X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست

ریچارد راجرز

 • نام و نام خانوادگی
  ریچارد راجرز
 • مقیم
  بریتانیا
 • تولد
  1933
 • آخرین دانشگاه
  Yale School of Architecture
 • ملیت
  ایتالیایی
 • نام شرکت
  Rogers Stirk Harbour + Partners
 • وبسایت
  www.rsh-p.com

ریچارد راجرز در تاریخ ۲۳ ژوئیه ۱۹۳۳ در فلورانس ایتالیا چشم به جهانه گشود . او در مدرسه AA لندن به تحصیل در رشته معماری پرداخت و مدرک فوق‌لیسانس خود را از دانشگاه Yale School of Architecture دریافت کرد. ریچارد راجرز در این دانشگاه همکلاسی نورمن فاستر ، بود.

ریچارد راجرز شرکت Richard Rogers Partnership را در سال ۱۹۷۷، در لندن تأسیس کرد. نام این شرکت، برای به رسمیت شناختن کار دو همکار جوان آن، Graham Stirk و Ivan Harbour، به Rogers, Stirk, Harbour & Partners تغییر یافت.


بیوگرافی


معمار ۸۴ ساله و ساکن لندن، از سوی بنیاد هایت، در سال ۲۰۰۷ به‌عنوان برنده بیست‌ و نهمین دوره جایزه معماری پریتزکر، معرفی شد. در بیانیه‌ای که هیئت‌ داوران بیست‌ و نهمین دوره جایزه پریتزکر ارائه نمودند، با اشاره به این نکته که راجرز در طول بیش از چهل ‌سال دوران زندگی حرفه‌ای برجسته خود، به‌ صورت همیشگی و استوار، در پی تحقق عالی‌ترین اهداف در معماری بوده است، بیان‌ شده که: «پروژه‌های برجسته‎ی وی نماینده نقاط تعیین‌کننده‌ای در تاریخ معماری معاصر هستند…» بر اساس همین اعتقاد آنان، گرایش به‌ وضوح و شفافیت معمارانه، ترکیب فضاهای عمومی و خصوصی، ارائه ترجمانی بی‌نظیر از شیفتگی جنبش مدرن به ساختمان به‌ مانند ماشین و پایبندی به پلان‌های قابل‌ انعطاف که به خواسته‌ها و نیازهای همیشه در حال تغییر کاربران پاسخ می‌دهند.

ریچارد راجرز همواره در خط مقدم جنبش معماری پایدار بوده و با طراحی ساختمان‌هایی هماهنگ و سازگار با محیط‌ زیست و بهره‌مند از فناوری روز میزان اهمیت خود را به این موضوع نشان داده است. می‌توان با بررسی آثار او مهم‌ترین دغدغه‌های او در این معماری (معماری پایدار)، یعنی توجه به نور طبیعی و تغییرات اقلیمی و خلق ساختمان‌هایی که تا حد امکان از حداقل انرژی و نیز انرژی پاک استفاده کنند را مشاهده نمود.

از معروف‌ترین آثار راجرز از میان اولین پروژه‌های او می‌توان به مرکز ژرژ پمپیدو در پاریس که آن را در سال ۱۹۷۱، به همراه رنزو پیانو، در یک مسابقه بین‌المللی طراحی کرد، اشاره نمود؛ زیرا در این پروژه، آنچه در ساختمان‌ها معمولاً پنهان نگه‌داشته می‌شد، در معرض نمایش ‌قرار داده شد و نمای چشمگیر آن‌که تحت تسلط لوله‌های تأسیساتی، پله‌های ‌برقی، سازه نمایان فولادی این ساختمان و سایر عناصر خدماتی بود، باعث شد به ساختمانی تأثیرگذار در تاریخ معماری معاصر مبدل شود.


معروفترین پروژه ها


معروفترین پروژه های ریچارد راجرز که در وب سایت Archdaily نیز منتشر شده را در ادامه خواهید دید:

مرکز معماری ژرژ پومپیدو

Centre Georges Pompidou

مشاهده پروژه مرکز ژرژ پومپیدو در وب سات گزارش معمار


ساختمان لویدز

مطالب فوق از وب سایت “ویکی پدیا” و وب سایت ایرانی “آرل” و “آرچ پروژه” گرد آوری شده است