X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲۸
دی ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

جایزه اروپایی طراحی فضای عمومی شهری

جایزه اروپایی طراحی فضای عمومی شهری (european prize for urban public space)

جایزه اروپایی طراحی فضای عمومی شهری ابتکار عملی از مرکز فرهنگ معاصر بارسلونا (CCCB) است . CCCB در سال 1999 در راستای روند بازسازی فضاهای عمومی در اروپا این مسابقه را برگزار کرد . این مسابقه هر دو سال برگزار می شود و کار های شاخص در زمینه طراحی فضای عمومی شهری را به نمایش می گذارد و از بین صدها پروژه بهترین ها را در دید عموم قرار می دهد .

poza-articol

هدف از این جایزه به رسمیت شناختن و پرورش خصلت عمومی فضاهای شهری و پرورش انسجام اجتماعی است . این جایزه بعنوان یک تحول در عرصه طراحی فضای عمومی شهری در شهرهای اروپایی به شمار می آید .

از سال آغاز این مسابقه تعدادی از نهاد های اروپایی مانند : Architecture Foundation در لندن ،Architekturzentrum Wien در وین ،Cité de l’Architecture et du Patrimoine در پاریس ،موزه معماری فندلاند در  آلمان ،Architekturmuseum در فرانکفورت و موزه معماری و طرح در لیوبلیانا از این مسابقه و ایده حمایت می کنند .

در سال 2012 ، 347 پروژه از 36 کشور اروپایی وارد این مسابقه شد که در مقایسه با سال 2000 با 81 پروژه از 14 کشور به وضوح اهمیت طراحی فضای عمومی شهری را به نمایش گذاشت .

جایزه این مسابقه چند ویژگی دارد :

اول اینکه شاخه ای از معماری و مدیریت عمومی است که مداخله در تصمیم سیاسی و انجام و تضمین مالی پروژه را در بر دارد .

دوم ماهیت افتخاری جایزه است .

سوم اینکه چون این نوع طرح ها در مقیاس بزرگ عملی می شوند و رابطه مستقیمی با راحتی و آسایش مردم و اجتماع را دارند به معمارانی هم که سرشناس نیستند اجازه می دهد تا نامشان در کنار سرشناسان و بزرگان معماری برده شود .

وچهارمین ویژگی جایزه به هویت رسمی و مشخص اروپایی در حوزه معماری بر می گردد که باعث می شود از احترام خاص محلی برخوردار شوند .

از اولین جایزه داده شده تا کنون را می توان در بافت شهری اروپا نظاره کرد . این جایزه در چهار چوب گسترش و دائمی شدن سازماندهی در راستای فضای عمومی شهری و چند رشته ای بودن CCCB است .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید