X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست

معرفی کتاب حقوق معماری

بخشی از پیشگفتار کتاب:
در مطالعه ی حقوق از دیدگاه تدوین قواعد الزام آور برای نظارت بر رفتارهای اجتماعی، هدف محقق تبیین و تفسیر قواعد یا مفاهیم حقوقی و سپس توسعه یا سازگاری آن با شرایط متفاوت است. اما در مطالعه حقوق از منظر بیرونی رابطه حقوق با دیگر شعبه های دانش بشری مورد توجه قرار می گیرد. که در این مبحث رابطه حقوق با معماری سنجیده می شود و در حقیقت «حقوق معماری» مقوله ای بین رشته ای میان علم حقوق و معماری است، که در آن به مباحثی نظیر قوانین حیات شهری، مالکیت اراضی، ضوابط ساخت و ساز کاربری های مختلف مسکونی، تجاری، اداری و پرداخته می‌شود و حد و مرز ضوابط موجود که توسط مراجع قضایی تعیین شده است در حوزه معماری و شهرسازی مشخص می گردد.

 • قیمت
  22000 تومان
 • حوزه
  معماری
 • نویسنده
  هانیه اخوت؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
 • تیراژ
  1000
 • نوبت چاپ
  زمستان 95
 • تعداد صفحات
  336
 • زبان
  فارسی

معرفی کتاب «حقوق معماری»

نویسنده: هانیه اخوت؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
ناشر: سازمان انتشارات جهاددانشگاهی
تاریخ چاپ: زمستان ۱۳۹۵
تیراژ: ۱۰۰۰
تعداد صفحه: ۳۳۶
قیمت: ۲۲۰/۰۰۰ ریال

 

این کتاب با هدف بررسی قوانین حقوقی در معماری تنظیم شده و بر این اساس مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری و نیز مقررات ملی ساختمان را مد نظر قرار داده است. علاوه بر این اصطلاحات و مفاهیم حقوقی مهمی که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد، شناسایی و تعریف شده است.

تقسیم‌بندی کتاب حاضر در ۶ فصل صورت گرفته که محتوای هر فصل با دیگری متفاوت است، در عین حال همه فصول در زمینه توضیح و تدقیق قوانین حقوقی در معماری انسجام واحد دارند. در فصل اول جایگاه علم حقوق در معماری مورد بررسی قرار می‌گیرد و تعاریف پایه ای آن بخش از علم حقوق که با معماری مرتبط است و آشنایی با آن برای تمامی معماران ضرورت دارد، معرفی می‌شود. در فصل دوم با توجه به اهمیت و ضرورت مسکن در کشور و سیاست‌گذاری دولت در این حوزه، استانداردها و ضوابط ساخت مسکن و جنبه‌های حقوقی آن در کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد. فصل سوم بر مبنای بررسی ضوابط طراحی فضاهای اداری شکل گرفته است. با اینکه به سرعت به تعداد فضاهای اداری در کشور افزوده می‌شود، ولیکن مقررات صحیح ساخت و ساز این فضاها مورد توجه سازندگان نیست و این  فصل می‌تواند در این زمینه مفید باشد. در فصل چهارم ضوابط طراحی فضاهای آموزشی در دو حوزه مدارس و دانشگاه‌ها بررسی می‌شود و قواعد ساخت اصولی این فضاها با معرفی نمونه‌های موردی اجرا شده از مدارس و دانشگاه‌ها شناسایی می‌گردد.

فصل پنجم قواعد حقوقی ساخت و ساز درباره کاربری‌های فرهنگی اشاره دارد و در نهایت فصل ششم به استانداردهای و قواعد حقوقی ساخت کاربری تجاری در کشور می‌پردازد. بر این اساس کتاب حاضر با توجه به فقدان منابع علمی در حوزه حقوق معماری تنظیم شده و با توجه به اینکه در برنامه شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم یکی از دروس اختیاری در کارشناسی و نیز کارشناسی ارشد معماری، درس حقوق معماری به ارزش ۲ واحد تعیین شده است، بنابراین نشر چنین کتابی می‌تواند مثمرثمر باشد.

دانلود فهرست مطالب کتاب

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

کتاب ها و مجلات پیشنهادی