X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست

انتشار کتاب «معماری از زمین تا آسمان؛ تحلیل ساختمان های بلند ایران و جهان»

انتشار کتاب «معماری از زمین تا آسمان؛ تحلیل ساختمان های بلند ایران و جهان» تألیف: پروفسور محمود گلابچی، نجمه ماستری فراهانی ناشر: انتشارات دانشگاه پارس تاریخ چاپ: ۱۳۹۵ تعداد صفحه: ۵۶۰ صفحه قیمت: ۹۵/۰۰۰ تومان مقدمه کتاب: اجرای ساختمان‎های بلند در ایران، در ابتدا حاصل ضرورت‎های عملکردی، اجتماعی و یا ناشی از توسعۀ شهری نبود […]

 • قیمت
  -
 • تاریخ انتشار
  1395
 • نویسنده
  پروفسور محمود گلابچی، نجمه ماستری فراهانی
 • تعداد صفحات
  ۵۶۰

انتشار کتاب «معماری از زمین تا آسمان؛ تحلیل ساختمان های بلند ایران و جهان»

تألیف: پروفسور محمود گلابچی، نجمه ماستری فراهانی
ناشر: انتشارات دانشگاه پارس
تاریخ چاپ: ۱۳۹۵
تعداد صفحه: ۵۶۰ صفحه
قیمت: ۹۵/۰۰۰ تومان

مقدمه کتاب:
اجرای ساختمان‎های بلند در ایران، در ابتدا حاصل ضرورت‎های عملکردی، اجتماعی و یا ناشی از توسعۀ شهری نبود و این امر بیش از همه به تقلید از شهرهای بزرگ جهان صورت گرفت. اما امروزه طراحی و اجرای ساختمان‎های بلند که با توجه به افزایش جمعیت شهرها و به دلیل توسعۀ شهرها و بروز نیازهای ناشی از وجود عملکردهای جدید و نیز محدودیت زمین در مراکز پرجمعیت شهری، جزء جدایی‎ناپذیر زندگی شهری شده است و یک ضرورت محسوب می‎شود. در چنین شرایطی با توجه به تعاملات علمی‎در زمینه ساختمان و معماری و انتقال دانش و تجربه میان طراحان و مجریان اینگونه ساختمان‎ها در کشورهای مختلف، از طریق برگزاری همایش‎های علمی، کارگاه‎های معماری در این زمینه، باید تلاش ویژه‎ای در بهره‎گرفتن از فناوری‎های نوین در این زمینه با توجه به ویژگی‎های معماری ایران، فرهنگ جامعه و نیازهای موجود در زمینه طراحی ساختمان‎های بلند، صورت پذیرد تا دیگر شاهد معماری نابسامان گذشته نباشیم. این امر مستلزم انجام مطالعات و ‎تحقیقات گسترده در این زمینه و بررسی اندیشه‎های گوناگون و طرح‎های معماری ارائه‎شده بر اساس این دیدگاه‎ها است. همچنین در طراحی ساختمان‎های بلند، بررسی طرح‎های موجود می‎تواند به بالا‎بردن سطح آگاهی معماران و دستیابی به روش‎های تحقق اهداف طراحی، کمک موثری نماید.

لذا در این کتاب با عنوان “معماری از زمین تا آسمان” علاوه بر مسائل و دیدگاه ‏های مختلف، به بررسی طرح‏ های ارائه‏ شده از ساختمان‎های بلند با رویکردهای مختلف فرمی، عملکردی، سازه‏ای، پایداری و… می‎پردازیم. به‎طورکلی این کتاب که می‎تواند موجب افزایش توانایی معماران در ارائه ایده‎های نو و طرح‎های بدیع و خلاقانه شود؛ شامل هفت فصل است.

در فصل اول، با عنوان “معیارهای طراحی ساختمان‏ های بلند” به بیان کلیاتی از تاریخچه و معیارهای طراحی ساختمان بلند، مسائل، مفاهیم و نظریات مرتبط با ساختمان‎های بلند و طراحی آن پرداخته شده است. در ادامه این مطالب به معرفی مختصر مراحل ارائه یک طرح معماری دانشجویی پرداخته‏ شده‏ است.

فصل دوم، با عنوان “عملکرد در ساختمان‏ های بلند” به معرفی عملکردهای مختلف در ساختمان‎های بلند پرداخته شده است. در این فصل ساختمان‎های بلند چندعملکردی، عملکردهای جدید در بلندمرتبه‎سازی، ساختمان‎های بلند شاخص شهری و نمونه‎های موردی آن، مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل سوم، با عنوان “فرم در ساختمان‏های بلند” به بررسی فرم‏ های مختلف در ساختمان‎های بلند اختصاص‏ یافته‏ است. سیر تحول فرم در ساختمان‎های بلند، عوامل موثر در تعیین فرم، فرم‎های متداول، زیبایی‎شناسی فرم، ارتباط بین رفتار ساختمان بلند در برابر زلزله و فرم، فرم‎های سازه‎ای پربازده، معیارهای مرتبط با مبانی شهرسازی و ابزارهای جدید طراحی، توضیح داده شده است. در ادامه نمونه‏ های معماری با فرم‏ های مختلف مورد بررسی قرارگرفته ‏است.

فصل چهارم، با عنوان “سازه در ساختمان‎های بلند” با معرفی سیستم‎های سازه‎های متداول و سازه‎های نوین مورد استفاده در ساختمان‎های بلند، به بررسی نمونه‎هایی در این زمینه پرداخته است. بارهای وارد بر ساختمان‎های بلند، سازه‎های متداول برای ساختمان‎های بلند، پیش‎ساختگی در بلندمرتبه‎سازی، سازه‎های مدرن، نماهای سازه‎ای و نیز طبقات نرم سازه‎ای مطرح و نمونه‎های موردی گوناگون در زمینۀ کاربرد سیستم‎های سازه‎‎ای هسته و دیوار بتنی، قاب فضایی، سازۀ مشبک فضایی مورب (دیاگریدی)، سازه پیش‎ساخته، قاب صلب، قاب با مهاربندی و… بررسی شده است.

فصل پنجم، با عنوان “ساختمان‏های بلند پایداری در ساختمان‏های بلند” به بررسی این ساختمان‎ها از دیدگاه توسعۀ پایدار و اثرگذاری آنها بر شهرهای معاصر پرداخته است. اهداف کلی معماری‎ پایدار، صرفه‎جویی در مصرف انرژی، تحلیل‎های رایانه‎ای در زمینۀ کارایی ساختمان‎های بلند از نظر انرژی، منابع طبیعی انرژی در ساختمان‎های بلند، کاربرد انرژی خورشیدی در ساختمان‎های بلند و بررسی نمونه‎های موردی که دارای ویژگی‎های قابل‎توجه از نظر استفاده از تهویه، نورطبیعی، ایجادسایه، طراحی آتریوم، صفحات فتوولتاییک، دریافت و ذخیره انرژی خورشید، ذخیره آب باران، بازیافت فاضلاب، فضای سبز داخلی، نمای دوپوسته، کاربرد توربین بادی و به‎کارگیری ایده‎های نوین از جمله مسائلی است که در نمونه‏ های موردی این فصل بررسی‏ شده‏ است.

فصل ششم، باعنوان “ساختمان‏ های بلند آینده” به بررسی مجتمع‎های بلندمرتبه و ساختمان‏ های بلند ترکیبی، عملکرد، فرم، سازه، مصالح، فرم و جایگاه‏ های متفاوت قرارگیری ساختمان‏ های بلند در شهرهای آینده پرداخته‏ شده‏ است. در ادامه به بررسی نمونه‏ های مختلف با این دیدگاه پرداخته ‏شده ‏است.

فصل هفتم، باعنوان “ساختمان‏ های بلند در جهان” به بررسی طرح‏ های دانشجویی ارائه‏ شده در دانشگاه‏ های مختلف جهان پرداخته ‏شده ‏‏است.

امید است این کتاب با معرفی مصور ایده‎ها و طرح‎های نوین و نمونه‎های موردی متعدد به‎عنوان یک کتاب پایه برای معماران در زمینه ی ساختمان‎های بلند، موجب بهبود مراحل طراحی مفهومی، طراحی تفصیلی، ساخت و بهره‎داری ساختمان‎های بلند در کشور شود.
محمود گلابچی (استاد دانشگاه تهران)
نجمه ماستری فراهانی

+ فهرست کتاب:
– فصل اول: معیارهای طراحی ساختمان‏ های بلند
– فصل دوم: عملکرد در ساختمان‏ های بلند
– فصل سوم: فرم در ساختمان‏های بلند
– فصل چهارم: سازه در ساختمان‎های بلند
– فصل پنجم: ساختمان‏های بلند پایداری در ساختمان‏های بلند
– فصل ششم: ساختمان‏ های بلند آینده
– فصل هفتم: ساختمان‏ های بلند در جهان

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

کتاب ها و مجلات پیشنهادی