراژ (فایل وردــ بدون محدودیت)
 • مشخصات مفهومی پروژه شامل: مبانی نظری و ارزش‌های مطرح در اثر (فایل ورد ــ حداکثر ۸۰۰ کلمه)
 • مشخصات فنی پروژه شامل: پیشروی‌های فنی و ابداعات ساخت‌گرایانه در اثر (فایل ورد ــ حداکثر ۸۰۰ کلمه)
 • مشخصات کامل همکاران پروژه شامل: همکاران عمران، نقشه‌برداری، مکانیک، الکترونیک، ترافیک و شهرسازی؛ به انضمام همکاران معماری و مدلسازی طرح به انضمام همکاران عکاسی و مستند‌سازی از طرح (فایل وردــ بدون محدودیت)
 • تصاویر پروژه شامل: حداکثر ۲۰ قطعه عکس(داخلی و خارجی) از اثر تمام شده با فرمت JPEG و با رزولیشین حداقل dpi300 به انضمام حداکثر ۳۰ سند معماری(نقشه‌های پلان، نماها، مقاطع، جزئیات و … در قالب فایل PDF و در ابعاد A3).
 • ویدئو(اختیاری): دبیرخانه‌ی آماده‌ی پذیرش حداکثر دو ویدئو یا نماهنگ یا موشن گرافیک در باب معرفی آثار با فرمت‌های معقول رسانه‌های تصویری می‌باشد.

نکته‌ی ۱: از صحت ضبط و باز شدن لوح فشرده‌ی خود اطمینان حاصل نمایید.

نکته‌ی ۲: تمام فایل‌ها را با فونت انگلیسی(و نه حروف فارسی) نام‌گذاری نمایید.

نکته‌ی ۳: دبیرخانه تنها پذیرای فیزیکی فرم ثبت‌نام و لوح فشرده می‌باشد. از ارسال شیت‌بندی یا ماکت خودداری فرمایید.

جوایز

 • ساختمان سال ایران و کلیه­ی فینالیست‌ها توسط گروه هنرمعماری مورد معرفی رسانه­ای قرار خواهند گرفت. از جمله انتشار و معرفی در شماره‌ی ۴۴ فصلنامه‌ی هنرمعماری(بهار ۱۳۹۶) ــ ویژه‌ی ساختمان سال ایران و ایجاد پورتال دائمی در درگاه جایزه در وبسایت رسمی هنرمعماری.
 • برنده‌ی رتبه­ی نخست جایزه ــ ساختمان سال ایران ــ علاوه بر افتخار معنوی کسب جایزه و دریافت لوح ویژه‌ی رویداد، مبلغ چهارصد و چهل میلیون ریال بابت پاداش نقدی جایزه دریافت خواهد نمود. این جایزه به صورت یک جا و نقد و با سخاوتمندی تمام توسط حامی انحصاری این رویداد، شرکت رویا طرح داخلی(تأمین‌کننده‌ی پوشش‌های کف و دیوار) به برنده اهدا خواهد گردید. این رقم به پاسداشت انتشار چهل و چهارمین شماره از فصلنامه­ی هنرمعماری در بهار ۱۳۹۶ و معرفی ساختمان سال ایران در آن تعیین گردیده است.
 • هنرمعماری از کارفرمای ساختمان سال ایران به جهت درک عمیق از معماری ایران و کمک به توسعه‌ی لبه‌ی معماری تقدیر و تشکر خواهد نمود.

تاریخ‌های مهم

آخرین مهلت واریز وجه، ثبت‌نام و دریافت مدارک(Final Entry): پایان وقت اداری(ساعت ۱۷) روز یکم اسفند ۱۳۹۵

آغاز فرایند بازدید از پروژه‌ها توسط کمیته‌ی هنرمعماری: پنجم اسفند ۱۳۹۵

اعلام لیست فینالیست‌ها: بیست و یکم اسفند ۱۳۹۵

آغاز فرایند بازدید از پروژه‌ها توسط هیئت داوری اصلی(Grand Jury): از شانزدهم فروردین ۱۳۹۶ به بعد

اعلام برنده‌ی نهایی ساختمان سال ایران: فصلنامه‌ی هنرمعماری، شماره‌ی ۴۴، اردیبهشت ۱۳۹۶

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید
اشتراک گذاری
ایمیل به دیگران

سایر مسابقات