X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست

انتشار کتاب “تفکر معمارانه: فرآیند طراحی و چشم خیال‌اندیش”

انتشار کتاب “تفکر معمارانه: فرآیند طراحی و چشم خیال‌اندیش” نوشته: مایکل براون ترجمه: دکتر سعید حقیر تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ قیمت : ۲۰/۰۰۰ تومان ناشر: فکر نو فرآیند طراحی در معماری از جمله مباحثی است که به سرعت با برنامه دهی در معماری اشتباه گرفته می شود. در حقیقت زمانی که صحبت از فرآیند طراحی می […]

  • قیمت
    -
  • تاریخ انتشار
    ۱۳۹۵

انتشار کتاب “تفکر معمارانه: فرآیند طراحی و چشم خیال‌اندیش”

نوشته: مایکل براون
ترجمه: دکتر سعید حقیر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵
قیمت : ۲۰/۰۰۰ تومان
ناشر: فکر نو

فرآیند طراحی در معماری از جمله مباحثی است که به سرعت با برنامه دهی در معماری اشتباه گرفته می شود. در حقیقت زمانی که صحبت از فرآیند طراحی می کنیم به مرحله ای پیش تر و فراتر از برنامه دهی توجه داریم. اگر بر مبنای یک تئوری شهیر در هنر، آن را «بازنمایی» و در واقع بازنمایی از یک امر معنوی تلقی کنیم، آنگاه درمی یابیم که فرآیند طراحی از لحظه درک امر معنوی آغاز شده است و تجسد بخشیدن به یک امر معنوی در حقیقت کاری است که هنرمند انجام میدهد.

امر معنوی فاقد فرم است و هستی برای ما انسانها بدون فرم غیرقابل تأمل و تفکر است. گذر از یک مرحله بدون فرم به یک مرحله ای که اولین جوانه های فرم در ذهن شکل می گیرد در حقیقت شروع فرآیند طراحی است. مرحله ای که من آن را گذر از خلق پِره کانسپت (پیش انگاره) به کانسپت (انگاره) می نامم. بر این مبنا، پیش انگاره، فاقد فرم و انگاره، دارای فرمی اولیه است. در این مرحله است که نوع اثر هنری و سبک آن همزمان شکل میگیرد.

اگر نگویم عموم کتاب هایی که در حوزه هنرِ معماری عنوان «فرآیند طراحی» را بر خود گذاشته اند، باید بگویم عمده آنها به موضوع برنامه دهی می پردازند و نه نگاه فرایند طراحی از دیدگاهی که مطرح شد. نقض این عمومیت را برای اولین بار با مطالعه کتاب حاضر اثر مایکل براون به زیبایی یافتم.
کتاب حاضر تأملی است بر فرآیند طراحی بر پایه منطق انتقادی کارل پوپر فیلسوف اتریشی-انگلیسی قرن بیستم که از غیرمادی ترین فرآیندهای شکل گیری پره کانسپت آغاز میشود و تا مسائل کاملاً مادی، مانندی مصالح و سازه و نور، در یک پروسه شناخت و تولید، در فرآیند طراحی ادامه می یابد.

تلفن سفارش تهران و شهرستانها: 02166416100
نشانی: رو بروی دانشگاه تهران، نبش خیابان دانشگاه، فروشگاه فکرنو

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید

کتاب ها و مجلات پیشنهادی