X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱۸
مهر ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

ابلاغ و اجرای ابلاغ دستورالعمل الزامات اجرایی نمای خارجی ساختمان‌ها

ابلاغ و اجرای ابلاغ دستورالعمل الزامات اجرایی نمای خارجی ساختمان‌ها

دستورالعمل طراحی سازه ای و الزامات و ضوابط عملکردی و اجرایی نمای خارجی ساختمان‌ها ابلاغ گردید و اجرای آن از یکم دی ماه امسال در سراسر کشور اجرایی می‌گردد.
این دستورالعمل توسط دکتر مژده زرگران و با همکاری کارشناسان و اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تهیه شده است.

مهدی خوش کردار؛ سرپرست دفتر تدوین ضوابط و استانداردهای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در تشریح ویژگی های فنی و تخصصی آن اعلام نمود: دستورالعمل یاد شده متناسب با مقاومت و شیوه اجرای نماهای متداول ساختمان در کشور، هم راستا با ضوابط بین المللی تهیه شده است.

این دستورالعمل مشتمل بر هشت فصل است که در فصل اول انواع نماهای متداول از نظر نوع مصالح به کار رفته و نیز نحوه اجرا و اتصال بررسی شده، در فصل دوم الزامات کلی اجزای نما و در فصل سوم بارهای وارد بر نما و معیارهای پذیرش آن ارائه شده است.
از فصل چهارم تا فصل هشتم به ترتیب الزامات طراحی و اجرای نماهای متداول مشتمل بر نمای سنگی، آجری، سیمانی، سرامیک، کامپوزیت و شیشه به تفضیل ارائه شده است.

محدوده کاربرد این دستورالعمل نماهای ساختمانی است تا با رعایت این ضوابط پایداری نماها در ساختمانها بیشتر شود مشروط بر اینکه در سازه ساختمان ها و دیوارهای پشتیبان نماها، ضوابط سازه ای استاندارد های مورد نظر (۲۸۰۰) مورد توجه قرار گرفته باشد.
با توجه به اهمیت نمای ساختمان ها، رعایت الزامات این دستورالعمل موجب پایداری نما می شود و تا زمانی که دیوار پشتیبان نما پابرجاست، نما نیز دچار آسیب و فروریزش نخواهد شد.

تهیه این دستورالعمل در سال ۱۳۹۲ با توجه به ضرورت و کاربرد نما و منظر خارجی ساختمان ها، به سفارش سارمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی تصویب شد و بالافاصله کمیته تهیه کننده متن اصلی متشکل از اعضای هیات علمی و کارشناسان بخش های تحقیقاتی مرکز، آغاز بکار کرد.
در ادامه روند تکمیل پروژه، کمیته داوری فنی با عضویت اساتید مطرح کشور از دانشگاه های تربیت مدرس، صنعتی شریف و تهران و کارشناسان سازمان مجری ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی تشکیل شد.

پس از اتمام پروژه در نیمه نخست سال ۱۳۹۳، مکاتبات لازم برای ابلاغ نتایج پروژه در قالب نشریات سازمان برنامه و بودجه کشور انجام شد و در نهایت پس از طی روندهای اداری و انجام اصلاحات دهم مهر ماه امسال با عنوان «دستورالعمل طراحی سازه ای و الزامات و ضوابط عملکردی و اجرایی نمای خارجی ساختمان ها» ضابطه شماره ۷۱۴ از نوع سوم از سوی محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای استفاده در سطح ملی ابلاغ شد.

این دستورالعمل به استناد ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه و مواد ۶ و ۷ آیین نامه استانداردهای اجرایی طرح های عمرانی و در چارچوب نظام فنی و اجرایی کشور تهیه و ابلاغ شده است.
رعایت ضوابط این دستورالعمل از تاریخ ۹۵/۱۰/۱ در کل کشور لازم الاجراست.
منبع: وزارت راه و شهرسازی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید