X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱۳
بهمن ۱۳۹۳
ایمیل به دیگران

نقاشی‌های مهدی قدیانلو روی دیوارهای لندن

ما بازی را شروع نکردیم

ما بازی را شروع نکردیم

مهدی قدیانلو به خاطر نقاشی‌های سورئالش در سطح شهر تهران مشهور است، شهرتی که حالا پای او را به لندن هم کشانده تا روی دیواری در یکی از محله‌های لندن نقاشی کند ولی این تنها دلیل او برای آمدن به اینجا نیست، لندن در ضمن میزبان اولین نمایشگاه نقاشی مهدی قدیانلو هم هست. نمایشگاهی که با استقبال کم نظیری روبرو شده است.

مهدی قدیانلو به خاطر نقاشی‌های سورئالش در سطح شهر تهران مشهور است، شهرتی که حالا پای او را به لندن هم کشانده تا روی دیواری در یکی از محله‌های لندن نقاشی کند ولی این تنها دلیل او برای حضور او در این شهر نیست؛ لندن در ضمن میزبان اولین نمایشگاه نقاشی مهدی قدیانلو هم هست. نمایشگاهی که با استقبال کم نظیری روبرو شده است.

به‌نوشته گاردین این نخستین نمایشگاه انفرادی قدیانلو در بریتانیا است که اکنون به همت گالری هاوارد گریفین و با گردهم آوردن مجموعه‌ای از آثار مختلف این هنرمند به علاقمندان هنر عرضه شده و قرار است به‌مدت ۳ ماه ادامه داشته باشد. قدیانلو از سال‌ها پیش با مشارکت در پروژه‌های زیباسازی شهرداری تهران، به نامی آشنا در عرصه نقاشی دیواری ایران و حتی جهان بدل شده و اتفاقا همین سابقه کاری او حضور پررنگی در نمایشگاهش دارد.

مهدی قدیانلو متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او در متنی که برای معرفی خود نوشته، جنگ تحمیلی را مهم‌ترین خاطره کودکی‌اش معرفی کرده و حرکتش را در جهت رنگ‌آمیزی و زیباسازی فضاهای شهری، نوعی تلاش ناخودآگاه برای فرار از فضاهای خاکستری و وهم‌آلود کودکی‌اش می‌داند. این حرکت که در ابتدا صرفا تلاشی در جهت زیباسازی محیط به‌نظر می‌آمد، با تداوم کار قدیانلو بدل به امضای کارهای او شد و راهش را به دیوارهای تهران باز کرد.

نقاشی دیواری وی با عنوان (بازی را ما شروع نکردیم) به مدت سه ماه مهمان دیواری در یابان شوردیچ لندن خواهد بود.

فضای این نقاشی دیواری تاریک همراه با دلهره و ترس که اگر کودک کمی بالاتر بپرد طعمه کلاغ بالای حفره خواهد شد.

در این نمایشگاه هم جابه‌جا عکس‌هایی از این آثار عرضه شده که تصویر کاملی از شیوه و ذهنیت این هنرمند در انجام آثار نقاشی شهری برای مخاطب غیر ایرانی ترسیم می‌کنند. خود قدیانلو هدفش را از این کار تنها “زیباسازی” می‌داند اما منتقدانی که این نمایشگاه را ارزیابی کرده‌اند روی رگه روشن سمبولیسم و رئالیسم موجود در کارهای او انگشت گذاشته و آن را در ترکیب با معماری و فیگورهای ایرانی، به مثابه تلاش قدیانلو برای تصویر کردن آرمان‌شهر ذهنی‌اش دانسته‌اند؛ گویا در‌‌نهایت همین شیوه بود که باعث شد قدیانلو دعوتنامه‌هایی برای کار از کشورهایی چون آمریکا، نروژ، هندوستان و انگلستان برای نقاشی بر روی دیوارهای عظیم شهری دریافت کند.

در این نمایشگاه گذشته از نقاشی دیواری، چند اثر حجمی و از جمله نقاشی‌های روی بوم قدیانلو هم جلب نظر کرده و از جمله یک اثر او با نام “کشف جاذبه” پیش از شروع نمایشگاه به‌فروش رسیده است.

نمایشگاه مهدی قدیانلو که با عنوان “دریافت” و از روز پنجشنبه گذشته در گالری هاوارد گریفین واقع در خیابان شوردیچ لندن آغاز شده، قرار است تا روز ۱۳ فروردین به طول بینجامد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید