X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست

معرفی کتاب «مبانی مسکن پایدار»

معرفی کتاب «مبانی مسکن پایدار» تألیف: آوی فریدمن ترجمه: هانی منصورنژاد (زیر نظر دکتر علی غفاری) ناشر: کتابکده کسری تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ تعداد صفحات: ۲۵۶ قیمت: ۲۵۰/۰۰۰ ریال پیش گفتار: ناپایداری و عمر کوتاه ساختما نهای مسکونی در ابعاد تکنولوژی و مصالح ساخت، کیفیت معماری و مسائل اجتماعی – فرهنگی و زیست محیطی از ویژگی […]

 • قیمت
  -
 • تاریخ انتشار
  ۱۳۹۵
 • نویسنده
  آوی فریدمن
 • مترجم
  هانی منصورنژاد (زیر نظر دکتر علی غفاری)

معرفی کتاب «مبانی مسکن پایدار»

تألیف: آوی فریدمن
ترجمه: هانی منصورنژاد (زیر نظر دکتر علی غفاری)
ناشر: کتابکده کسری
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵
تعداد صفحات: ۲۵۶
قیمت: ۲۵۰/۰۰۰ ریال

پیش گفتار:
ناپایداری و عمر کوتاه ساختما نهای مسکونی در ابعاد تکنولوژی و مصالح ساخت، کیفیت معماری و مسائل اجتماعی – فرهنگی و زیست محیطی از ویژگی های مشترک بزرگترین و مه مترین بخش از ساخت و ساز کشور، محسوب میشوند.
مسکن را میتوان در مقیاس های مختلف مورد بررسی، برنامه ریزی و طراحی قرار داد:

در مقیاس کلان ملی، مکان یابی درست و ارتباط با تولید و کار، طراحی و ساخت متناسب با شرایط محیطی، اجتماعی و فرهنگی منطقه؛ در مقیاس میانی طراحی مجموعه های مسکونی در قالب محلات مسکونی و واحدهای همسایگی، عرصه های همگانی و خدمات زیربنایی؛ و در مقیاس خرد، توجه به کیفیت معماری، انرژی کارایی، ارتباط با طبیعت و تکنولوژی و مصالح با دوام مناسب محل.
گرایش به زندگی پایدار، ایجاد مسکن مقرون به صرفه در محلات، همراه با دسترسی به حمل و نقل عمومی، پیاده محوری داخلی و امکانات و خدمات رفاهی در مقیاس انسانی را ضروری می کند. بخش عمده ای از ارزش هایی که امروزه به عنوان اهداف طراحی پایدار مطرح می شود، همان ویژگی هایی است که در محلات قدیمی و بافت هایی که فرسوده شده اند، می توان یافت؛ سرمایه های اجتماعی، مقیاس انسانی، تنوع و اختلاط اجتماعی و اختلاط کاربری ها از یک سو و توجه به تغییر در ساختار خانواده، با هدف همزیستی چندنسلی و سالخوردگی در خانه در راستای ثبات سکونت در محلات که از آنها به عنوان ارکان پایداری اجتماعی و فرهنگی یاد می شود، ارزش هایی است که با اعیان سازی
و جابجایی جمعیت ناشی از افزایش تراکم، عدم تناسب فضاهای پر و خالی و عدم وجود فضاهای باز اختصاصی و عرصه های اجتماعی و… در بافت های توسعه یافته امروزی، از میان رفته اند.

برای غلبه بر این مشکلات، مجموعه ای از تمهیدات لازم است. محدود کردن تراکم جمعیت و ارتفاع، سازماندهی مسکن در قالب واحدهای همسایگی (مانند کوچه های قدیم)، توزیع فضای باز در همکف و طبقات بالاتر، سازماندهی فضاهای پر و خالی متناسب با شرایط اقلیمی و فرهنگی منطقه، استفاده از بام ساختمان و توسعه فضای سبز، عرصه بندی و تنظیم فضای خصوصی و نیمه خصوصی و نیمه عمومی متناسب با سبک زندگی اجتماعی، صرفه جویی در ساخت و نگهداری و مصرف مصالح و منابع به ویژه آب در ابعاد مختلف و اقداماتی از این دست می تواند در بلند مدت منجر به کنترل و مهار مشکلات و مسائل گردد.
با توجه به محدودیت های اقتصادی و تغییرات به وجود آمده در بعد خانوار که موجب تقلیل تعداد افراد در واحد مسکونی شده است، درخواست برای خانه های کوچک رو به افزایش است. چالش طراحی خانه های کوچک، به حداکثر رساندن کارایی آنهاست، به گونه ای که بتواند با حفظ کیفیت زندگی، تمامی نیازهای ضروری ساکنین را برآورده نماید. به کارگیری راهبردهای متناسب در جهت ارتقاء کیفیت فضای داخلی و نوع ارتباط
آن با فضای باز بیرونی می تواند کیفیت و کارایی فضایی مساحت های کم را افزایش دهد که مستقیماً به توان و خلاقیت طراحان وابسته است.

نمونه های بی شماری از این فضاهای دارای کیفیت در معماری بومی نقاط مختلف به ویژه معماری بومی ایرانی وجود دارد. اتاق سه دری در معماری خانه های مناطق کویری ایران در اندازه های نسبتا کوچک توسط سه پنجره بازشو تا کف اتاق و رو به حیاط مرزهای فضایی اتاق را فراتر از دیوارها و تا عمق فضای باز حیاط گسترش داده است. نور طبیعی که تا عمق اتاق نفوذ دارد و سقف های بلند آن حجم فضای داخلی را افزایش داده است. معماری مسکن ایرانی در طول تاریخ و در مناطق مختلف با تنوع بسیار واجد کیفیت های مهمی بوده و نمونه های بارزی از مسکن پایدار باشد. انطباق بر شرایط محیطی، ارتباط با طبیعت، اکوسیستم داخلی هر خانه، عرصه بندی و انطباق با سبک زندگی خانوادگی و اجتماعی و در مقیاس بالاتر وجود واحدهای همسایگی و قوم و خویشی از ویژگی های معماری بومی ایرانی است که می تواند مورد الهام طراحان قرار گرفته، با در نظر گرفتن ملاحظات مربوط به توسعه و طراحی پایدار، منجر به ساخت و تولید فضاهای کارآمد م یگردد.

کتاب «مبانی مسکن پایدار »، ساختمان مسکن را به صورت جامع و در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده و با دقت در جزئیات ساختمان، طراحی خانه ای کارآ، باصرفه و بادوام را مورد بررسی و پیشنهاد قرار می دهد. خصیصه بارز این کتاب طرح مسایل روز معماری پایدار به زبان ساده و جامع و تشریح راهکارهایی جهت عملی کردن آن است. در هر فصل با معرفی یک پروژ ه ی معاصر ساخته شده، چگونگی تلاش طراح یا طراحان برای دستیابی به پایداری و مواجهه با واقعیت و غلبه محدودیت های ساخت را با استفاده از بیان تصویری مناسب، متعدد و گویا، از مرحله طراحی تا اجرا به تصویر می کشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

کتاب ها و مجلات پیشنهادی