X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۲
اسفند ۱۳۹۳
ایمیل به دیگران

تبدیل مقررات ملی ساختمان به مطالبه عمومی

عضو هیئت رییسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت:  برای داشتن ساختمان­های با کیفیت و پایدار لازم است که اجرای مقررات ملی ساختمان به شکل مطالبه عمومی از سوی مردم به عنوان بهره برداران نهایی ساختمان تبدیل شود.

مجید ولدان با بیان اینکه برای دست­ یافتن به این مهم لازم است که کلیه دستگاه­های اجرایی مسئول در کنار سازمان­های نظام مهندسی تعهد و مسئولیت­پذیری لازم را در پاسداری و اجرای مقررات ملی داشته باشند، گفت: به عنوان نمونه در صورتی که شهرداری­ به عنوان یکی از نهادهای موثر در ساخت و ساز شهری نسبت به رعایت ضوابط شهرسازی حاضر به قبول مسئولیت خود نباشند، چطور می­توان از مردم انتظار داشت که حاضر به همکاری در این خصوص باشند.

نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان این استان یکی از قدیمی­ترین سازمان­های نظام مهندسی ساختمان است که با حمایت دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز کار ساماندهی به خدمات مهندسی را آغاز نموده­، اذعان داشت: خوشبختانه شهرداری شیراز بعد از زلزله رودبار با جدیت کامل در عرصه اجرای مقررات ملی ساختمان حضور و همکاری بسیار موثری را با سازمان نظام مهندسی ساختمان و بقیه دستگاه­های اجرایی داشته است.

ولدان ضمن بیان اینکه شهر شیراز و استان فارس در سال­های گذشته و در چندین نوبت عنوان نمونه کشوری در بحث اجرای مقررات ملی ساختمان را به‌خود اختصاص داده است، گفت: شهرداری شیراز در مقایسه با بقیه کلان شهرهای کشور بیشترین جدیت را در برخورد با تخلفات شهرسازی داشته است، تا آنجا که کمیسیون ماده 100 بدون هیچ ملاحظه­ای حکم تخریب ساختمان­های متخلف را صادر می­کند.

عضو هئیت رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ادامه افزود: بحث دو نقشه­ای که در بسیاری از شهرهای ایران رواج دارد، در شهر شیراز وجود ندارد؛ شاید یکی از مهمترین دلایل آن همکاری خیلی خوب شهرداری در مراحل مختلف کنترل ساختمان و همراهی مردم با دست­اندرکاران ساختمان برای اجرای مقررات ملی ساختمان است.

عضو هیئت رئیسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اعتقاد به اینکه فرهنگ عمومی مردم در شهر شیراز و توجه شهروندان به بحث ایمنی، رفاه و آسایش کار مهندسان را در پیگیری اهداف قانونی­شان راحت­تر کرده است، تصریح کرد: در حال حاضر هنگام خرید و فروش ساختمان بسیاری از جزییات فنی توسط خریداران سئوال شده و در واقع اجرای مقررات ملی ساختمان، مطالبه عمومی شهروندان شیرازی است؛ که سرمایه‌گذاران به ناچار مجبور به ارائه استانداردهای بهتری در ساختمان­های در حال احداث خود هستند.

به گفته این مسئول سازمانی در بسیاری از موارد مشاهده شده که برخی از  شهروندان در خصوص جزییات درج شده در شناسنامه­های فنی و ملکی به سازمان استان مراجعه و در خصوص این موارد سئوالات خود را به دقت مطرح می­کنند که این مورد خبر از آگاهی عموم نسبت به اجرای مقررات ملی ساختمان می­دهد.

ولدان در پایان تاکید کرد: امید است با توجه به لزوم حفظ سرمایه­های ملی و افزایش عمر مفید ساختمان­ها، توجه ویژه به مباحث مقررات ملی خصوصا مبحث 22 «مراقبت و نگهداری از ساختمان» توسط سازمان­های استانی و دستگاه­های اجرایی صورت گیرد و این مبحث نیز به عنوان مطالبه عمومی مردم مطرح گردد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید