فراخوان دومین جشنواره نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE)
  • تاریخ شروع: 1397/12/5
  • تاریخ پایان: 1397/12/7
  • استان: همه استان ها
  • برگزار کننده: دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان
  • آدرس دبیرخانه: تهران، خیابان سید جمال‌الدین اسد آبادی (یوسف آباد)، خیابان ۵۴، پلاک ۱۴
  • شماره دبیرخانه: تلفن: ۸۸۰۳۰۹۹۵ – ۸۸۰۳۰۵۸۲ – ۸۸۰۵۰۲۳۳ – ۸۸۲۱۶۴۵۹

فراخوان دومین جشنواره نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE)


فراخوان دومین جشنواره نشان تعالی سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE)؛ در بخش “راه، مسکن و شهرسازی”

برگزارکننده: دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان

معرفی:
نشان تعالی HSE چیست ؟
نشان تعالی HSE براساس نتایج ارزیابی عملکرد سازمان‌های متقاضی در رابطه با اجرای فعالیت ها بر اساس HSE و با توجه به معیارهای۴ گانه مدل اعطا می شود. این نشان شامل سطوحی است که برای تعیین آنها ارزیابی همه جانبه و کاملی از فعالیت‌های عملیاتی سازمان در ارتباط با فعالیت های تولید و ارائه خدمات آن مطابق اصول HSE، و مطابقت با نیازمندی‌های مشتریان و سایر ذینفعان جامعه در رابطه با مسائل HSE انجام می‌شود. در طراحی مدل نشان تعالی HSE به مفاهیم، اصول و مبانی تعالی و کاربردی HSE توجه خاص مبذول شده است.

به عنوان یک اصل پذیرفته شده، ایمنی ، بهداشت و محیط زیست ، زمینه­ ساز جلب رضایت مشتریان،کارکنان و عامل پایه در حصول رضایت سایر ذینفعان یک سازمان برای رقابت­پذیری و دستیابی به موفقیت پایدار و اساساً در زمره مسائل زیربنایی کشور است. بنابراین در دنیای رقابتی امروز باید خود را با سازو کارهای رقابت­ پذیری در حال و آینده تجهیز نماییم و اصول نوین مدیریت HSE و قواعد حضور در بازارهای داخلی و جهانی را بیاموزیم و به اجرا درآوریم.

مهم ترین این اصول رعایت HSE در تمامی ابعاد آن، اجرا و استقرار ابزارها و سیستم ­های مدیریت HSE، الگوبرداری و استفاده از روش­های سنجش و اندازه­ گیری عملکرد HSE است.

نشان تعالی HSE در واقع ابزاری است برای اندازه گیری این معیارها و در کنار آن وسیله ای برای ایجاد رقابت سالم و علمی در میان سازمان­ ها اعم از دولتی و خصوصی، تولیدی و خدماتی و نمادی است برای ارج نهادن به زحمات مدیران، کارشناسان و محققان و کارکنانی که به HSE بها داده و با خلاقیت و نوآوری در فعالیت ها به عنوان فلسفه وجودی سازمان ها، به دنبال تأمین انتظارات مشتریان ، کارکنان و کسب رضایت آن­ها هستند.

اهداف:
در جهت توسعه و ترویج دانش HSE و استفاده آن در سازمان‌های دولتی، خصوصی و تعاونی اعم از خدماتی یا تولیدی، نشان تعالی HSE طراحی و به اجرا گذاشته می‌شود.

نشان تعالی HSE براساس نتایج ارزیابی عملکرد سازمان‌های متقاضی در رابطه با اجرای فعالیت ها بر اساس HSE و با توجه به معیارهای۴ گانه مدل اعطا می شود. این نشان شامل سطوحی است که برای تعیین آنها ارزیابی همه جانبه و کاملی از فعالیت‌های عملیاتی سازمان در ارتباط با فعالیت های تولید و ارائه خدمات آن مطابق اصول HSE، و مطابقت با نیازمندی‌های مشتریان و سایر ذینفعان جامعه در رابطه با مسائل HSE انجام می‌شود. در طراحی مدل نشان تعالی HSE به مفاهیم، اصول و مبانی تعالی و کاربردی HSE توجه خاص مبذول شده است.

اصول اعتباری نشان تعالی HSE:
نشان تعالی HSE یک نماد ملی است و برای اعتلای شأن آن به چهار عامل بسیار مهم زیر توجه خاص شده است:
۱) سلامتی نظام ارزیابی و بی شائبه بودن آن به عنوان عامل اصلی جلب احترام و اعتماد مردم در طول زمان از طریق انتخاب ارزیابان مجرب و بیطرف و اجرای فرایند ارزیابی به طور اطمینان بخش.
۲) دقت در کیفیت ارائه خدمات و ارزش آفرینی فرایند ارزیابی به عنوان مقیاسی معتبر برای ارزش گذاری اقدامات و فعالیت‌های سازمان‌های متقاضی.
۳) تلفیق مرجع دانشگاهی، سازمان ها و مرجع مربوطه دولتی و متخصصین صنعتی در شورای سیاستگذاری و کمیته های فنی
۴) انجام مطالعات Best Practice های داخلی و خارجی در متدولوژی مدل

اصول ارزشی نشان:
نشان تعالی HSE وسیله ای برای اطلاع و تایید تلاش و کوشش سازمان های تولیدی و خدماتی کشور در حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست و بیانگر تعهد سازمانهای متقاضی در استقرار نظام های مدیریتی مربوطه و توجه به فرهنگ HSE و بهبود مداوم و تعالی آن در مسیر موفقیت پایدار است. برخی از مفاهیم ارزشی این مدل عبارتند از:
۱) ارزش نهادن به مدیران، کارشناسان، محققان و افرادی که در سازمان به HSE بها می‌دهند و به استقرار آن تعهد دارند.
۲) ارزش نهادن به خلاقیت و نو آوری در HSE و ارائه صحیح ترین راهکارهای موجود
۳) ارزش نهادن به انتظارات مشتریان و رضایت ذینفعان دیگر در مسائل HSE به طوری که موفقیت پایدارسازمان در گرو وجود بینش هدفمند HSE است.دامنه کاربرد:
دامنه کاربرد نشان تعالی HSE در ۱۰ محور اصلی و در دامنه کاربردهای فرعی مختلف طبقه‌بندی می‌شوند.

۱) راه، مسکن و شهرسازی
۱-۱- ساختمانی و عمرانی
۲-۱- مجتمع های تجاری و اداری
۳-۱- ریلی
۴-۱- فرودگاهی
۵-۱- ساخت و ساز صنعتی
۶-۱- راهداری و راهسازی
۷-۱- بنادر و دریانوردی
۸-۱- تجهیزات و لوازم

۲) صنایع غذایی، کشاورزی
۳) صنوف تولیدی و خدماتی
۴) کمک رسانی، درمانی و بیمارستانی
۵) نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع شیمیایی
۶) تفریحی، ورزشی، مذهبی و گردشگری
۷) نیرو
۸) شهروندی
۹) کودک و نوجوان
۱۰) صنعت وسایل نقلیه

متقاضیان همه ساله در بازه ­های زمانی معین و مطابق با طبقه‌بندی گروه ­های ده­گانه مورد ارزیابی قرار گرفته و بر مبنای میزان موفقیت­ و دستیابی‌شان به معیارهای نشان و سطح تعالی مد نظر شورای سیاستگذاری مربوطه، سطوح ذیل تعلق می­گیرد:
– بدون پذیرش
– تقدیرنامه سطح ۱ HSE؛
– تقدیرنامه سطح ۲ HSE؛
– تقدیرنامه سطح ۳ HSE؛
– گواهی­نامه تعهد به تعالی HSE یک ستاره؛
– نشان تعالیHSE دو ستاره؛
– نشان تعالی HSE سه ستاره؛
– نشان تعالی HSE چهار ستاره؛
– نشان تعالی HSE پنج ستاره؛
– تندیس بلورین شش ستاره HSE؛
– تندیس زرین هفت ستاره HSE.

ثبت نام و ارزیابی:
سازمان­ه ا و واحدهای متقاضی، از طریق مراجعه به سامانه نشان تعالی HSE به نشانی www.hseawards.org ، دبیرخانه نشان تعالی HSE و یا مراکز معتبر اعلام شده از طریق سامانه، برای شرکت در فرآیند ارزیابی نشان ثبت نام می­نمایند.

دوره زمانی نشان:
فرآیند ارزیابی نشان تعالی HSE به صورت سالیانه و در هر گروه به طور مجزا برگزار می­گردد؛ زمانبندی اجرای فرآیند ارزیابی برای هرگروه مطابق جدول زمانبندی موجود در سامانه نشان تعالی HSE می­باشد. جدول زمانبندی هر دوره با دوره‌های آتی متفاوت بوده و تغییرات آن متعاقباً از طریق سامانه، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

سازمان‌های متقاضی مقید به رعایت برنامه‌های زمانی سالیانه می­ باشند و در هر زمان می‌توانند درخواست خود را جهت بررسی به دبیرخانه نشان تعالی HSE ارسال نمایند.