X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱۶
شهریور ۱۳۹۴
ایمیل به دیگران

چشمه‌های پلکانی باداب سورت مازندران


چشمه‌ های پلکانی طبیعی علاوه‌ بر زیبایی خاصی که دارند از ارزش درمانی بسیار بالایی هم برخوردار هستند و البته این تراس‌ ها و استخر‌های طبیعی تنها در نقاط معدودی از این کره‌ خاکی یافت می‌ شوند.

کی از خاص‌ ترین این تراس‌ ها چشمه‌ بسیار زیبای باداب سورت مازندران است، طبق شنیده‌ها، باداب سورت در زبان مردم محلی به معنی اثر آب گازدار است. این حوضچه‌ های طبیعی در روستای اورُست منطقه‌ کیاسر استان مازندران واقع شده‌اند. استخر‌های طبیعی بسیار شگفت‌ انگیزی که از سنگ‌ های تراورتن شکل گرفته‌اند و در ارتفاعات بالای کوهستانی قرار دارند.
این نوع از چشمه‌ های پلکانی طبیعی تنها در معدود نقاطی از کره‌ زمین وجود دارند اما باداب سورت به خاطر رنگ زیبای نارنجی‌ اش که در نتیجه‌ی غلظت بالای رسوبات دارای اکسید آهن به وجود آمده، منحصر به فرد است.
این استخر‌ها توسط آب چشمه‌ های داغ معدنی که بسیار شور هستند و خاصیت درمانی بالایی دارند پر می‌ شود، این آب می‌ تواند برای درمان درد‌های روماتیسمی و انواع مشکلات پوستی موثر باشد. همچنین بازدیدکنندگان می‌ توانند در محیط دیدنی اطراف قدم بزنند و از تماشای آن‌ ها لذت ببرند. می‌ توان در این استخرها نشست و ساعت‌ ها از خاصیت درمانی آن استفاده کرد که البته برای این کار توصیه می‌ شود از کفش‌ های ضد آب استفاده کنید. ضمنا گردشگران می‌ توانند در همان نزدیکی چادر بزنند و از محیط بکر اطراف لذت برند و خیال شان از بابت نبود حیوانات وحشی راحت باشد. باداب سورت یکی از محبوب‌ ترین و زیباترین نقاط کیاسر محسوب می‌ شود، انتخاب زمان سفر با شماست. در فصل زمستان هوا ملایم و بارانی است، اما در تابستان گرم و خشک. برای سفر به این نقطه می‌ توان از کیاسر توسط یک تاکسی به سمت این چشمه‌ ها حرکت کرد.
معمولا راهنماها از گردشگران درخواست می‌ کنند که هنگام سفر به این چشمه نهایت دقت را به خرج داده تا این منابع طبیعی آسیب نبینند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید