X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست

نیکلای مارکوف

 • نام و نام خانوادگی
  نیکلای مارکوف
 • مقیم
  ایران
 • تولد
  1882 میلادی
 • آخرین دانشگاه
  آکادمی هنرهای زیبای سن پترزبورگ
 • ملیت
  روسیه

نیکلای مارکف در سال 1882 در شهر تفلیس دیده به جهان گشود. وی در خانواده‌ای سرشناس از افسران روسیه تزاری رشد کرد و در سال 1910 از آکادمی هنرهای زیبای سن پترزبورگ فارغ التحصیل شد و سپس تا سال 1914 در بخش فارسی دانشکده شرق‌شناسیِ این دانشگاه تحصیل کرد.وی از معماران پیشروی آغازقرن اخیر در ایران است.او به دلیل علاقه به ایران،پس‌ از پایان تحصیلات به‌عنوان افسر روسیه تزاری به این کشور آمد. مارکف پس از انقلاب کبیر روسیه در ایران ماند و این کشور را به‌ عنوان وطن دوم خود برگزید و به حرفه معماری بازگشت.
مارکف‌ اولین دفتر کارش را در خیابان استانبول وسپس در خیابان‌های‌ فردوسی و ارباب جمشید دایر کرد و تا وقوع جنگ جهانی دوم فعالیت‌ پر ثمری داشت.
از اسناد خانوادگی او می‌توان نتیجه گرفت در شهر تفلیس و در خانواده‌ای اعیان و صاحب منصب به دنیا آمده و بعد از پایان‌ تحصیلات متوسطه به دانشگاه سلتنطی سنت پترزبورگ رفته است. ازاین‌رو می‌توان گفت جوانی مارکف در بخشی از جهان ایرانی، یعنی گرجستان سپری شده اما این دلیل کافی است تا پس از اتمام‌ تحصیل هنر و معماری به دانشکده خاورشناسی برود و زبان فارسی‌ فراگیردو یا اینکه بعد از وقوع جنگ جهانی اول و تغییر حکومت‌ روسیه تزاری،کسوت قزاقی خود را ترک کند و در ایران بماند و معماری پیشه کند.
مارکف در دوران فعالیت معمارانه خود مجموعه متنوعی از ساختمان‌ با کاربردهای مختلف طراحی و اجرا کرده است.برخی از بناهای مشهور که توسط نیکولای ماکوف در تهران ساخته شده‌اند:
دبیرستان البرز: ساختمان دبیرستان البرز از نخستین کارهای او محسوب می‌شود.
اداره پست و تلگراف تهران: این بنا درسال ۱۳۰۷ هجری خورشیدی با صرف هزینه پانصد هزار تومان و با مساحت ۱۵ هزار متر مربع در خیابان سپه (امام‌خمینی فعلی) تأسیس شد.
مدرسه ژاندارک
دانشسرای عالی واقع در میدان بهارستان.
شهرداری تهران واقع در میدان توپخانه که در دوران محمدرضا شاه تخریب شد.
کارخانه قند ورامین، نخستین کارخانه قند ایران و خاورمیانه است که در سال ۱۳۱۳ خورشیدی توسط نیکلای مارکوف، ساخته و در سال ۱۳۸۴ به بخش خصوصی واگذار شده‌است. این کارخانه در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است.
مدرسه جدید دارالفنون
زندان قصر
خانه پروفسور عدل
دبیرستان انوشیروان دادگر
مسجد امین‌الدوله
کارخانه سیمان تهران
سفارت ایتالیا
کلیسای حضرت مریم
ساختمان سینگر: این بنا در چهارراه مخبرالدوله تهران واقع است. در ساخت این بنا مارکف معماری اروپایی معمول را دنبال کرد و آن را به صورت نئوکلاسیک ساخت که منعکس کننده معماری کلاسیک قرن ۱۶ بود.
عمارت مشیرالدوله: این خانه، در انتهای بن بست پیرنیا در خیابان لاله‌زارنو و کمی پایین‌تر از چهارراه کنت واقع است.

جهت آشنایی بیشتر با این بناها به لینک زیر مراجعه کنید:

بررسی آثار نیکولای مارکوف در ایران