X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست

انتشار کتاب «برنامه ریزی منظر: کاربردهای محیطی»

انتشار کتاب «برنامه ریزی منظر: کاربردهای محیطی» تألیف: ویلیام ام. مارش ترجمه: دکتر مرتضی ادیب، مهدی خالصی ناشر: انتشارات دانشگاه شهید بهشتی تاریخ انتشار: ۱۳۹۵ تعداد صفحات: ۵۱۵ قیمت: ۳۵۰/۰۰۰ ریال دیباچه: تحولات و رشد فعالیت های توسعه و عمران پس از انقلاب صنعتی و شتاب آن در سده های اخیر، نتایج و بازتاب های […]

 • قیمت
  -
 • تاریخ انتشار
  ۱۳۹۵
 • نویسنده
  ویلیام ام. مارش
 • مترجم
  دکتر مرتضی ادیب، مهدی خالصی

انتشار کتاب «برنامه ریزی منظر: کاربردهای محیطی»

تألیف: ویلیام ام. مارش
ترجمه: دکتر مرتضی ادیب، مهدی خالصی
ناشر: انتشارات دانشگاه شهید بهشتی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵
تعداد صفحات: ۵۱۵
قیمت: ۳۵۰/۰۰۰ ریال

دیباچه:
تحولات و رشد فعالیت های توسعه و عمران پس از انقلاب صنعتی و شتاب آن در سده های اخیر، نتایج و بازتاب های ناهنجاری در محیط زیست و پهنۀ زمین در پی داشته است که از نیمۀ دوم قرن پیشین نمود آن به شدت آشکار شده است.
در مسیر و بستر این تحولات، ایران نیز هرچند با تأخیر، اما با شتابی روزافزون، از نتایج نسنجیده این تحولات و توسعه، دچار مشکلاتی شده است که در عرصۀ مسائل محیطی و زیست محیطی به مثابه مهم ترین و چشمگیر ترین موضوع ها نمود یافته است و خروج از آن نیز به آسانی میسر نیست.

کتاب برنامه ریزی منظر:کاربردهای محیطی- نوشتۀ ویلیام مارش- در دهۀ هشتاد میلادی و ویرایش های بعدی آن تاکنون، اثر درخشانی است که محور آن را مسائل زیست محیطی این تحولات تشکیل می دهد. این کتاب که نخستین نسخۀ آن در سال ۱۹۸۳ منتشر شد، در فصل های مختلف، به تأثیر و بازتاب فعالیت های نسنجیده توسعه و نتایج محیطی و زیست محیطی آن با دیدی تحلیلی و روش مند می پردازد و در بیان هر فصل نیز ضمن اشاره به مصادیق واقعی ایجاد شده، اهمیت و ابعاد آن را به بحث می کشد.
در نسخه های منتشرشده بعدی این کتاب، همراه با افزایش فصل های جدید، اهمیت کنکاش و شناخت نویسنده از مقولۀ توسعه و اثرهای ناشی از آن افزایش یافته است. نویسنده همواره توجه دارد که تمامی فعالیت های عمرانی در صورت برنامه ریزی نادرست و نسنجیدن اثرهای آن، نتایج نامطلوب در پی خواهد داشت و تصمیم های اتخاذشده از سوی نهادها و سازمان های مربوطه در این زمینه نیز می تواند نقش مؤثری در بهبود یا تخریب بیشتر آن داشته باشد. از این رو، مطالب و مفاهیم ارائه شده در آن، می تواند راهگشایی برای تمامی دست اندکاران فعالیت های توسعه و عمران و به ویژه برنامه ریزان منظر و محیط و معماران منظر از دیدگاه کاربردی و پایداری باشد.

از جمله نظریه های قابل توجه این کتاب، تأکید نویسنده بر تنوع اقلیمی، زیستی و زیست محیطی در امریکای شمالی است و جالب اینکه این تنوع زیستی و زیست محیطی، شباهت شگرفی به ویژگی های پهنه و سرزمین ایران دارد و می تواند مصداقی برای نقاط مختلف ایران نیز باشد.
مهندس محسن خراسانی زاده
گروه معماری منظر دانشگاه شهیدبهشتی

بخشی از پیشگفتار مترجمان:
کتاب برنامه ریزی منظر، یکی از مهم ترین متون نوشته شده در زمینۀ برنامه ریزی منظر است که حاصل چندین سال کار و تجربۀ آموزشی ویلیام مارش، استاد مدعو رشتۀ معماری منظر دانشگاه بریتیش کلمبیاست. ویلیام مارش به مدت ۳۰ سال در دانشگاه میشیگان فعالیت داشت و گروه علوم زمین و منابع را پایه گذاشت؛ اکنون او به آموزش درس هایی در زمینۀ تحلیل، برنامه ریزی و تحلیل سایت مشغول است.

برنامه ریزی منظر یکی از رشته های مورد توجه در حوزه معماری منظر و دیگر رشته های برنامه ریزی محیط است که با دیدگاه کل نگر و گسترده به حوزه های میان رشته ای با علوم زمین شناسی، آب شناسی و اکولوژی و تخصص های مهندسی و طراحی، جایگاهی با اهمیت در برنامه ریزی و مدیریت منابع طبیعی و انسانی در جوامع پیشرفته دارد. نگاهی جامع و هدفمند که نبود آن هم اکنون در برنامه ریزی ها و تصمیمات کلان در مقیاس های بزرگ و کوچک سرزمینمان مشهود است.

آشنایی مترجمان با این کتاب در دوران تحصیل در رشتۀ معماری منظر و پژوهش در مباحث آنالیز سایت و برنامه ریزی منظر شکل گرفت. تجربۀ آموزش درس «سایت بستر شناسی سطحی و مهندسی» در دانشگاه شهید بهشتی و کمبود منابع فارسی در این زمینه، انگیزه ترجمۀ این اثر را به وجود آورد.
مرتضی ادیب مهدی خالصی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 • اینستاگرام
 • تلگرام
 • نرم افزار اندروید

کتاب ها و مجلات پیشنهادی