X

جدیدترین اخبار و اطلاعات حوزه معماری و شهرسازی

فهرست
۱۲
بهمن ۱۳۹۵
ایمیل به دیگران

نشست «فرایند انسان محور و فرایند ماشین محور» از سلسله نشست های ده گفتار معماری

نشست «فرایند انسان محور و فرایند ماشین محور» از سلسله نشست های ده گفتار معماری

ششمین جلسه از سلسله نشست های ده گفتار معماری با حمایت شرکت کی دبلیو سی، ۱۴ بهمن ماه ۹۵ در سالن همایش دکتر محمود افشار برگزار می گردد.

نحوه برگزاری جلسات به این صورت است که دو گروه با دو دیدگاه مختلف درباره یک موضوع واحد گفتگو خواهند کرد. افراد هر دو گروه از شخصیتهای برجسته و شناخته شده انتخاب میشوند که قبلا به این موضوعات پرداخته اند.
در این جلسات یک نفر به عنوان مدیر جلسه برای هدایت و جمع بندی موضوعات در نظر گرفته خواهد شد. در صورت لزوم برای ادامه بحث میتوان آن را در جلسات بعدی دنبال نمود و به جمع بندی رسید.

موضوع چهارمین نشست:
فرایند انسان محور و فرایند ماشین محور

حبیبه مجدآبادی دربارهٔ این نشست چنین شرح داده اند:
موضوع گفتگوی این جلسه با عنوان فرایند انسان محور و فرایند ماشین محور یکی از کنجکاوی شخصی من و در امتداد بحثی است که پیش از این در شماره ۹۷ مجله معمار طرح شد. منظور از فرایند طراحی، تولید و یا خلق اثر معماری مسیری است که پروژه معماری طی میکند، از لحظه ای که به صورت یک مساله طراحی مطرح میشود تا زمانی که به شکل ساختمان، تجسم عینی می یابد. اغلب معماران بر سر این موضوع توافق دارند که طراحی فعالیتی فرایند محور است اما با نگاهی به مهمترین پروژه های چند دهه اخیر در میابیم که در حال حاضر ، حداقل با دو دیدگاه و موضع متفاوت نسبت به مساله فرایند طراحی در معماری معاصر جهان مواجه هستیم. اولین دیدگاه نماینده مسیر های سیستماتیک تولید معماری است که در تمام یا بخشی از آن متکی به تکنولوژی دیجیتال است، و دومی نماینده مسیرهای کشف و شهودی، مبتنی بر حواس است که به نقش معمار به عنوان هنرمند و مولف تکیه بیشتری دارند. آنچه انگیزه طرح این موضوع برای نگارنده است، اهمیت و گستردگی پروژه هایی است که امروز در معماری معاصر دنیا در هریک از این دو دیدگاه در حال شکل گیری هستند، بعلاوه اهمیت معماران برجسته ای که در هر دو روش شناسایی میشوند.  گرچه به دلیل وحدت موضوع و اشتراک فاکتورهای تأثیر گذار بر موضوع معماری، ترسیم مرزی دقیق میان این دو مسیر ممکن نیست اما در سوابق فکری، روش طراحی و مراحل تولید معماری این دو گروه تفاوت های متمایز کننده و مشخصی وجود دارد. این تفاوت ها را میتوان در نوع نگاه به جایگاه مولف در فرایند خلق اثر معماری، فرایند محور یا محصول محور بودن فعالیت طراحی ،در نظر گرفتن پارامترهای انسانی و حتی خطای انسانی در طراحی، ترجیهاتی در مورد جنسیت و مواد، تعاریفی که از نحوه ارتباط با طبیعت در این دو دیدگاه استنباط میشود و مواضع متفاوت نسبت به وجه هنری معماری جستجو کرد.
فکر میکنم در حال حاضر در مقطعی از تاریخ معماری قرار داریم که خوب است برای درک و تحلیل وضعیت کنونی و  بدست آوردن ایده ای از  وضعیت پیش رو  در این دو دیدگاه کمی تامل کنیم.
حبیبه مجدآبادی

با حضور:
(در یک طرف) :
هومن بالازاده
رضا حبیب زاده
(در طرف دیگر) :
علیرضا شرافتی
فرشاد مهدی زاده

مدیر جلسه:
حبیبه مجدآبادی

* حضور برای عموم آزاد و رایگان می باشد.

زمان: پنجشنبه ۱۴ بهمن ماه ٩۵، ساعت ١۵ الی ١٩
مکان: خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، پلاک١٢، سالن همایش موقوفات دکتر افشار

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://www.instagram.com/archcal

کانال تلگرام : https://telegram.me/archreport_ir

اپلیکیشن تقویم معماری :  https://cafebazaar.ir/app/com.archreport.cal

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

  • اینستاگرام
  • تلگرام
  • نرم افزار اندروید