X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲۵
دی ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

فستیوال جهانی معماری (WAF)

فستیوال جهانی معماری ( (World Architecture Festival (WAF) یک رویداد بزرگ معماری جهانی است که در آن علاوه بر معرفی آثار معماری جوایزی اهدا میشود. اولین بار این فستیوال جهانی معماری در سال 2008 در بارسلونا برگزار گردید که در آن حدود 200 پروژه در بیست تا سی دسته بندی به رقابت پرداختند . یکی از این بناها در آن سال نام ساختمان جهان را از آن خود کرد .

4Jwe-6WD

فستیوال جهانی معماری (WAF) جشنواره‌ای است که از سال ٢٠٠٨، همه‌ساله در گروه‌های مختلف ساختمانی برگزار می‌شود . در این فستیوال، فینالیست‌های هر گروه در مدت سه روز، در طی یک رقابت به طور زنده مورد داوری قرار می‌گیرند . از هر گروه یک برنده و در نهایت ، از میان برندگان گروه‌ها،یک اثر به عنوان بهترین ساختمان سال انتخاب می‌شود. جایزه WAF تنها جایزه معماری جهانی است که در آن شرکت‌کنندگان جشنواره می‌توانند به طور مستقیم ارائه هر کدام از معمارانی که وارد بخش فینال شده اند را تماشا کنند و نیز نظر داوران راجع به هر طرح را بدانند.

wafimage

داوران بین المللی این فستیوال تعداد چند صد پروژه ای که از نقاط مختلف دنیا برای این رقابت ارسال می گردند را به 17 دسته : شهرسازی ، بناهای فرهنگی ، درمانی ، آموزشی ، مسکونی ، دفاتر اداری ، مراکز خرید ، بناهای ورزشی و غیره تقسیم میکنند و در هر ضمینه یک پروژه را به عنوان طرح برتر انتخاب میکنند . این آثار توسط خود معمار به مسابقه ارائه شده و پس از برنده شدن ، معماران دوباره به پرزانته و تشریح ویژگی های طرح خود از مدرسه و سینما گرفته تا موزه ، بیمارستان یا مسجد می پردازند و در مقابل هیئت داوران برای کسب جایزه پریکس د بارسلونا با سایر برندگان این 17 گروه رقابت می کنند .

اعضای هیئت داوران این مسابقه شامل : معماران ، منتقدان معماری ، کارشناسان و متخصصین مرتبط با این رشته و کارفرما ها هستند. از زمان برگزاری این فستیوال (2008) تا کنون بیش از 8 هزار معمار از 65 کشور جهان در آن شرکت نمودند .

هر سال بخشی از جشنواره به دانشجویان معماری اختصاص داده می شود . این فرصتی است برای دانشجویان تا با بهره بردن از حضور معماران حرفه ای به کسب تجربه و تبادل اطلاعات بپردازند . اکثر برندگان این جشنواره توجه ویژه ای به معماری سبز داشته و یا بنیاد و اساس طراحیشان این موضوع بوده است .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید